Okna można myć nawet bez smug. Wiemy, jak to zrobić

,

Mycie okien nie należy do najpopularniejszych domowych czynności, ale kiedy zaczynamy myć okna, chcemy, aby były lśniąco czyste i pozbawione smug. A wiosna to najlepszy czas na ich czyszczenie. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak myć okna, aby lśniły czystością, były lśniące i pozbawione smug.

 

Kiedy jest odpowiedni czas na mycie okien?

Idealnie jest myć okna wiosną. Do mycia okien potrzebne są odpowiednie warunki, najlepiej brak deszczu i temperatura około 5°C. Po zimie okna są wyjątkowo brudne od smogu i kurzu, zwłaszcza jeśli mieszkasz w mieście.
Gdybyś mył okna w mrozy, detergenty nie zadziałałyby zbyt dobrze, a woda mogłaby zamarznąć na szybie i spowodować smugi. Wręcz przeciwnie, latem, gdy świeci słońce, woda na szybach szybko wysycha i tworzą się plamy.

Czym najlepiej myć okna?

Przy odrobinie cierpliwości okna można myć zwykłą ściereczką z mikrofibry lub piankową gąbką. O wiele lepiej sięgnąć po szorowarkę i ściągaczkę, które można kupić w marketach hobbystycznych i drogeriach. Szorowarka to wałek z gęstym włosiem, który skutecznie usuwa zabrudzenia. Nanieś środek do mycia szyb na myjkę i dokładnie wytrzyj do powstania piany. Następnie użyj ściągaczki z gumową krawędzią i usuń detergent z szyb.

Jakie preparaty wybrać

Do czyszczenia okien potrzebne będą niestrzępiące się ściereczki. W sklepach można kupić specjalne ściereczki do mycia okien lub wilgotne chusteczki przeznaczone do mycia okien. Możesz kupić środek czyszczący w aptece lub użyć roztworu wody z octem w stosunku 1:1, który dobrze odtłuszcza i ma bardzo dobre działanie czyszczące i nabłyszczające.
Aby Twoje okna były dłużej czyste, wypróbuj środek z nanotechnologią. Dzięki zastosowaniu nanocząsteczek pozbędziesz się zabrudzeń z każdej szklanej powierzchni. Nanocząsteczki tworzą na czyszczonej powierzchni niewidoczną warstwę ochronną, która chroni szkło przed zabrudzeniem, zmniejszając napięcie powierzchniowe wody, dzięki czemu woda będzie z nich spływać szybciej niż wystarczy do wyschnięcia na szkle.

 

Jak prawidłowo myć okna

Zanim zaczniesz myć same okna, musisz wyczyścić wszystko wokół nich. Do mycia ram, parapetów, uchwytów i wykończeń używaj wody z mydłem.
Najpierw nałóż środek do mycia okien na pralkę i pocieraj okrężnymi ruchami, aby utworzyć pianę. Alternatywnie możesz użyć roztworu wody i octu. Następnie użyj szpatułki i przetrzyj produkt ku dołowi. Po każdym pociągnięciu wyczyść ściągaczkę czystą wodą, aby nie nanieść ponownie brudu na szybę. Na koniec wypoleruj okno ściereczką z mikrofibry, w razie potrzeby nałóż ochronny spray do szyb i wypoleruj do wyschnięcia.

Praktyczne gadżety

Odkurzacz akumulatorowy do okien

Odkurzacze do okien na baterie znacznie usprawniają i ułatwiają mycie okien. Dzięki zasysaniu wody za pomocą środka do czyszczenia akumulatorów można uzyskać pięknie błyszczące szkło bez smug. Napęd bateryjny jest bardzo praktyczny, nie będziesz musiał martwić się o podłączenie do sieci. Do odkurzaczy do okien producenci oferują szeroką gamę akcesoriów i asortymentów dodatkowych, takich jak różne przystawki, drążki teleskopowe do świetlików i funkcje dodatkowe. Odkurzacz akumulatorowy docenisz również podczas czyszczenia luster czy kabin prysznicowych.
Wybierając akumulatorowy odkurzacz do okien zwróć uwagę na żywotność baterii, zawsze zwracaj uwagę na to, jak długo urządzenie może pracować na jednym ładowaniu i ile czasu potrzebujesz na jego naładowanie.

Magnetyczny dwustronny środek czyszczący

Czyszczenie za pomocą magnetycznego środka do czyszczenia okien jest proste, wysokiej jakości i bardzo skuteczne. Wewnątrz po obu stronach czyścika znajduje się silny magnes, dzięki któremu można jednocześnie umyć obie strony szyby. Płynu można używać również podczas mycia szyb samochodowych lub pod prysznicem. Można je kupić w Internecie za około 200-800 CZK.

 

Robot do czyszczenia okien

Jeśli masz w domu dużo szklanych powierzchni, przyda się robot do mycia okien. Pracują w pozycji pionowej oraz na pochyłych powierzchniach. Możesz nimi sterować za pomocą pilota lub skorzystać z gotowych trybów. Włączasz robota, stawiasz go na oknie i wybierasz program sprzątający. Całą resztą zajmie się sam robot dzięki czujnikom, systemowi nawigacji i sztucznej inteligencji. Cena robotów do mycia okien waha się od około 4 tysięcy za droższe modele do 11 000 CZK.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

24 kwietnia 2023