Po co kupować odkurzacz kijowy

, ,

Zastanawiasz się nad zakupem odkurzacza barowego? Jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule znajdziesz opis zalet takiego urządzenia oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze. Odkurzacz to idealne urządzenie, jeśli chcesz utrzymać dom lub mieszkanie w czystości. Poradzi sobie z dużym dywanem lub usunie włosy z podłogi. Jednak większość odkurzaczy jest nieporęczna i ciężka. Z tego powodu bezprzewodowe odkurzacze stają się coraz bardziej popularne. Poniżej znajduje się podsumowanie zalet tego urządzenia.

 

Dlaczego warto kupić odkurzacz barowy?

Wybierając odkurzacz bezprzewodowy, z łatwością odkurzasz nawet trudno dostępne miejsca. Nie musisz też martwić się, że gniazdko znajduje się w zasięgu. To niezwykle korzystne rozwiązanie, szczególnie w przypadku dużych powierzchni – bezprzewodowy odkurzacz pionowy eliminuje konieczność szukania więcej szuflad podczas odkurzania.

Komfort
Najlepsze odkurzacze bezprzewodowe zapewniają znacznie większy komfort użytkowania, jeśli potrzebujesz szybko odkurzyć na małej przestrzeni. Bezprzewodowy odkurzacz pozwala szybko i skutecznie wyczyścić wszelkiego rodzaju zabrudzenia.

Cicha technologia
Szukasz cichego odkurzacza? Większość modeli bezprzewodowych jest znacznie cichsza niż modele przewodowe. Jeśli masz rodzinę, sprzątanie bezprzewodowym odkurzaczem jest znacznie wygodniejsze – hałas odkurzacza nie będzie przeszkadzał innym domownikom.

Bezpieczeństwo
Podczas używania standardowego odkurzacza ktoś może potknąć się o przewód lub go uszkodzić, co może spowodować zwarcie. Ten problem nie występuje w przypadku bezprzewodowego odkurzacza.

 

Odkurzacz bezprzewodowy i zwykły – różnice

Jakie są różnice między bezprzewodowym odkurzaczem a zwykłym odkurzaczem? Poniżej znajdziesz przydatne porównanie.

Moc ssania
Odkurzacze sieciowe są podłączone, więc zwykle mają większą moc ssania i przynoszą lepsze rezultaty, szczególnie na dywanach. Dobrze sprawdzają się w większych domach z wieloma dywanami.
Akumulator wytwarza siłę ssącą, więc niektóre odkurzacze bezprzewodowe tracą moc, gdy zaczyna się rozładowywać. Jednak dobry odkurzacz bezprzewodowy pozwoli sprawnie i dokładnie odkurzyć całe mieszkanie.

Korzyść
Odkurzacz kablowy musi być podłączony do prądu, więc odkurzanie małych powierzchni lub pomieszczeń bez gniazdek nie jest zbyt korzystne. Odkurzacze bezprzewodowe charakteryzują się niską wagą (ok. 3 kg), dzięki czemu odkurzanie bez kabli jest całkowicie komfortowe. Takim odkurzaczem odkurzysz schody, wnętrze samochodu, narożniki i szczeliny.

Pojemność pojemnika
Odkurzacze kablowe mają zwykle większą pojemność pojemnika na kurz. Zależy to jednak od wielkości konkretnego modelu. Bezprzewodowy odkurzacz ma mniejszą pojemność. Z tego powodu należy go regularnie opróżniać, aby zapewnić płynne odkurzanie.
Dzięki szybkiemu rozwojowi nowych i lepszej jakości akumulatorów, czas odkurzania wydłuża się, a moc ssania tych odkurzaczy wzrasta. Są lekkie, kompaktowe, łatwe w obsłudze i nie ogranicza Cię długość przewodu zasilającego podczas odkurzania.

 

Jak wybrać odkurzacz prętowy odpowiedni do Twojego domu?

Przed zakupem odkurzacza ręcznego zdecyduj, który będzie bardziej odpowiedni do Twoich celów. Odkurzacze prętowe są podzielone na akumulatory sieciowe i akumulatory zgodnie ze sposobem zasilania. Odkurzacze prętowe z kablem mają nieograniczony czas pracy. Bezprzewodowy odkurzacz ma nieograniczoną mobilność, ale jest ograniczony przez żywotność baterii.
Wybierając odkurzacz bezprzewodowy, zwróć uwagę na czas ładowania i czas pracy, pojemność oraz typ baterii.
Dowiedz się, czy wolisz odkurzacz workowy czy bezworkowy.
Jeśli masz w domu dzieci z alergią lub sam cierpisz na alergie, zwróć uwagę na jakość i rodzaj filtracji.
Jeśli masz zwierzaka i wiecznie walczysz z sierścią, wybierz odkurzacz z przystawką przeznaczoną do usuwania sierści zwierząt z dywanów i mebli.

