Procedura zimowania basenu

,

W maju, kiedy minimalne nocne temperatury powietrza nie spadają poniżej zera, a temperatura wody w basenie wynosi od 10 do 15°, jest to odpowiedni czas na zimowanie basenu. Przy krytych basenach trochę wcześniej. Zimowanie odbywa się po zimowym przestoju, kiedy proces filtracji nie zachodzi, a woda nie jest regularnie uzdatniana. Zimowanie obejmuje kilka kroków, które pozwolą na płynne działanie basenu i całej technologii na kolejny sezon kąpielowy.

 

Jak prawidłowo zimować basen?

Czyszczenie wnętrza basenu

Oczyść plandekę i wyjmij ją z basenu. Podczas zimy kontroluj korpus basenu pod kątem uszkodzeń mechanicznych.
Zanim zaczniesz wlewać wodę do basenu, zalecamy dokładne usunięcie zalegającego brudu ze ścian i dna basenu. Jeśli przed zimowaniem wyczyściłeś dno i ściany, praca będzie znacznie łatwiejsza. W przypadku zanieczyszczenia można użyć produktów osadowych. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. Nanieść nierozcieńczony produkt gąbką na ściany basenu w miejscu zanieczyszczenia i pozostawić do działania zgodnie z rodzajem produktu. Zalecenie wynosi od 10 do 15 minut. Po określonym czasie zmyj obszar gąbką i spłucz wodą. Na koniec usuń pozostały brud za pomocą siatki basenowej lub środka do czyszczenia basenu.

Połączenie technologii basenowej

Po oczyszczeniu basenu można przystąpić do podłączenia filtracji. Sprawdź, czy uszczelka nie jest uszkodzona w okresie zimowym. W przypadku uszkodzenia wymienić je na nowe. Zwróć szczególną uwagę na połączenia węży. Pozostałe akcesoria, ogrzewanie elektryczne, lampa UV, ogrzewanie słoneczne, dozowniki chemii są podłączone między basenem a filtracją do systemu odprowadzania, a nie zasysania.
Po zmontowaniu obwodu zamkniętego sprawdź wszystkie połączenia pod kątem wycieków wody. W razie potrzeby dokręć. Dokręć plastikowe kołnierze ręcznie, bez użycia narzędzi. Użycie nadmiernej siły może spowodować uszkodzenie kołnierza lub gwintu, co nie będzie możliwe bez wymiany komponentów.

Napełnianie basenu

Teraz możesz zacząć napełniać basen do 1/2 wysokości okna skimmera. Jeśli posiadasz basen z nadmuchiwanym pierścieniem, napełnij wodę do poziomu, w którym kończy się ściana basenu, a zaczyna nadmuchiwany pierścień.

Uzdatnianie wody

Jeżeli woda jest twarda – zwykle studnia lub studnia – należy zastosować stabilizator twardości, który zapobiega osiadaniu i osadzaniu się wapnia, chroniąc układ filtrujący, wymienniki ciepła i przewody. Dozowanie według wybranego produktu według zaleceń producenta.
Podstawą czystej wody jest prawidłowa wartość pH. Ten parametr można zmierzyć za pomocą prostych pasków testowych, tabletek testowych lub miernika elektronicznego. Idealny zakres, w którym powinno być pH to 6,8-7,2

Jeśli pH jest poniżej 6,8, zastosuj środek zwiększający pH o nazwie pH +

Jeśli pH jest wyższe niż 7,2 zastosuj środek obniżający pH, zwany pH-

Użyj jednorazowego chlorowania za pomocą PlanetPool Chlor lub Laguna Chlor Shock do uzdatniania wody w basenie. Dozowanie zgodnie z zaleceniami producenta.
Pozwól wodzie przefiltrować się przez 24 godziny. Następnie zmierz stężenie chloru, nie powinno być mniejsze niż 0,3 mg/l.
Na koniec umieść w automatycznym dozowniku tabletkę powoli rozpuszczającą się z chlorem lub kombinacją. Po 5-7 dniach ponownie sprawdź pomiary wolnego chloru i pH. Pamiętaj, aby filtrować wodę przez co najmniej 6 godzin dziennie.
Jeśli masz odpowiednie pH i wystarczającą ilość chloru w basenie, a mimo to pojawiają się glony, zastosuj środek na glony, specjalny środek przeciw porostowi i glonom.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

26 maja 2022