Wysokie temperatury nie są dobre dla telefonów. Jak chronić telefon przed falą upałów?

, ,

Telefony komórkowe nie korzystają z ekstremalnych temperatur. Teraz mamy do czynienia z falą upałów, wysokie temperatury negatywnie wpływają na stan techniczny baterii i procesora telefonu. Wydajność urządzenia może ulec pogorszeniu i może ulec uszkodzeniu. Właśnie o tym musisz pomyśleć latem i chronić swój telefon przed niebezpieczeństwem. Doradzimy jak zabezpieczyć urządzenie i co zrobić z przegrzanym telefonem komórkowym.

 

Temperatura pracy telefonu

Producenci wskazują optymalną temperaturę pracy dla poszczególnych urządzeń elektronicznych. Aby telefon był bezpiecznie chłodny, musisz utrzymać tę temperaturę. Maksymalna temperatura pracy wynosi około 40 °C, bardziej odporne typy wytrzymują temperatury do 60 °C, ale przegrzewanie zaczyna się znacznie wcześniej. Idealna temperatura to około 20 °C. Ograniczenia te dotyczą nie tylko używanego telefonu komórkowego, ale także jego przechowywania. Wystawienie telefonu komórkowego na działanie temperatur znacznie wyższych niż ta tolerancja może zasadniczo wpłynąć na jego żywotność baterii.

 

Nie wystawiaj telefonu na słońce

Wysoka temperatura powoduje zmianę prądu i napięcia, co może być problematyczne np. dla procesora, baterii i innych części telefonu. Ciepło generowane jest nie tylko z powodu wysokich temperatur, każde urządzenie podczas pracy wytwarza własne ciepło odpadowe. Przy dłuższym przebywaniu na słońcu może to oznaczać, że temperatura jest znacznie wyższa niż powinna. Dlatego nie zaleca się pozostawiania telefonu na słońcu lub na desce rozdzielczej samochodu.
Nadmiar ciepła musi zostać odprowadzony, w laptopach i komputerach wentylatory rozwiązują ten problem. Telefony nie mają takiego chłodzenia i polegają tylko na otaczającym powietrzu. Jeśli masz telefon pokrowiec na telefon lub jeśli masz telefon w etui, musisz wyjąć telefon z opakowania w tych temperaturach, aby ciepło się rozproszyło.
Telefony do gier są bardziej odporne na ciepło, ale też nie są niezniszczalne. Podzespoły telefonów do gier są zaprojektowane tak, aby wytrzymywały wyższe temperatury, miały specjalne chłodzenie i lepsze odprowadzanie ciepła odpadowego.

Chroń swoje urządzenia przed wilgocią

Pobyt nad wodą jest nieodłączną częścią upalnych letnich dni. A woda, zwłaszcza morska, jest najczęstszą przyczyną awarii telefonu. Minerały w wodzie powodują korozję obwodów elektronicznych. Oprócz kontaktu z wodą nie zaleca się wystawiania telefonów komórkowych na działanie wysokiej wilgotności, dlatego należy chronić telefon komórkowy w wodoodpornych etui. Jeśli kupisz telefon przez pomyłkę, wyjmij z niego baterię i przetrzyj korektory suchą szmatką. Następnie pozwól telefonowi wyschnąć.

 

Uważaj na piasek

Na plaży istnieje nie tylko ryzyko przegrzania i zamoczenia telefonu komórkowego, ale także ziarenka piasku. Ziarnka piasku mogą dostać się do różnych małych otworów telefonu, do portu ładowania i tym samym ograniczyć możliwości kontaktu ładowarki z akumulatorem lub np. pogorszyć jakość głośników lub uszkodzić złącza. Chroń swój telefon, chowając go w etui lub używając osłonek przeciwkurzowych na porty.

 

Przegrzanie baterii

W upale bateria telefonu przegrzewa się, szybciej rozładowuje, a tym samym skraca jego żywotność.
Nawet w wyniku nieprawidłowej temperatury przechowywania akumulator rozładowuje się. Umieszczenie telefonu na gorącej desce rozdzielczej może trwale uszkodzić baterię. Po przekroczeniu granicy 40 °C wydajność spada o około 15% w ciągu zaledwie jednego miesiąca, a w przypadku temperatury około 60 °C nawet o jedną trzecią.
Nie ładuj telefonów w wysokich temperaturach. Dzieje się tak, ponieważ ponownie je podgrzewasz. Kierowcy powinni zachować ostrożność podczas korzystania z nawigacji mobilnej. Telefon szybciej się rozładowuje, jest podłączony do ładowarki samochodowej, a na telefon świeci słońce. To zdecydowanie nie jest dobre dla baterii. Jeśli nadal potrzebujesz uruchomić nawigację, skieruj otwór klimatyzacji na telefon.

