Wybieramy wysokiej jakości czytnik książek elektronicznych. Trzymaj setki książek w kieszeni

,

Nic nie zastąpi uczucia czytania z prawdziwej, papierowej książki. Ale czasami niepraktyczne jest noszenie go gdzieś lub wożenie – jest po prostu za duży i ciężki. Jeśli ten problem Cię niepokoi, poszukaj czytnika książek. Waży prawie nic i możesz w nim przechowywać całą swoją bibliotekę. Jak jednak wybrać ten najlepszy? On doradzi Ci jak to zrobić.

Zasada działania czytników jest bardzo prosta, nie trzeba się niczego bać. W Internecie kupujesz e-booka, który następnie ściągasz na swój czytnik. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to odpowiedni format e-booka (więcej na ten temat dowiesz się w dalszej części artykułu). A kiedy już znajdziesz ją w czytniku, możesz zacząć czytać. Dzięki specjalnym wyświetlaczom, jakie posiadają te urządzenia, tekst wygląda tak, jakby faktycznie został wydrukowany na papierze.

 

E-atrament

Najważniejszą cechą każdego czytnika jest jego wyświetlacz. Robiąc zakupy, powinieneś spędzać na nich jak najwięcej czasu. Idealnie wybierz tzw. wyświetlacz E-Ink. Wykonany jest w technologii elektronicznego atramentu, dzięki czemu poczujesz się, jakbyś czytał z papieru. W przeciwieństwie do wyświetlaczy LCD, ten z E-Ink nie świeci i oszczędza Twoje oczy.

Istnieją również różnice w jakości wyświetlania pomiędzy czytnikami E-Ink. Starszą technologią jest E-Ink Pearl. Ma nieco gorsze właściwości od nowszego E-Ink Carta. Tekst jest lepiej renderowany, ma lepszy kontrast i rozdzielczość. Jest też oczywiście droższy.

 

Podświetlenie lub podświetlenie wyświetlacza

Dzięki podświetlanemu wyświetlaczowi możesz czytać w dowolnym miejscu, a zwłaszcza o każdej porze. Kupując sprawdź czy kupujesz czytnik z podświetlanym czy podświetlanym wyświetlaczem. Różnica między nimi jest większa, niż mogłoby się wydawać. W telefonach i tabletach znajdziesz podświetlany wyświetlacz. Podświetlany działa na innej zasadzie – światło znajduje się w górnej części czytnika i jest skierowane w stronę tekstu. Oznacza to, że nie wychodzi spod wyświetlacza i nie świeci bezpośrednio w oczy. Oznacza to, że jest milszy dla Twoich oczu.

Czytniki podświetlane są droższe. Powstaje pytanie, czy warto w nie inwestować. Jeżeli nie ogranicza Cię budżet to nie wahaj się, na pewno będzie zadowolony. Wręcz przeciwnie, jeśli nie chcesz wydawać aż tak dużej ilości pieniędzy, śmiało sięgnij po czytnik bez oświetlenia. Będzie jeszcze bardziej przypominać prawdziwą książkę. Będziesz mógł czytać w ciągu dnia, a wieczorem możesz po prostu włączyć lampę.

Żywotność baterii

Baterie czytników są świetne. W przeciwieństwie do telefonów, z łatwością wytrzymują nawet 4 tygodnie. Nie chodzi o to, że są wyposażone w imponującą baterię, ale o to, że mają minimum dodatkowych funkcji, a E-Ink zużywa baterię tylko wtedy, gdy przewracasz stronę. Kupując, nie kupuj modelu, który nie wytrzymuje co najmniej 2 tygodni lub 5000 stron na jednym ładowaniu (mimo to czasami wskazywana jest żywotność baterii czytników).

Gdy tylko czytnik wymaga ładowania, odbywa się to w standardowy sposób, czyli za pomocą kabla microUSB. Znajdziesz go bezpośrednio w opakowaniu. Nie wszędzie jednak znajdziemy przejściówkę do gniazdka, a ładowanie będziemy musieli wykonać za pośrednictwem komputera. Lub kup adapter gdzie indziej.

 

Formaty książek

Kupno e-booka nie jest trudne. Szukaj w księgarniach internetowych lub w wyspecjalizowanych e-sklepach. Zaletą jest to, że e-booki są znacznie tańsze od papierowych. Są one również dostępne od razu po zakupie, więc nie trzeba czekać na dostawę. Najpopularniejszymi formatami e-booków są EPUB, PDF i MOBI. Najbardziej rozpowszechniony jest format EPUB, w którym można znaleźć wszystkie książki. MOBI jest dostępny w modelach Amazon Kindle. Najgorszy dla e-booków jest format PDF. Niektórzy czytelnicy nie potrafią tego dobrze pokazać. Jeśli posiadasz książki w tym formacie, przekonwertuj je za pomocą konwerterów online na format EPUB lub MOBI.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

12 lutego 2024