Raj dla bakterii i wirusów. Jak prawidłowo wyczyścić klawiaturę

Klawiaturę w laptopie czy komputerze stacjonarnym warto regularnie czyścić, ponieważ zabrudzone klawisze to nie tylko problem wizualny, ale także siedlisko bakterii i wirusów. Dodatkowo resztki jedzenia lub inne większe zanieczyszczenia, które dostaną się pod klawisze, mogą spowodować ich zablokowanie.

 

Jak wyczyścić klawiaturę?

Istnieje wiele specjalistycznych produktów i sprawdzonych metod, aby zrobić to szybko i skutecznie.
Do czyszczenia klawiatury można użyć kilku produktów, ale ważne jest, aby czyścić klawiaturę przy wyłączonym urządzeniu. Należy również pamiętać o stosowaniu środków czyszczących przeznaczonych do urządzeń elektrycznych. Nie należy używać wody, ponieważ klawiatura (lub cały laptop) może zamoczyć się i ulec awarii, co jest łatwym krokiem do zatrzymania działania klawiatury. Nigdy nie używaj płynu do mycia naczyń ani mydła.
Jak więc wyczyścić klawiaturę tak prosto, jak to możliwe? W przypadku zwykłej klawiatury biurkowej pierwszym krokiem jest chwycenie klawiatury obiema rękami, obrócenie jej i energiczne potrząśnięcie, aby strząsnąć wszelkie zanieczyszczenia spomiędzy klawiszy. Szybkim i łatwym sposobem, ale niezbyt dokładnym, jest użycie ściereczki z mikrofibry i wyczyszczenie na sucho laptopa lub zwykłej klawiatury. To dobry sposób na pozbycie się kurzu i innych drobnych zanieczyszczeń.

Innym sposobem czyszczenia klawiatury jest użycie wilgotnych chusteczek. Nie należy jednak używać chusteczek uniwersalnych, do ciała czy do mebli. Musisz kupić jeden ze specjalnych dedykowanych produktów, takich jak chusteczki do czyszczenia elektroniki. Pozwoli to usunąć nie tylko kurz, ale także większe i grubsze zabrudzenia z powierzchni klawiszy i przestrzeni między nimi.

Skompresowane powietrze

Najdokładniejszym sposobem czyszczenia klawiatury jest użycie sprężonego powietrza. Doskonale radzi sobie z uporczywym brudem w trudno dostępnych miejscach. Gaz pod wysokim ciśnieniem wypycha spod klawiszy wszelkie zabrudzenia, nawet te, które się zakleszczyły lub zakleszczyły. Pamiętaj, aby skierować strumień gazu pod odpowiednim kątem, aby przypadkowo nie wepchnąć zanieczyszczeń do klawiatury lub laptopa.

 

Alkohol izopropylowy

Nadal zastanawiasz się, jak czyścić klawiaturę, aby nie narażać się na bakterie? Możesz użyć alkoholu izopropylowego, który służy do dezynfekcji klawiatury i pozbycia się z niej bakterii. Posiada właściwości odtłuszczające, dzięki czemu szybko i skutecznie usuwa zanieczyszczenia organiczne takie jak pot czy tłuszcz. Alkohol izopropylowy można kupić w Internecie lub w sklepach dla majsterkowiczów lub elektronicznych.

Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie?

Czyszczenie klawiatury na Macbookach lub innych komputerach przenośnych jest podobne do procesu czyszczenia zwykłej klawiatury. W takim przypadku nie zapomnij odłączyć laptopa od zasilania. Czyszczenie warto zacząć od delikatnego przechylania laptopa, by skrywające się wokół klawiszy drobinki brudu mogły odpaść.
Najlepszym sposobem na wyczyszczenie klawiatury laptopa jest użycie sprężonego powietrza. Powinieneś trzymać laptopa pod kątem 75 stopni, aby nie był całkowicie pionowy. Następnie zacznij spryskiwać klawiaturę sprężonym powietrzem, przesuwając ją od lewej do prawej i od góry do dołu.

Skutecznym rozwiązaniem jest również użycie żelu do czyszczenia klawiatury, czyli gęstej i lepkiej substancji żelowej, która przykleja się do klawiszy i przestrzeni wokół nich, doskonale wnika we wszystkie zakamarki i wyciąga z nich brud. Żel jest łatwy do usunięcia, a wraz z nim brud opuszcza klawiaturę.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

17 stycznia 2023