Jak uniknąć nagrzewania telefonu?

Wysokie temperatury to nie jedyne czynniki powodujące nagrzewanie się telefonu. Innym jest sposób użytkowania i to, co robimy przez telefon.

Etui na telefon – wkładanie telefonu komórkowego do etui lub torby jest niewłaściwe w wysokich temperaturach, tam temperatura jest wyższa.
Gry – granie zwykle wymaga dużej mocy obliczeniowej procesora, więc nie jest dobrym pomysłem granie w gry w bardzo wysokich temperaturach i w bezpośrednim świetle słonecznym.
Dane włączone – włączone dane również przyczyniają się do przegrzania telefonu. To samo dotyczy aplikacji działających w tle, z których warto całkowicie zrezygnować. Włącz dane tylko wtedy, gdy używasz telefonu.
GPS – wymaga zarówno zasilania, jak i zasilania, co powoduje, że sam telefon się nagrzewa.
Aplikacje – podobnie jak aplikacja Facebook, zajmują również telefon. Objawia się to spowolnieniem działania telefonu, szybkim rozładowywaniem się telefonu i nagrzewaniem się.
Fotografowanie, filmowanie – fotografowanie i filmowanie to popularne zajęcia na wakacjach. Poczekaj, aż hotel je wyreguluje. Edycja wideo i zdjęć jest tak samo wymagająca dla komponentów jak gry i prowadzi do tego, że bardzo się nagrzewa.
Jasność ekranu – im wyższa jest ustawiona jasność, tym więcej energii zużywa telefon i tym bardziej się nagrzewa.
Wirus – może się zdarzyć, że niezależnie od czynności telefon zacznie się przegrzewać. Może to być wirus lub awaria. W takim przypadku zanieś telefon do profesjonalnego serwisu.

Jak sprawdzić temperaturę telefonu?

Telefony przegrzewają się poniżej 40°C. Użytkownik nie musi nawet go rejestrować. Dlatego uważaj, jeśli telefon zacznie się palić w dłoni. Możesz to dobrze powiedzieć z telefonami, które mają szklany lub metalowy tył.
Większość smartfonów posiada czujnik temperatury oraz wbudowaną ochronę przed przegrzaniem. W przypadku wysokiej temperatury telefon ostrzega użytkownika i nie pozwala mu na dalszą pracę, dopóki telefon nie ostygnie.
W przypadku Androida pomogą w śledzeniu aplikacji
Jeśli chcesz monitorować działanie telefonu, możesz korzystać z różnych aplikacji, które oferują podgląd jego użytkowania. Monitorują częstotliwość i wykorzystanie procesora, wykorzystanie pamięci RAM, temperaturę baterii i temperaturę procesora. Możesz użyć na przykład aplikacji System Tools Lab, DevCheck lub Battery Monitor.
Użytkownicy iPhone’a nie mają dostępnych podobnych aplikacji, muszą liczyć na to, że telefon sam monitoruje temperaturę i zapobiega przegrzaniu.

 

Jak schłodzić telefon

Nie zostawiaj telefonu w bezpośrednim świetle słonecznym.
Nie zostawiaj telefonu w zamkniętym samochodzie, temperatura może tam przekroczyć 50 °C. Jeśli na zewnątrz jest gorąco, nie graj w ciężkie gry na telefonie. Nie umieszczaj telefonu na matowych i metalowych przedmiotach, są one najgorętsze w słońcu i mogą uszkodzić telefon. Jeśli musisz naładować telefon, a temperatura w pomieszczeniu jest wysoka, użyj słabszej ładowarki. Telefon ładuje się dłużej, ale oszczędza baterię. Zdobądź uchwyt na telefon do swojego samochodu, który wsuwa się do wylotu klimatyzacji, a przepływające powietrze chłodzi telefon.

A co z przegrzanym telefonem komórkowym?

Jeśli telefon się przegrzeje, nie próbuj go szybko ochładzać. Nigdy nie wkładaj go do lodówki, nagła zmiana temperatury i wilgotności byłaby dla niego katastrofalna.
Zdejmij obudowę i wyłącz telefon, aby uniknąć uszkodzenia komponentów. Umieść telefon w chłodniejszym miejscu z przepływem powietrza. Gdy telefon się ochłodzi, możesz go ponownie włączyć.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

10 sierpnia 2022