Lustro czy lustrzanka? Czy wiesz, który aparat wybrać?

,

Warto nie lekceważyć zakupu kamery systemowej. Zależy to od liczby oferowanych soczewek, dostępności wysokiej jakości usług lub możliwości zakupu towarów używanych marki. Czy lepiej wybrać klasyczną lustrzankę (DSLR), czy sięgnąć po bezlusterkowiec (CSC)?

Aparaty bezlusterkowe zaczęły pod wieloma względami wyprzedzać klasyczne lustrzanki. Są mniejsze od cyfrowych kompaktów. Głównie z powodu obecności wizjera elektrycznego i braku pryzmatu optycznego. Z drugiej strony, podobnie jak w lustrzankach, można zmieniać obiektywy. Jednak mają też jedną wadę. Wizjer elektryczny może nie rejestrować szybkiego ruchu na zdjęciach akcji. Na przykład. podczas fotografowania sportu może wystąpić opóźnienie w rejestrowaniu ruchu. Ponieważ to opóźnienie jest naprawdę minimalne, prawdopodobnie uchwycone jest tylko okiem profesjonalnego fotografa.

Porównanie

Rozmiar

Jak już wspomniano, lustrzanki dość wyraźnie tracą na zwartości. Brak odchylanej komory lustrzanej jest widoczny w aparatach bezlusterkowych i odzwierciedla zarówno rozmiar, jak i wagę.

Skupienie

Ogniskowanie w trybie AF-S jest porównywalne dla obu typów urządzeń w zależności od klasy. Różnice są zauważalne tylko w trybie AF-C, gdzie lustrzanki powoli zbliżają się do jakości lustrzanek. W przeciwieństwie do CSC, niektóre modele mają zaletę inteligentnego ustawiania ostrości – na twarzy, zwierzętach, oczach lub pojeździe. Mogą to zrobić, skupiając się bezpośrednio na czujniku.

 

Wizjer

Sposób pracy z CSC jest pod wieloma względami lżejszy niż w przypadku lustrzanki jednoobiektywowej. Dzięki wizjerowi elektronicznemu jako fotograf masz większą kontrolę nad zdjęciem (jego tonacją, ustawieniem kompensacji ekspozycji czy balansem bieli), ponieważ możesz je zobaczyć bezpośrednio w wizjerze. Przed zakupem modelu CSC warto wypróbować szybką sesję zdjęciową, aby sprawdzić, czy ma wystarczająco dużą liczbę klatek na sekundę. Jeśli nie, wybierz inny model i jeśli zależy Ci na tym parametrze, rozważ zamiast tego lustrzankę cyfrową.

 

Wytrzymałość

Wytrzymałość to najsłabszy punkt bezlusterkowców. Klasyczne lustrzanki cyfrowe mogą obsłużyć do tysiąca zdjęć, przy CSC to około połowa. Oczywiście wiele zależy od tego, jak z niego korzystasz – duży tylny wyświetlacz paradoksalnie zużywa mniej energii niż wizjer elektroniczny.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

12 kwietnia 2021