Na co zwrócić uwagę przy wyborze czajnika elektrycznego

,

Czajnik elektryczny to niezbędny element każdego gospodarstwa domowego. W dzisiejszych czasach czajniki lepiej odpowiadają na potrzeby użytkowników – potrafią znacznie więcej niż tylko zagotować wodę. Do wyboru mamy funkcję utrzymywania ciepła lub regulowania temperatury. Zmienił się też ich design – oprócz czajników plastikowych do wyboru mamy również czajniki wykonane z elementów metalowych, ceramicznych i szklanych, jak popularny czajniczek transparentny, a nawet czajniczki z podświetleniem. Który czajnik jest najlepszy? Jak wybrać czajnik energooszczędny? Doradzimy na co zwrócić uwagę przy zakupie.

 

Jak wybrać czajnik

Decydując się na wybór czajnika, warto przeanalizować najważniejsze parametry tych urządzeń, tak aby model odpowiadał Twoim potrzebom. Najważniejsze z nich opisujemy w tym przewodniku.

Jaką objętość czajnika wybrać?

Zanim kupisz, zadaj sobie kluczowe pytanie, jak często będziesz korzystać z czajnika i dla ilu osób będziesz przygotowywał kawę lub herbatę.

Czajnik elektryczny dla dwóch lub więcej osób

Dla dwóch lub więcej osób opłaca się kupić czajnik o pojemności 1,5 l. Czasami dobrze jest kupić jak największy czajnik. Dużo zależy od tego, czy używamy go tylko do natychmiastowego nalewania wrzątku herbaty lub kawy, czy też chcemy, aby przegotowana woda była dostępna przez cały dzień.

Czajnik elektryczny do biura

Który czajnik biurowy jest najlepszy? Przy korzystaniu z czajnika w firmowej kuchni przyda się czajnik elektryczny o pojemności powyżej 2 litrów.

Mały czajnik dla jednej osoby

Jaki czajnik wybrać dla jednej osoby? Najczęściej wystarczy mały czajnik – o pojemności około pół litra. Jeśli jednak spodziewasz się częstych wizyt gości, rozważ 1 litrowy czajnik.

Moc czajnika – czy warto kupić energooszczędny czajnik?

Wadą czajników jest to, że zużywają dużo energii. W przypadku tych urządzeń zasada jest prosta – im wyższy pobór mocy, tym szybciej woda się nagrzewa. Oczywiście taki komfort ma też swoją cenę w postaci dość dużego zużycia energii elektrycznej. Warto jednak zastanowić się nad czajnikiem energooszczędnym, który zmniejszy zużycie energii i pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze. Wybierając taki model musimy zwrócić uwagę na czas potrzebny do zagotowania wody. Tutaj ważny jest pobór mocy i jakość grzałki (jeśli jest na niej kamień, czas gotowania będzie dłuższy).
Pobór mocy czajników dostępnych na rynku zaczyna się od 700W, a kończy nawet na 3000W. W przypadku tych ostatnich opłaca się mieć w domu dobrej jakości instalację elektryczną.
Najtańsze są czajniki o mocy od 700W do 2000W. W ich przypadku czas gotowania jednego litra wody jest stosunkowo długi. Większość modeli jest dostępna w zakresie od 2000W do 2400W. Tutaj czas gotowania litra wody wyniesie około 2,5 minuty. Czajnik o mocy ponad 2400W zagotuje litr wody szybciej niż przygotujesz akcesoria do herbaty.

 

Rodzaje grzałek w czajnikach

Czajniki elektryczne z grzałką spiralną – do niedawna oferowano czajnik z grzałką spiralną. Ich wadą jest możliwość spalenia czajnika, gdy woda nie pokrywa całej powierzchni grzałki. Dodatkowo czajniki z grzałką spiralną można postawić tylko w jednej pozycji na podstawie – nie posiadają obrotowej podstawy. Zaletą tych czajników jest ponownie niska cena i niski poziom hałasu podczas podgrzewania wody. Dla wielu osób cichy czajnik to ważny argument.
Czajniki z płytą grzejną – po dłuższych poszukiwaniach uświadamiamy sobie, że na sklepowych półkach możemy znaleźć niemal wyłącznie czajniki z płytą grzejną. Jest to powszechne określenie, ponieważ grzałka jest właściwie ukryta pod dnem czajnika. Czajniki z grzałką płytową są łatwiejsze do czyszczenia, kamień nie osadza się na ukrytej spirali i generalnie mają większą wydajność. Są też bardziej eleganckie. Ich zaletą jest również obrotowa podstawa.

Pokrowiec na czajnik, więc z jakiego materiału?

