Opcje zwiększające zasięg Wi-Fi

, ,

Rutynowo korzystamy z bezprzewodowego internetu w naszych domach. Jak sprawić, by sygnał był nawet w najodleglejszym zakątku mieszkania lub w ogrodzie? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik jak w prosty sposób zwiększyć sygnał WiFi w domu.

Jakość połączenia Wi-Fi to jeden z podstawowych czynników, który bezpośrednio wpływa na siłę sygnału, stabilność połączenia oraz szybkość połączenia.
Większość z nas ma w domu router Wi-Fi i sygnał obejmuje wszystkie pomieszczenia, ale tylko słaby, bezużyteczny sygnał dociera do tarasu lub ogrodu. Wynika to z faktu, że ścianki działowe w domu są cienkie i łatwo przepuszczają sygnał Wi-Fi, podczas gdy izolowane ściany obwodowe i okna z potrójnymi szybami już stanowią przeszkodę dla sygnału. Jeśli wykryjesz jakiś sygnał na zewnątrz, połączenie jest wolne i cierpi z powodu przerw.

 

Rozszerzenie zasięgu Wi-Fi

To samo dotyczy poprawy zasięgu sygnału Wi-Fi w ogrodzie, jak i we wnętrzach. Jeśli nie możesz poprawić zasięgu, przenosząc router lub wymieniając go na mocniejszy, pomocny może być zakup repeaterów, adapterów Powerline, sieci kratowych lub zainstalowanie punktu dostępowego – nowego punktu dostępowego.

Przekaźnik

Jeśli masz słaby sygnał w swoim ogrodzie, możesz go wzmocnić za pomocą repeatera Wi-Fi, który umieścisz najbliżej obszaru, który chcesz pokryć sygnałem, na przykład na oknach wychodzących na ogród lub obok drzwi do taras. Jakość sygnału można jeszcze poprawić, jeśli pozostawisz otwarte drzwi lub okna, ale nie rozwiązuje to stabilnego połączenia kamer i innych urządzeń Wi-Fi w ogrodzie.

 

Punkt dostępu – Punkt dostępu

Wysokiej jakości sygnał Wi-Fi w ogrodzie nie musi nam służyć tylko do rozrywki, streamingu muzyki czy pracy przy basenie. Coraz więcej urządzeń używamy na zewnątrz, dla których stabilna sieć bezprzewodowa jest koniecznością. Na przykład kamery bezpieczeństwa, oświetlenie, system nawadniania, napęd bramy sterowany z telefonu komórkowego.
Jeśli masz możliwość podłączenia kabla LAN z domu, umieść punkt dostępowy na zewnątrz, na przykład na pergoli. Punkt dostępowy to urządzenie zwiększające zasięg sieci i przez ten punkt urządzenia łączą się z głównym routerem. Punkt dostępu musi być podłączony do tego routera kablem. Punkt dostępowy musi być zaprojektowany do pracy na zewnątrz i najlepiej zasilany przez Ethernet (PoE).
Nowością do tego celu jest punkt dostępowy Zyxel NWA55AXE. Dzięki swojej trwałości NWA55AXE jest właściwym punktem dostępowym Wi-Fi 6 do rozszerzenia sieci bezprzewodowej na zewnątrz. Punkt dostępowy NWA55AXE jest wyposażony w technologię Zyxel Smart Mesh, która tworzy dynamiczne połączenie bezprzewodowe między punktami dostępowymi w celu uzyskania lepszego zasięgu sygnału, a także zapewnia łączność bezprzewodową między budynkami. Punkt dostępowy Zyxel NWA55AXE jest odporny na wodę i kurz zgodnie z certyfikatem IP55. Punkt dostępowy NWA55AXE to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce w prosty sposób rozszerzyć swoją zewnętrzną sieć bezprzewodową lub stworzyć połączoną sieć bezprzewodową między budynkami.

Inną opcją jest użycie repeatera bezpośrednio na zewnątrz, podłączając go do zewnętrznego gniazdka, ale te urządzenia nie mogą być cały czas na zewnątrz, trzeba je chronić przed deszczem, wilgocią i promieniami słonecznymi, aby się nie przegrzały. Więc będziesz musiał odłączać go za każdym razem i przechowywać w domu. Dodatkowo repeater może mieć słabszy sygnał z routera Wi-Fi, który znajduje się w domu.

