Która piła łańcuchowa będzie dla Ciebie najlepsza

,

Wieczory spędzane przy kominku mają swój urok. Jeśli chcesz zaoszczędzić na drewnie opałowym, dobrze jest ściąć kłody i samodzielnie je posiekać. Dobra piła łańcuchowa przyda się również do innych prac ogrodniczych, takich jak przycinanie drzew i krzewów, desek itp. Która piła łańcuchowa będzie odpowiednia do prac domowych?

 

Jaka jest moc piły łańcuchowej?

Moc piły łańcuchowej wyrażona w kilowatach jest kluczowym parametrem odpowiadającym na pytanie, która piła łańcuchowa będzie najlepsza. Znajdziesz również oznaczenie mocy KM (1 HP = 0,75 kW). Wpływa na to, jak mocne i twarde drewno można ciąć. Do podstawowych prac, tj. Przycinania gałęzi i krzewów, wystarczy lekka piła spalinowa o mocy około 1,5-2,5 kW. Jego zaletą jest np. Niskie zużycie paliwa, co obniża koszty.

Jeśli masz zamiar przygotować drewno opałowe, wybierz mocniejszą piłę łańcuchową. Moc powyżej 2,5 kW pozwala ciąć jeszcze mocniejsze kłody. Należy jednak zauważyć, że niektóre rodzaje drewna opałowego, takie jak dąb, grab czy buk, są bardzo twarde. Jeśli zamierzasz używać tego rodzaju paliwa, lepszym wyborem może być pilarka o mocy 3 kW. Trzeba jednak liczyć się z tym, że będzie znacznie cięższy, głośniejszy i zużyje więcej paliwa.

Do najbardziej wymagających prac najlepiej nadają się duże pilarki łańcuchowe. Mają moc ponad 4,5 kW. Używane są głównie do ścinania drzew w lesie. Mniejsze i inteligentniejsze modele będą lepsze do prac domowych. Wysokiej jakości pilarki są wyposażone w funkcje ułatwiające uruchomienie silnika.

Pilarka spalinowa: jaką długość prowadnicy wybrać?

Mogłoby się wydawać, że im dłuższa prowadnica, tym bardziej uniwersalna jest piła łańcuchowa. Pręt to element wystający z korpusu piły, po którym przebiega łańcuch, którym tniesz drewno. Długość pręta w dużej mierze pokazuje, jak dużą średnicę kłody będziesz w stanie ciąć. Długość prowadnicy zaczyna się od 35 cm, a dla pił spalinowych sięga ponad 50 cm. Do użytku domowego wystarczy pręt o długości 30-40 cm. Pozwoli ci ciąć nawet duże kawałki drewna, a jego użytkowanie będzie dużo wygodniejsze. Z prętem 40 cm i mocą silnika powyżej 2 kW można wygodnie ciąć kłodę o średnicy 50 cm.
Ponadto krótsza prowadnica ma tę zaletę, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że łańcuch spadnie lub utknie w drewnie. Inną rzeczą jest to, że mała i lekka piła spalinowa pozwala na bardziej precyzyjną pracę.

 

Ile waży pilarka?

Silnik jest najcięższą częścią pilarki łańcuchowej. O ile sporadyczne używanie nie będzie dla Ciebie problemem, długotrwałe używanie ciężkiej piły łańcuchowej z pewnością będzie odczuwać Twoje plecy. Waga znacząco wpływa na ogólny komfort pracy. Ogólnie rzecz biorąc, im niższa waga piły, tym lepsza obsługa i jednocześnie mniejszy wysiłek.

 

Jaka jest optymalna waga pilarki łańcuchowej do prac domowych?

Najczęściej ciężar pił łańcuchowych wynosi od 4 do 7 kg. Najsłabsze lekkie pilarki łańcuchowe ważą około 4 kg, co jest wynikiem przyzwoitym. Bardziej uniwersalne pilarki do użytku domowego, o nieco większej mocy, ważą około 5-7 kg. W tym przypadku bardzo ważne są ergonomiczne uchwyty i odpowiednie wyważenie piły. Przemysłowe pilarki łańcuchowe dla profesjonalistów ważą około 10 kg.

 

Poziom hałasu piły łańcuchowej

Wadą pił łańcuchowych benzynowych jest duża objętość. Generowany poziom hałasu może przekroczyć nawet 110 decybeli. Jeśli zależy Ci na wygodnej pracy i dobrych relacjach z sąsiadami, nie pomijaj tego parametru przy zakupie i wybierz najcichszą piłę. Pamiętaj też, aby zawsze pracować ze słuchawkami i goglami. I odwrotnie, jeśli priorytetem jest cicha praca, lepszym wyborem może być elektryczna piła łańcuchowa.

Najlepsze piły według doświadczeń klientów

Bosch Universalchain 40 Piła Łańcuchowa, 1.800W, 40Cm 06008B8400 recenzja

Piła łańcuchowa Milwaukee M18 FCHSC-121 recenzja

FIELDMANN FZP 2000-E Elektryczna piła łańcuchowa 1600W 50001613 recenzja

MAKITA PIŁA ŁAŃCUCHOWA 1800W 35cm UC3541A recenzja

Handy Pilarka Łańcuchowa 22000W Handy-Gtp2240Qt recenzja

 

Umiejętności

Opublikowano w dniu

12 kwietnia 2021