Jak podłączyć telefon do telewizora

,

Dziś coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnej telewizji i zastępuje ją usługami online i platformami streamingowymi. Jednak oglądanie filmów na smartfonie czy laptopie często wiąże się z dyskomfortem ze względu na mały rozmiar ekranu. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest sparowanie telefonu z telewizorem, dzięki czemu będziemy mogli wygodnie oglądać nasze ulubione programy na dużym ekranie. W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć, aby łatwo i szybko podłączyć telefon do telewizora.

 

Jak podłączyć telewizor do telefonu?

Jaki kabel podłączyć telefon do telewizora?

Najpopularniejszym sposobem podłączenia telefonu do telewizora jest sparowanie go za pomocą kabla HDMI. Użycie przejściówki pozwala na skopiowanie obrazu z naszego urządzenia na duży ekran. W przypadku urządzeń takich jak laptopy sprawa jest bardzo prosta, ponieważ zazwyczaj mają one odpowiednie wejścia, do których wystarczy podłączyć kabel HDMI.
W przypadku telefonów proces może być nieco trudniejszy, ponieważ smartfony nie mają wbudowanych wejść HDMI. Będziemy musieli użyć specjalnego adaptera MHL, który z jednej strony ma złącze micro-USB, które umożliwia podłączenie go do telefonu komórkowego, a z drugiej ma adapter HDMI, który można podłączyć do telewizora.
Warto dodać, że przeniesienie obrazu z telefonu na telewizor bardzo szybko zużywa baterię smartfona. Dlatego zanim zaczniemy oglądać Twój ulubiony program, najlepiej go odpowiednio naładować. Oczywiście najwygodniejsze będą telefony z ładowaniem bezprzewodowym, z którego będziemy mogli korzystać bez przerywania transmisji obrazu do telewizora. Z drugiej strony, jeśli Twój smartfon jest ładowany tradycyjnie, warto upewnić się, że wybrany przez Ciebie model kabla ma opcję wbudowanej ładowarki. Będziesz wtedy mógł ładować urządzenie i jednocześnie oglądać udostępniony obraz.

Inne sposoby podłączenia telefonu do telewizora

Obecnie mamy wiele sposobów na podłączenie telefonu komórkowego do telewizora. Oprócz najpopularniejszej metody, o której mowa powyżej, warto wspomnieć również o następujących.
Połączenie WiFi
Komunikacja przez technologię Bluetooth
Połączenie kablem USB

Jak podłączyć smartfon do telewizora za pomocą Wi-Fi?

Jeśli nie mamy w domu kabla z odpowiednim terminalem, możemy podłączyć telefon do telewizora przez sieć bezprzewodową. Takie rozwiązanie pozwala na współdzielenie ekranu pomiędzy urządzeniami i wygodne odbieranie treści z wybranego miejsca w domu. Oprócz komfortu dużym plusem tej metody jest brak irytującego okablowania, co utrudnia utrzymanie porządku w pomieszczeniu.
Aby podłączyć smartfon do telewizora musimy mieć na nim zainstalowaną odpowiednią aplikację i postępować zgodnie z zawartymi w niej instrukcjami. Jeśli nie posiadamy takiej aplikacji, możemy skorzystać z alternatywnej opcji. Wi-Fi Direct to technologia, która pozwala na podłączenie urządzeń do telewizora bez konieczności korzystania z routera. Aby z niego skorzystać, musisz włączyć Wi-Fi Direct w telefonie komórkowym i znaleźć polecenie na telewizorze, aby podłączyć urządzenie. Jeśli nie możemy znaleźć sieci docelowej, powinniśmy sprawdzić, czy nasze urządzenia obsługują ten rodzaj mobilnego transferu danych.

Jak podłączyć telefon do telewizora za pomocą technologii Bluetooth?

Nowoczesne technologie umożliwiają integrację telewizora z urządzeniem mobilnym przez Bluetooth. Większość smartfonów posiada tę opcję, natomiast w przypadku telewizorów znajdziemy ją w droższych i nowocześniejszych urządzeniach. Technologia Bluetooth umożliwia bezprzewodową transmisję obrazu między naszymi urządzeniami, jeśli znajdują się one wystarczająco blisko siebie.
Aby skorzystać z tej metody, musisz włączyć Bluetooth w swoim smartfonie i odpowiednio skonfigurować odbiornik. W ustawieniach telewizora należy znaleźć „Połączenia bezprzewodowe i sieciowe”, a następnie wybrać „Bluetooth” i wyszukać telefon na liście dostępnych urządzeń. Po wybraniu tej opcji na ekranie telewizora zobaczymy treści wyświetlane na smartfonie.

Jak podłączyć smartfon do telewizora za pomocą kabla USB?

W tym przypadku sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy kabel USB ze złączem micro-USB, który należy podłączyć do obu urządzeń. Następnie ustawiamy tryb USB do przesyłania plików lub MTP w smartfonie, który najczęściej znajdujemy w panelu „Narzędzia”. Musisz wprowadzić ustawienia w telewizorze i znaleźć tryb „Media”. Po jego wybraniu zobaczymy foldery, w których znajdziemy pliki zapisane w naszym smartfonie.

Telefon jako pilot zdalnego sterowania

Sterowanie telewizorem za pomocą smartfona Smartfon ma nie tylko możliwość przesyłania obrazu do telewizora, ale może też ułatwić obsługę samego odbiornika. Za pomocą telefonu komórkowego można sterować większością funkcji naszego telewizora. W tym celu potrzebna jest odpowiednia aplikacja, która zamienia nasz telefon w pilota do telewizora.
Największą zaletą tego rozwiązania jest dostępność opcji, których nie znajdziesz w klasycznym pilocie. Na przykład smartfon pozwala kontrolować kursor na ekranie i bezpośrednio wprowadzać tekst. Ta funkcja jest dostępna po zainstalowaniu aplikacji, takich jak Video & TV SideView dla systemu Android lub iOS. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, ponieważ ułatwia wyszukiwanie treści w serwisach streamingowych i pozwala wyłączyć odbiornik z dowolnego miejsca.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

26 maja 2022