 

Punkty dostępowe do użytku na zewnątrz

Rozwiązaniem na trwałe pokrycie przestrzeni zewnętrznej są punkty dostępowe do użytku zewnętrznego – zewnętrzne punkty dostępowe, przeznaczone do montażu na ścianie domu lub na pergoli. Urządzenia te są mocowane za pomocą śrub i kołków, a także wymagają otworu w ścianie, aby poprowadzić kabel Ethernet. Drugi koniec kabla musi być podłączony do routera Wi-Fi lub przełącznika w domu, aby zapewnić najlepszą transmisję danych na zewnątrz. Urządzenia zasilane są energią elektryczną za pośrednictwem technologii PoE (Power over Ethernet), dzięki czemu do zasilania punktu dostępowego nie jest potrzebny żaden dodatkowy kabel. Należy jednak zapewnić niezbędne zasilanie ze switcha PoE.
Zaletą są urządzenia, które w swoim wyposażeniu posiadają również iniektor PoE. Jest to mała ładowarka wielkości ładowarki do laptopa, którą podłącza się do gniazdka elektrycznego, do którego doprowadzany jest kabel LAN z routera Wi-Fi, a z niego kolejny kabel LAN jest podłączony do punktu dostępowego. Na przykład potężny punkt dostępowy Zyxel NWA55AXE Wi-Fi 6, który obsługuje również tworzenie sieci kratowych i może być kontrolowany przez chmurę, jest sprzedawany na rynku z wtryskiwaczem PoE.

Połączenie z siecią elektryczną

Jeśli masz gniazdko na zewnątrz, możesz stworzyć stabilne połączenie na zewnątrz za pomocą adaptera Powerline z modułem Wi-Fi.
Powerline to przejściówka do gniazdka, dzięki której możliwe jest wykorzystanie rozdzielnic elektrycznych jako sieci do transmisji danych. Szybkość połączenia zależy wtedy od jakości okablowania elektrycznego i użytego materiału. Adaptery Powerline można również wyposażyć w moduł Wi-Fi i następnie rozprowadzać sygnał odebrany z sieci elektrycznej dalej drogą powietrzną. Podłączasz jeden adapter do routera Wi-Fi za pomocą kabla LAN i podłączasz go do gniazdka elektrycznego, drugi adapter z Wi-Fi jest podłączony do gniazdka zewnętrznego. Po podłączeniu należy sparować oba adaptery. Zwykle służy do tego znajdujący się na nich przycisk. Różne adaptery mają również różne długości przewodów, które mogą pokryć. Tanie mają około 300 metrów, droższe 500 metrów. Na rynku można znaleźć zestawy adapterów Wi-Fi różnych marek, takich jak Zyxel, TP-Link, Devolo, D-Link, AVM i inne.

 

Technologia siatki

Inną opcją rozszerzenia zasięgu sygnału jest technologia Mesh. Siatka Wi-Fi sprawi, że będziesz szczególnie szczęśliwy, że nie musisz rozciągać przewodowego Ethernetu ani korzystać z Ethernetu przez gniazdka elektryczne. Jeśli masz to już rozciągnięte, możesz połączyć poszczególne punkty w sieć Ethernet i stworzyć w ten sposób sieć szkieletową, przez którą będą przesyłane dane między poszczególnymi punktami sieci oraz z punktów sieci do Internetu.
Po włączeniu i uruchomieniu poszczególnych routerów (punktów) siatka sama zajmie się wszystkim, co niezbędne, i nie trzeba w żaden sposób konfigurować poszczególnych urządzeń. Do tego wszystko wygląda jak jedna sieć, ma jeden SSID, potrafi dobrze wykorzystać obie częstotliwości Wi-Fi (2,4 i 5 GHz) i wykorzystuje wiele anten, które znajdziemy w każdym urządzeniu.
Zaletą jest szybkość połączenia, szczególnie w przypadku modeli trójpasmowych, które wykorzystują dodatkową sieć w paśmie 5GHz do łączenia satelitów oraz centralne zarządzanie całą siecią, która wygląda jak pojedyncza sieć Wi-Fi do urządzeń końcowych.
Wadą siatki jest wyższa cena zakupu, a także fakt, że zdecydowana większość urządzeń siatkowych nie jest przeznaczona do umieszczania na zewnątrz.