 

Rodzaj zasilacza

Odkurzacz elektryczny (sieciowy)
Główną zaletą odkurzaczy sieciowych jest nieograniczony czas pracy. Są potężne i nie trzeba czekać na ich szarżę. Jednak podczas pracy ogranicza Cię kabel, dlatego uważaj przy wyborze długości kabla zasilającego.

Akumulatorowe odkurzacze prętowe
Odkurzacze bezprzewodowe (akumulatorowe) są bardziej mobilne, nie ogranicza Cię długość kabla. Jednak długość ich pracy jest ograniczona pojemnością baterii, w przypadku głównie tańszych modeli tracą one część swojej wydajności. Jednak na rynku można znaleźć również odkurzacze bezprzewodowe, których wydajność jest porównywalna z odkurzaczami kablowymi.

 

Typ Baterii

Baterie w modelu ładowalnym mogą być dwóch typów: Ni-Mh lub Li-ion.
Akumulatory Ni-Mh to przestarzały typ akumulatorów i są częścią tańszych produktów. Ich dużą wadą jest to, że cierpią na tzw. Efekt pamięci. Oznacza to, że jeśli naładujesz go przed całkowitym rozładowaniem, jego pojemność spadnie.
Akumulatory litowo-jonowe reprezentują bardziej nowoczesną technologię i są najczęściej używane. Nie ma znaczenia, czy zaczniesz ładować akumulator, nawet jeśli nie jest całkowicie rozładowany. Z drugiej strony w przypadku akumulatorów litowo-jonowych pożądane jest, aby nie rozładowywać całkowicie akumulatora. Jego żywotność by się zmniejszyła. Zwykle jest to około 350-500 cykli ładowania. Następnie należy wymienić baterię.

 

Pojemność baterii

Ważnym parametrem odkurzacza bezprzewodowego jest pojemność akumulatora. Wpływa na wytrzymałość odkurzacza na jednym ładowaniu i znajduje odzwierciedlenie w jego ogólnej wydajności. Dlatego najlepiej zanotować stosunek między wytrzymałością na ładunek a długością ładowania. Im niższy współczynnik, tym większa pojemność baterii.

 

Czas pracy i ładowania

Czas pracy jest inny dla każdego modelu akumulatorowych odkurzaczy prętowych. Producenci zawsze podają maksymalny czas, w jakim odkurzacz będzie odkurzał bez użycia elektrycznych dysz obrotowych, dlatego należy liczyć się z tym, że podczas korzystania z tych dysz odkurzacz szybciej się rozładuje. Czas pracy w zakresie 15-20 minut uważany jest za bardzo krótki. Standardowa długość to zwykle 30-60 minut na jedno ładowanie. Najlepsze bezprzewodowe odkurzacze prętowe zapewniają czas pracy od 70 do 120 minut. Taki bezprzewodowy odkurzacz wystarczy na jednym ładowaniu do mieszkania o powierzchni 80 m2 lub więcej.
Czas ładowania jest bardzo różny. Waha się od 60 minut do 10 godzin.
Im mniejszy stosunek między czasem ładowania a wytrzymałością na jedno ładowanie, tym większa pojemność baterii. Duża pojemność wpływa na wydajność samego odkurzacza.

 

Rodzaj pojemnika zbiorczego i jego objętość

Na rynku można wybrać worek na wędkę lub do bezworkowego odkurzacza prętowego. Każdy wariant ma swoje wady i zalety. Następnie wybierz objętość worka na kurz lub pojemnika zbierającego w zależności od wielkości odkurzanego obszaru. Im mniejsza wybrana objętość, tym częściej będziesz musiał opróżniać lub zmieniać.

