Przegląd wierteł i ich kolejność według popularności

,

Wiertarka jest niezbędnym elementem każdego remontu domu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wierteł, z których każdy nadaje się do czegoś innego. Jak wybrać właściwy? Co wybrać i na co zwrócić uwagę? Doradzimy, jak wybrać między nimi.

 

Podstawowe typy wierteł

Wiertarka bezprzewodowa

Wiertarka akumulatorowa to wielofunkcyjne narzędzie, za pomocą którego można wiercić otwory w drewnie, gipsie, miękkich metalach za pomocą odpowiedniej wiertarki, a przy obecności młotka można ją również wiercić w murze. Wiertarko-wkrętarki zasilane są z akumulatorów, dzięki czemu nie trzeba ich podłączać kablem w gnieździe. Napięcie akumulatora wskazuje wydajność i wytrzymałość wiertarki. Najczęściej stosowaną technologią są akumulatory Li-Ion. Wiertarki akumulatorowe posiadają wymienne baterie, co przydaje się, jeśli chcesz pracować przez długi czas. Pracujesz z jedną baterią, a druga jest w międzyczasie ładowana.

 

Wiertarka udarowa

Wiertarka udarowa różni się od innych typów wiertarek funkcją udaru, ponieważ dodaje uderzenia do obracającej się wiertarki. Gdy funkcja młota jest włączona, wiertło uderza, co pomaga mu wbić się w materiał. Za pomocą wiertarki udarowej bez problemu można wiercić w cegłach, betonie, kamieniu i panelach. Do wiercenia udarowego konieczne jest użycie wierteł, które posiadają wzmocnioną końcówkę z wkładkami z węglików spiekanych. Nie używaj młotka podczas wiercenia w drewnie lub metalu, ponieważ może to uszkodzić wiertło.

Młot wiertarski

Wiertarka udarowa jest idealna do wiercenia w twardszych materiałach budowlanych, takich jak beton. W przeciwieństwie do wiertarek udarowych, wiertarki udarowe wykorzystują wydajniejszy młot elektryczno-pneumatyczny, dlatego są polecane również do prac rozbiórkowych. Wiertarka udarowa od wiertarki udarowej można odróżnić po systemie mocowania wiertła. Zwykły uchwyt szczękowy jest zwykle zastępowany systemem szybkiego zwalniania. Na rynku można również znaleźć modele, które łączą oba rodzaje obejm.

 

Wiertło diamentowe / rdzeniowe

Najlepsze na rynku są wiertła diamentowe. Charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością. Z łatwością radzi sobie z twardymi materiałami, takimi jak beton, twardy kamień, asfalt do głębokości ponad pół metra. Wiertła diamentowe są używane głównie przez hydraulików podczas wiercenia otworów na rury itp. Często można podłączyć źródło wody do wiertła, aby podczas wiercenia nie było tak zakurzone.

 

Wiertarki stojące

Wiertarki stojakowe przystosowane są do wiercenia pionowego. Poradzą sobie z prostą pracą, mogą służyć do wiercenia od żelaza przez drewno do plastiku.
Są podzielone na dwie grupy
Wiertarka stołowa – zaciski do stołu roboczego.
Wiertarka kolumnowa – ponieważ jest bardzo wytrzymała, stawiana jest na ziemi, przeznaczona jest do użytku profesjonalnego.

Wiertła do różnych rodzajów materiałów

Wiercenie w panelu

Do wiercenia w panelu potrzebna jest wiertarka udarowa. Za pomocą standardowego wiertła robisz mały otwór w panelu lodowym. Wiertarka udarowa posiada mechaniczny młotek, szybko i elegancko wierci otwór w panelu. Przed wierceniem upewnij się, że w miejscu wiercenia nie ma linii energetycznych.

Wiercenie w betonie

Wiercenie w betonie wiertarką udarową nie jest zbyt wydajne. Młotek mechaniczny nie jest wystarczająco mocny do betonu. Na przykład podczas wyburzania wskazane jest użycie młota wyburzeniowego.

Wiercenie w płytkach, płytkach

Jeśli zamierzasz przebudować łazienkę, nie możesz się obejść bez konieczności wiercenia w kafelkach. Do wiercenia w płytkach należy użyć specjalnego wiertła i postępować zgodnie z określoną procedurą, aby glazura na płytce nie pękała. Wiertła diamentowe to najlepszy wybór. Nie używaj młotka podczas wiercenia i utrzymuj prędkość tak niską, jak to możliwe. Przed wierceniem można przykleić płytki taśmą klejącą, aby ułatwić wiercenie wiertłem.

Wiercenie w szkle

Podczas wiercenia w szkle należy używać sprzętu ochronnego, okularów i rękawic. Nie każdy rodzaj szkła nadaje się do wiercenia. Nie należy go wiercić w hartowanym szkle, podczas wiercenia pękałby na kawałki. Nie potrzebujesz specjalnego wiertła do wiercenia w szkle, ale będziesz potrzebować specjalnego wiertła do szkła.
Dla łatwiejszego wiercenia można przykryć szybę taśmą lub kartonem, aby wiertło nie ześlizgnęło się podczas wiercenia. Utrzymuj prędkość na minimalnym poziomie. Zaaspirować fragmenty szkła. Jeśli wiercisz w grubszym szkle, użyj wody do chłodzenia, rozgrzana wiertarka spowoduje pęknięcie szkła.

 

Wiercenie w ścianie bez znajomości materiału

Jeśli zamierzasz wiercić w ścianie i nie wiesz, z czego jest zrobiona, wybierz wiertarkę udarową. Najpierw spróbuj wiercić bez młotka, jeśli możesz wiercić, wszystko jest w porządku. Jeśli wiertło utknie w murze, prawdopodobnie ściana jest zbudowana z pustaków. W takim przypadku nie włączaj młotka, ponieważ wewnętrzne przegrody z cegły mogą pęknąć. Gdy wiertło gładko wbije się w ścianę, ale powoli włącz młotek.
Parametry doboru wiertła
Najważniejszym parametrem przy doborze wiertła jest moment obrotowy, który wskazuje na siłę, z jaką wiertło wierci otwory lub dokręca śruby.
5 – 20 Nm to idealny moment do dokręcania śrub w miękkich materiałach, takich jak składane meble.
20 -50 Nm jest idealny do wiercenia mniejszych śrub do 10 mm
Możesz użyć 50 Nm i więcej do wiercenia otworów i dokręcania śrub w grubszych materiałach.
Kolejnym ważnym parametrem jest maksymalna prędkość. Im wyższa prędkość, tym szybciej wiertło wierci. Dobrze jest również monitorować dolne ograniczenie prędkości. Wiertła szybkoobrotowe o niskim momencie obrotowym często się zacinają.

Najpopularniejsze wiertła według Heureki

Metabo Sb 18 Ltx Bl I Akumulatorowa Wiertarka Udarowa 602360840 recenzja

Milwaukee FDD2-0X recenzja

Hikoki DS18DBSLWFZ recenzja

Ryobi 5133003882 recenzja

 

Umiejętności

Opublikowano w dniu

19 marca 2022