Czy nowy telewizor jest wart do 20 000? Wiemy, na co uważać

,

Szukasz nowego telewizora, ale Twój budżet ogranicza się do 20 000 CZK? Powstaje pytanie, czy nadal można uzyskać model wysokiej jakości. Odpowiedź jest prosta – zdecydowanie tak. Po prostu dobrze jest wybrać bardzo ostrożnie i zwrócić uwagę na kilka parametrów. Pokażemy Ci, co dokładnie.

 

OLED, QLED czy LED?

Telewizory LED charakteryzują się dobrym kontrastem i odwzorowaniem kolorów. Ponadto jest to kompromis pomiędzy jakością a dobrą ceną. Jeśli chcesz duży telewizor (do 75 cali), ta opcja jest najlepszym rozwiązaniem. Bez konieczności przekraczania ustalonego budżetu.

Samsung odwołuje się do technologii QLED w swoich modelach. Ich telewizory znane są z bardzo żywych i bogatych kolorów. Mają też wyższą jasność, dzięki czemu sprawdzą się nawet w nasłonecznionych pomieszczeniach. Ale są droższe niż poprzednie. Więc możesz dostać tylko modele do 55 cali poniżej 20 000.

Technologia OLED ma wiele cech wspólnych z technologią QLED. Mają jednak jedną oczywistą zaletę – każdy piksel emituje własne światło, dlatego najlepiej odwzorowuje kolory. Nigdzie indziej nie znajdziesz lepszej czerni. Problemem jest jednak ich wysoka cena. Znajdziesz tylko kilka modeli w danym budżecie, i to jeśli są one przecenione.

Rozmiar

W danych warunkach na rynku można znaleźć modele w rozmiarach od 43 do 75 cali. Wymiary telewizora do wyboru powinny zależeć przede wszystkim od wielkości pomieszczenia, w którym będzie stał oraz w jakiej odległości od niego będziemy siedzieć. Powinieneś siedzieć co najmniej 1,5 metra od 75-calowego telewizora 4K. W przypadku mniejszych telewizorów odległość będzie się zmniejszać. Nie bagatelizuj tego parametru – zły wybór może sprawić, że oglądanie filmów będzie nieprzyjemne.

Dodatkowe parametry

Gdy już wiesz, jaki rozmiar chcesz, skup się na innych parametrach, które powinien mieć dobry telewizor. Sprawdź, czy jest wyposażony w standard HDR. To bardzo przydatna technologia, która odpowiada za poprawę jakości obrazu. W szczególności optymalizuje scenerię, aby można było zobaczyć jak najwięcej szczegółów i osiągnąć optymalny zakres tonalny.

Jeśli planujesz grać na konsoli, sprawdź częstotliwość odświeżania. Standardowe modele mają częstotliwość odświeżania 60 Hz. To wystarczy do normalnego, codziennego użytku. Jednak podczas szybkich scen i scen akcji może wystąpić efekt smug. Częstotliwość 120 Hz nie ma już takiego problemu i każda scena będzie ostra. Na szczęście ta wyższa wartość staje się powszechną cechą telewizorów, co szczególnie ucieszy graczy.

Wiąże się to też z tym, że nowy telewizor powinien mieć złącze HDMI 2.1. Jest kompatybilny z konsolami nowej generacji i przesyła dźwięk oraz obraz w najlepszej możliwej jakości.

System Smart TV jest już koniecznością. Możesz dostać telewizory oparte na Google TV, Android TV, webOS i Tizen. Każdy z nich czymś się różni, ma swoje mocne i słabe strony. Ale użytkownicy nadal wolą Android TV lub Google TV. Przed zakupem warto jednak sprawdzić, jakie funkcje posiada każdy system operacyjny i który najlepiej będzie odpowiadał Twoim wymaganiom.

 

Najlepsze modele poniżej 20 000 CZK według opinii użytkowników

Samsung UE43RU7172 recenzja

Samsung UE55RU7172 recenzja

LG 32LU341H » recenzja

Samsung UE50RU7102 recenzja

TCL 32DS520 recenzja

Umiejętności

Opublikowano w dniu

14 grudnia 2022