Smartfon jako bezprzewodowy hotspot

Jeśli masz nieruchome połączenie z Internetem z dużym limitem danych lub w ogóle bez limitu, możesz używać telefonu komórkowego jako bezprzewodowego punktu dostępowego do łączenia i przesyłania danych. Poradzą sobie z nim zarówno smartfony z Androidem, jak i iPhone’y. Wadą jest wspomniany limit danych, a trzeba liczyć się z tym, że telefon z włączonym hotspotem szybko się wyczerpuje. To rozwiązanie nie nadaje się do stałego łączenia kamer i innego sprzętu.

 

Modemy LTE – internet mobilny

Jeśli nie masz innej możliwości uzyskania połączenia na zewnątrz, na przykład do ogrodu, będziesz musiał polegać na sieci komórkowej. Aby uzyskać sygnał tam, gdzie go potrzebujesz, potrzebujesz routera z modemem i najlepszej możliwej taryfy z największym pakietem danych mobilnych. Modemy LTE umożliwiają połączenie sieci domowej z Internetem za pośrednictwem danych mobilnych. Zamiast kabla od operatora wystarczy karta SIM i odpowiednia taryfa. Do wyboru są urządzenia wymagające stałego podłączenia do gniazdka elektrycznego lub mobilne modemy LTE z baterią, z której można korzystać przez kilka godzin bez podłączania do gniazdka, a następnie zasilić je np. z powerbanku. Wadą modemów LTM jest ich wysoka cena za mobilną transmisję danych. Oprócz urządzeń obsługujących LTE/4G i Wi-Fi 5 dostępne są także modemy przenośne obsługujące sieci 5G i Wi-Fi 6, które charakteryzują się bardzo szybkim transferem danych. Są to urządzenia takie jak Zyxel NR2101 5G MiFi czy D-Link DWR-2101. Ich cena to około 14 000 CZK.

 

Optymalizacja zewnętrznej sieci bezprzewodowej

Aby zoptymalizować zasięg przestrzeni zewnętrznej, garażu, tarasu, obowiązują te same zasady, co w przypadku domowej sieci Wi-Fi. Aby sygnał dotarł tam, gdzie go potrzebujesz, potrzebujesz odpowiednio rozmieszczonych urządzeń sieciowych, odpowiedniego kanału transmisji i jak najmniejszej liczby przeszkód na drodze sygnału. Przy pokryciu terenów zewnętrznych zasadne będzie zastosowanie transmisji w paśmie 2,4 GHz, które ma większy zasięg i lepszą przepuszczalność przez przeszkody. Nowoczesne elementy sieciowe takie jak routery i repeatery Wi-Fi, punkty dostępowe i mesh rozgłaszają sieć bezprzewodową pod nazwą (SSID) i dzięki funkcji smart connect automatycznie dobierają optymalne połączenie urządzenia końcowego w paśmie 2,4- lub 5GHz zespół.

Pomiar jakości sieci Wi-Fi

Za pomocą niektórych aplikacji możesz mierzyć siłę sygnału Wi-Fi i dostępność danych w różnych lokalizacjach.

WirelessNetView – monitoruje dostępne sieci bezprzewodowe i ich stan, w tym siłę sygnału, prędkość transmisji i wiele innych parametrów. Pokazuje siłę sygnału, wartość RSSI (wskazanie mocy odebranego sygnału). Podobnie jak w przypadku tłumienia sygnału, RSSI między -50 a -70 wskazuje na dobrą lub wystarczającą jakość połączenia.
FRITZ!App WLAN – oferuje przejrzysty przegląd wszystkich punktów dostępowych w sieci domowej i informuje o dostępnych aktualizacjach FRITZ!OS
WiFiman – to idealna aplikacja do analizy pobliskich sieci Wi-Fi i urządzeń Bluetooth LE, wyszukiwania urządzeń w sieci lokalnej oraz testowania prędkości internetu.
WiFiman pomaga znaleźć bezpłatne kanały Wi-Fi dla twojego punktu dostępowego, może wyświetlać pobliskie sieci Wi-Fi i urządzenia Bluetooth LE wraz ze szczegółowymi informacjami. Jedną z głównych funkcji jest również pomiar prędkości internetu – w łatwy sposób zmierzysz przepustowość swojego łącza internetowego i porównasz go z poprzednimi wynikami.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

24 kwietnia 2023