Pobór mocy i funkcja czajnika są ważnymi czynnikami decydującymi o wyborze czajnika. Nie bez znaczenia jest jednak również materiał, z którego wykonano etui.
Czajniki plastikowe – najpopularniejszy rodzaj, ich główną zaletą jest cena. Są też lekkie, co jest dość ważnym argumentem, biorąc pod uwagę, że czajnik podnosi się jedną ręką.
Czajniki ze stali nierdzewnej – czajniki ze stali nierdzewnej powinny mieć wystarczającą izolację termiczną, aby woda dłużej była ciepła. Chcąc postawić na urządzenie odporne na korozję warto postawić na czajnik wykonany ze stali nierdzewnej.
Szklany czajnik elektryczny – szklane wersje czajników elektrycznych można spotkać w postaci czajników wykonanych ze szkła hartowanego lub czajników łączących szkło i stal nierdzewną.
Czajniki ceramiczne – czajniki ceramiczne często projektowane są w stylu retro, co nadaje im bardzo elegancki wygląd. Wadą takich czajników jest ich niska odporność na uszkodzenia. Warto również odwiedzić podświetlane czajniki elektryczne. Wyglądają bardzo efektownie, szczególnie w wersji transparentnej.

Wskaźnik poziomu wody – na co uważać?

Wskaźnik poziomu wody może wydawać się dobrym szczegółem, który sprawia, że ​​czajnik jest bardzo łatwy w użyciu. Wskaźnik jest często jednostronny. Wygląda jak okno w etui z narysowaną skalą. W wielu przypadkach będziemy musieli odwrócić czajnik, aby zobaczyć, ile jest w nim wody. Wygodniejszym rozwiązaniem jest duży dwustronny wskaźnik. Podświetlenie wskaźnika poziomu wody jest bardzo wygodne. Często wskaźnik poziomu wody znajduje się w rączce czajnika.

 

Czajnik – z jakim kablem?

Dłuższy kabel oznacza większy komfort użytkowania. Wystarczy długość ponad jednego metra. Zdecydowana większość czajników z obrotową podstawą ma w tej podstawie specjalne miejsce, w którym możemy nawinąć nadmiar kabla. Najwygodniejszym rozwiązaniem zwiększającym mobilność czajnika jest przechowywanie kabla.

 

Czajnik z filtrem – jaki filtr wybrać?

Każdy chce, aby woda, którą pijemy, była jak najczystsza. Dlatego warto zwrócić uwagę jakie filtry posiada czajnik.

 

Rodzaje filtrów

Filtr siatkowy nylonowy – najtańsze i najpopularniejsze rozwiązanie. Zatrzymuje większe zanieczyszczenia, takie jak cząsteczki kamienia.
Filtr z siatki stalowej – bardziej wydajny niż siatka nylonowa. Łapie również drobne zabrudzenia.
Filtr węglowy – czajnik z filtrem węglowym usuwa drobne zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy.
Czajnik zintegrowany z czajnikiem – w tym przypadku woda wlewana do urządzenia najpierw przesącza się przez filtr czajnika, a dopiero potem trafia do czajnika. To jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań.

Jakie zabezpieczenia są ważne?

Warto zainteresować się zabezpieczeniami, w jakie można wyposażyć czajnik. Pamiętaj, że są to wysokowydajne urządzenia zawierające wrzącą wodę.
Najczęstszą ochroną jest wyłączenie po zagotowaniu wody. Posiada je praktycznie każdy czajnik dostępny na rynku. Kolejną ważną funkcją bezpieczeństwa jest automatyczne wyłączanie po zdjęciu z podstawy. Czajnik powinien mieć również bezpiecznik termiczny. Łączy grzałkę z wyłącznikiem czajnika i zapobiega zagotowaniu wody, gdy podgrzejemy ją w krótkim czasie. Upewnij się również, że pokrywka jest zabezpieczona przed przypadkowym otwarciem, na przykład przy przewróceniu czajnika.

 

Czajnik z funkcją utrzymywania temperatury

Utrzymywanie ciepła to bardzo praktyczna funkcja. Dzięki tej funkcji czajnik stale utrzymuje określoną przez nas temperaturę. Może to być wrząca woda lub niższa temperatura. Czajniki wyposażone w funkcję podtrzymywania ciepła posiadają specjalny programator, na którym ustawiamy temperaturę wody, jaką czajnik powinien stale utrzymywać. Jest to temperatura w zakresie od 40ºC do 100ºC.

Czajnik z regulacją temperatury

Droższe warianty pozwalają na podgrzanie wody tylko do określonej temperatury – bez doprowadzania jej do wrzenia. Czajnik z regulacją temperatury doskonale nadaje się do przygotowywania określonych rodzajów herbat. Na przykład w temperaturze 60 ° C zieloną herbatę można już zaparzyć. Białą herbatę parzymy w temperaturze 75ºC. Herbatę Oolong zaparzymy w temperaturze 90ºC. Możemy korzystać z czajnika z regulacją temperatury, nawet jeśli chcemy tylko trochę podgrzać wodę.
Najzwyklejsze czajniki o niewielkiej zawartości i prostej konstrukcji można znaleźć na rynku za około 300 CZK. Jeśli jednak potrzebujesz czajnika, który posiada zaawansowane funkcje w postaci regulacji temperatury wody, to zapłacisz dodatkowo. Za model przepływowy czajnika zapłacisz również 5000 CZK.

Najpopularniejszy czajnik

ETA Ela 8598 90090 Niebieska recenzja

CONCEPT RK3291 Biały recenzja

Electrolux EEWA7700W recenzja

ETA DIGI ETA959890010 CZERWONY recenzja

 

Umiejętności

Opublikowano w dniu

19 marca 2022