Czego nigdy nie robić, jeśli posiadasz odkurzacz automatyczny

,

Odkurzacz automatyczny może znacznie ułatwić Ci życie. Jeśli go zdobędziesz, szybko stanie się najbardziej użytecznym i używanym pomocnikiem. Potrafi się rozkoszować i wycierać. Jednak, jak w przypadku wszystkich urządzeń, są rzeczy, których nie należy robić w przypadku odkurzacza automatycznego – w przeciwnym razie może on szybko się zepsuć.

 

Nie zostawiaj śmieci w zbiorniku

Odkurzacz automatyczny zasysa zaskakującą ilość brudu przy każdym sprzątaniu. W domu gromadzi się mnóstwo rzeczy – kurz, sierść, sierść zwierząt i cząsteczki skóry. Jest zatem jasne, że jeśli pozostawisz tę mieszaninę w zbiorniku na zbyt długo, może zacząć śmierdzieć. I chociaż nowe filtry nie są drogie ani trudne do zdobycia, są jednak niepotrzebnym wydatkiem. Dlatego natychmiast po czyszczeniu należy opróżnić pojemnik na śmieci.

 

Kable mogą być problemem

Dużym problemem dla robotów sprzątających są kable. Przynajmniej w przypadku niektórych modeli. Jeżeli w pomieszczeniu jest dużo luźnych kabli, należy je zebrać przed uruchomieniem odkurzacza. Modele z nawigacją laserową lub żyroskopową ich nie zobaczą i zaplątają się w nie. Unikną ich jedynie urządzenia z nawigacją kamerową lub te z nawigacją kombinowaną, czyli kamera i laser. Te modele będą widzieć kable i je omijać.

 

Odkurzacz wymaga regularnej konserwacji

Nawet automatyczny odkurzacz wymaga regularnego czyszczenia. A to wykracza poza samo opróżnianie zbiornika. Nie trzeba tego robić po każdym użyciu, ale przynajmniej raz w miesiącu. Tylko czysty odkurzacz może dobrze odkurzać lub wycierać. Na jakich częściach należy się skupić podczas konserwacji robota?

 

Pędzle

Zatkane szczotki stopniowo przestają dobrze zamiatać brud. Jest bardzo prawdopodobne, że włosy i inne zanieczyszczenia zaplątają się w szczotki. A brudne pędzle niczego nie wyczyszczą. Na szczęście można je oddzielić od robota i wyprać. Wyciągnij włos i inne zabrudzenia, a samą szczoteczkę umyj pod bieżącą wodą z dodatkiem odrobiny mydła lub proszku do prania. Przetrzyj także obszar pod szczotką, ale tylko suchą szmatką. Nigdy mokry! Przed ponownym użyciem poczekaj, aż pędzle wyschną.

Czujniki

W przypadku zabrudzonych czujników odkurzacz automatyczny może się zdezorientować i zgubić w przestrzeni. Może nawet zacząć zgłaszać błąd i w ogóle się nie włączyć. W odkurzaczu znajduje się około 30 czujników. Znajdują się one po wszystkich stronach robota. Ich czyszczenie jest proste. Weź wilgotną szmatkę i wytrzyj wszystkie czujniki. Nie zapomnij o czujnikach na dole i tych ukrytych pod przezroczystym plastikiem w zderzakach.

 

Filtry

Brudne filtry zmniejszają wydajność robota. Czas wymiany następuje zazwyczaj po kilku miesiącach regularnego użytkowania. Niektóre filtry trzeba wymienić na nowe, inne można prać wielokrotnie. Wyjmij je, otrzep i umyj pod bieżącą wodą z proszkiem do prania. Po wyschnięciu filtry będą jak nowe.

 

Najlepsze modele odkurzaczy automatycznych według opinii użytkowników

Sencor SRV 1000SL recenzja

Viomi S9 czarny + automatyczna stacja opróżniająca recenzja

Blaupunkt RVC701 recenzja

Umiejętności

Opublikowano w dniu

9 lutego 2024