 

Worek na odkurzacz prętowy

Odkurzacze workowe są zwykle mocniejsze i lepiej wychwytują brud. Ich największym problemem jest koszt worków, który trzeba ciągle zmieniać. Jest to wariant bardziej higieniczny, który jest bardziej odpowiedni dla alergików, wyrzucając worek nie zetkniesz się z odkurzanym pyłem.
Zalecana objętość dla różnych obszarów wewnętrznych:
Wielkość odkurzanego obszaru i objętość worka
do 50 m2 – od 2 do 2,5 l
50 do 150 m2 – 3 do 4 l
powyżej 150 m2 – 4 li więcej

 

Odkurzacze bezworkowe

W tych odkurzaczach worki są zastępowane pojemnikiem, który zbiera brud i należy go opróżniać po każdym czyszczeniu. Odkurzacze wykorzystujące technologię cyklonową mogą pochwalić się stabilną mocą ssania, którą w odkurzaczach workowych można zmniejszyć poprzez zapełnienie worka. Objętość pojemnika na odkurzacze cyklonowe prętowe wynosi od 0,5 l do 6 l. Dla zwykłego gospodarstwa domowego wystarcza od 1,2 do 2 litrów.
Przed zakupem należy zwrócić uwagę, jak wyjąć i opróżnić pojemnik na brud. Powinien być szybki, a przede wszystkim higieniczny, nie należy wchodzić w kontakt z wypłukiwanymi zabrudzeniami.
W przypadku odkurzacza bezworkowego zwróć uwagę na sposób wyjmowania i opróżniania pojemnika na brud. Powinien być szybki i co najważniejsze higieniczny. Nie należy wchodzić w kontakt z wyługowanym brudem.

 

Pobór mocy odkurzacza prętowego

Zużycie energii wskazuje, ile energii zużywa odkurzacz. Obsługa odkurzacza zwykle nie jest droga i płacisz za nią około 100 CZK rocznie.

Moc ssania

Moc ssania to wartość, która powinna Cię zainteresować. Im wyższa moc ssania, tym więcej brudu zasysa odkurzacz.
Na moc ssania wpływa ogólna konstrukcja odkurzacza, moc silnika, jakość filtra i dobre uszczelnienie. Moc ssania odkurzaczy sieciowych jest podana w klasach i różni się w zależności od tego, czy odkurzasz na dywanie, czy na twardej podłodze. Wydajność jest inna dla każdego rodzaju podłogi. W przypadku dywanów jest on zwykle niższy niż w przypadku podłóg twardych.

 

Filtrowanie

Filtry służą do oczyszczania powietrza wydmuchiwanego z odkurzacza z wszelkich zanieczyszczeń. Większość odkurzaczy posiada wielostopniowy system filtracji, co oznacza, że ​​wydmuchiwane powietrze przechodzi przez kilka filtrów. W przypadku odkurzaczy workowych za pierwszy etap filtracji uważa się sam worek, następnie filtr wlotowy i ostatni i najważniejszy filtr wylotowy. Dwustopniowy system filtracji jest powszechny w przypadku odkurzaczy bezworkowych. Szczególnie alergicy powinni zwracać większą uwagę na jakość filtracji w odkurzaczach.

Odkurzacze prętowe są najczęściej wyposażone w następujące rodzaje filtrów:
Mikrofiltr – wykonany z pianki lub innego materiału jest zwykle jednym z najmniej skutecznych, więc znajdziesz go szczególnie w tańszych modelach.
Filtr HEPA i EPA – do najlepszych filtrów należy niewątpliwie filtr HEPA, który wyróżnia się liczbami wydajności. Im wyższa liczba, tym wydajniejszy filtr i lepsze wyniki podczas odkurzania. Znajdziesz u nas filtry EPA klasy 10–12, a następnie filtr HEPA klasy 13. Najnowsze odkurzacze posiadają filtry HEPA 14.
Filtry należy regularnie czyścić i wymieniać, jeśli są bardzo zatkane. Łatwiejsze w utrzymaniu są filtry, które można myć pod bieżącą wodą. Ale po jakimś czasie trzeba je też wymienić, mniej więcej w tym samym czasie, co niewymierny filtr.
Filtr wodny
W przypadku odkurzaczy z systemem filtracji wody odessany brud dostaje się do zbiornika na wodę. Jest bardzo odpowiedni dla alergików, ponieważ wydmuchiwane jest tylko czyste powietrze, a kurz nie jest zawirowywany z powodu braku worka lub suchego pojemnika do zbierania. Po wyczyszczeniu zebrany brud wystarczy zalać wodą.

 

Rozmiar i waga

Wysokość powinna być proporcjonalna do twojego wzrostu. Zaletą odkurzaczy prętowych jest teleskopowy uchwyt, dzięki któremu można dowolnie regulować wysokość.
Rozwiąż szerokość urządzenia elektrycznego, gdy wiesz, że masz w domu wąskie przestrzenie, do których trudno jest dotrzeć.

