Co musisz wiedzieć przed zakupem power banku

,

Telefon zawsze się rozładowuje wtedy, gdy jest najmniej potrzebny. W takich sytuacjach warto mieć pod ręką power bank – małe, przenośne pudełko, które pozwoli naładować Twoją elektronikę w dowolnym miejscu i czasie. A że możliwe jest, że z powerbanku będziesz korzystać bardzo często, przy zakupie kieruj się nie tylko ceną, ale także pojemnością, rodzajem złącza i szybkością ładowania. W dzisiejszym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

 

Typ Baterii

Najpierw skup się na typie baterii. Obecnie istnieją dwa rodzaje akumulatorów – Li-Ion i Li-Pol. Typ litowo-jonowy jest niedrogi, a jednocześnie bardzo wysokiej jakości. Nie wystawiaj go jednak na działanie zbyt wysokich temperatur i nie dopuść do rozładowania do zera. Może to zmniejszyć ogólną pojemność baterii. Zaletą drugiego typu jest elektrolit żelowy, który produkowany jest w różnych kształtach. Dzięki temu akumulatory są lżejsze i cieńsze. Z drugiej strony te power banki są droższe.

Pojemność powerbanku

Pojemność baterii to ważny parametr przy wyborze power banku. Znaleźć ją można pod skrótem mAh, czyli miliamperogodzin. Im większa pojemność, tym większa waga i rozmiar. Do sporadycznego ładowania wystarczy pojemność 5000 mAh. Jeśli chcesz ładować kilka razy z rzędu, kup model o pojemności co najmniej 10 000 mAh.

 

Wejścia i wyjścia

Warto zwrócić także uwagę na wejścia i wyjścia, jakie posiada power bank. Większość modeli oferuje wyjścia poprzez klasyczne porty USB. Do własnego ładowania, czyli wejść, wykorzystują złącza microUSB i USB-C. Jeśli chcesz ładować wiele urządzeń jednocześnie, sprawdź, czy power bank ma wiele portów. Bezprzewodowe power banki to kolejny fenomen dzisiejszych czasów. Jest to bardzo wszechstronne rozwiązanie, które rozwiązuje problem doboru odpowiednich portów i złączy.

Prędkość ładowania

Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest prędkość ładowania. Z reguły powerbanki posiadają dwa wyjścia, jedno o wyższej (2,1 A) i drugie o niższej (1 A) wartości. Wartości te obowiązują w przypadku ładowania dwóch urządzeń jednocześnie. Jeśli ładujemy tylko jeden, niektóre powerbanki są w stanie naładować prądem do 2,4 A. Znaczenie tego parametru jest więc jasne – im niższa wartość wyjściowa, tym wolniejsze ładowanie. A jeśli takie ładowanie byłoby bardzo powolne, power banki tracą sens. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę także prędkość ładowania samego powerbanku. Modele o większej pojemności ładują się dłużej. Jednak nawet te o większej pojemności (około 10 000 mAh) można naładować do pełna w ciągu trzech godzin, jeśli kupisz power bank o dużej prędkości ładowania.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

9 lutego 2024