Waga jest ważnym parametrem, ponieważ prawie cały ciężar urządzenia będziesz trzymać w dłoni. Lekkie odkurzacze prętowe o wadze do 2,5 kg. Średnio do 4 kg. Ciężkie odkurzacze ważą 5-7 kg.

 

Hałas

Poziom hałasu odkurzacza podawany jest w decybelach – dB. Odkurzacze bezworkowe są zwykle głośniejsze niż odkurzacze bezworkowe. Zwykle hałas odkurzacza wiąże się z jego ceną, droższe odkurzacze są cichsze od tych tańszych. Najcichsze odkurzacze prętowe mają około 60 dB. Średnie hałaśliwe odkurzacze wahają się od 70-80 dB. W strefie komfortu nadal panuje hałas do 76 dB. Hałaśliwe odkurzacze mogą zakłócać hałas powyżej 80 dB, ale jest to już dość głośne urządzenie.

 

Długość kabla i zakres działania odkurzacza

Długość przewodu wskazuje długość przewodu zasilającego do odkurzaczy sieciowych. Długość graniczna zaczyna się od 5 metrów. Do normalnych zastosowań zalecana jest długość co najmniej 7 metrów.
Promień działania – oprócz długości kabla na tej długości są zawarte pręty ssące i dysze. W przypadku odkurzaczy prętowych zasięg działania wynosi od 7 do 14 metrów. Zwróć uwagę na ten parametr, zależy to od tego, jak często trzeba przełączać kabel z jednego gniazda do drugiego.

 

Akcesoria i dodatkowe funkcje

Bardzo ważnym parametrem są również akcesoria do odkurzaczy. Akcesoria obejmują różne dysze i szczotki. Można znaleźć na przykład specjalną dyszę szczelinową, która jest zwężona do odkurzania zwężonych miejsc; końcówka do podłóg, która jest używana do twardych podłóg i dywanów lub rurka do parkietu, używana głównie do twardych podłóg. Bardzo popularną szczotką do odkurzaczy prętowych jest obrotowa turboszczotka. Turboszczotka obrotowa może być również napędzana własnym silnikiem, a jej zaletą jest to, że jeśli jesteś właścicielem zwierzaka, odkurzasz dokładnie włosy odkurzaczem, który nie ma dokładnie wysokiej wydajności.
Wskaźnik zapełnienia worka – wskaźnik sygnalizuje specjalnym światłem, gdy worek jest zapełniony do określonej wartości, co daje informację o konieczności wymiany worka lub opróżnienia pojemnika zbiorczego.
Wskaźnik stanu baterii – Wskaźnik stanu baterii na odkurzaczu ręcznym sygnalizuje niski poziom baterii i informuje o procesie ładowania.
Regulacja siły ssania – w zależności od modelu do wyboru są dwa, czasem trzy stopnie prędkości. Jest to szczególnie przydatne podczas zmiany powierzchni, takich jak dywany i gładkie podłogi lub podczas luksusowania delikatnych powierzchni.
Opcja montażu na ścianie – niektóre modele oferują opcję zawieszenia na ścianie. W układzie ładowania znajduje się również stacja ładująca i nie zdarza się, że zapomnisz naładować odkurzacz.
Zmiękczone kółka – szczególnie nadają się do twardych podłóg, zapobiegają ich porysowaniu.
Funkcja automatycznego wyłączania – dzięki tej funkcji odkurzacz prętowy wyłącza się, gdy tylko się przegrzeje lub zatka.
Miejsce parkingowe – parking umożliwia pozostawienie odkurzacza w pozycji pionowej bez żadnego podparcia. Docenisz ten drobiazg, jeśli musisz gdzieś szybko pobiec lub nie masz możliwości zaparkowania na wieszaku ściennym.
Składany uchwyt – składany uchwyt docenisz, jeśli zaoszczędzisz każdy centymetr miejsca.
Oświetlenie LED – jest zwykle umieszczane bezpośrednio na dyszy i służy do oświetlenia w mniej widocznych miejscach lub w złych warunkach oświetleniowych.
Elastyczny fug – dzięki elastycznemu fugowi można dostać się nawet w niskie przestrzenie i narożniki.

Najlepsze odkurzacze sztyftowe według konsumentów

ETA Avanto Gold 351990000 recenzja

LEIFHEIT REGULUS AQUA POWERVAC 11914 recenzja

Sencor SVC 8618GD recenzja

Sencor SVC 8621TI recenzja

Bosch Flexxo BBH3ZOO25 recenzja

 

Umiejętności

Opublikowano w dniu

12 kwietnia 2021