Jak wybrać odpowiedni router Wi-Fi

,

Prawie wszystko można teraz podłączyć do Internetu. To nie tylko komputery i telefony. Dlatego rośnie zapotrzebowanie na wysokiej jakości połączenia Wi-Fi. Jest bezprzewodowy, obejmuje duży obszar i może być podłączony do dowolnej liczby urządzeń. Aby mieć silny sygnał internetowy, który nie spada po uruchomieniu filmu w serwisie Netflix, potrzebujesz wysokiej jakości routera Wi-Fi. Dlatego warto zwrócić baczną uwagę na jego wybór. Określ, czego od niego oczekujesz i gdzie planujesz go umieścić. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przegląd tego, jak poznać ofertę routerów i jak wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada.

 

Budżet

Wybierając router, najpierw ustaw limit ceny. Tutaj też możemy mówić o kilku kategoriach cenowych – najtańsze routery będą kosztować około 500 CZK, najdroższe będą kosztować kilka tysięcy. Oczywiście najważniejsze jest to, czego potrzebujesz od Wi-Fi. Jest bardzo prawdopodobne, że na pewno nie będziesz musiał kupować najdroższego dla normalnego gospodarstwa domowego.

 

Tańsze routery

Na te urządzenia ze względu na cenę zdecydowanie spodziewamy się wolniejszej prędkości internetu, a także gorszego zasięgu. W przypadku większych mieszkań może to być nawet niewystarczające. Wystarczy, jeśli masz najniższą możliwą subskrypcję internetową. Możesz dostać te routery od około 500 do 1000 CZK.

 

Klasa średnia

To już routery obsługujące nowe standardy. Oznacza to szybsze połączenia, większy zasięg, a nawet użycie dwóch pasm (2,5 i 5 GHz). Oznacza to również większą stabilność połączenia i związany z tym większy komfort użytkownika. Klasa średnia kosztuje zwykle mniej niż 2000 CZK.

 

Najdroższe routery

To już bardzo profesjonalne routery. Potrzebują one albo profesjonalnych graczy, albo firm, które potrzebują jakości i szerokiego zasięgu. Jednocześnie mogą łączyć dużą liczbę urządzeń na raz i dają możliwość precyzyjnej konfiguracji sieci. Zwykle za te routery płacisz ponad pięć tysięcy.

 

Najważniejsze cechy routera

Pasmo

Informacje te określają szybkość łączenia się urządzenia z Internetem i są wyrażane w Mb / s (megabitach na sekundę) lub Gb / s (gigabitach na sekundę). Jest prosta proporcjonalność – im większa przepustowość, tym lepiej. Na przykład. jeśli masz 100 Mb / s, urządzenie może pobierać 12 MB (megabajtów) danych na sekundę.

 

Częstotliwość sieci

Kolejny ważny parametr. Podstawowe pasmo, w którym pracuje router to 2,4 GHz. Jest to wysokiej jakości opaska, która zapewnia stabilne połączenie, duży zasięg i dobrze radzi sobie z przeszkodami, takimi jak ściany czy drzwi.

Ale jest też coś, co nazywa się dwupasmowym routerem. Są to przeważnie najnowsze modele i pozwalają na łączność nie tylko w paśmie 2,4 GHz, ale także w paśmie 5 GHz. Taki router oferuje znacznie wyższą prędkość połączenia i większą przepustowość, ale z drugiej strony obejmuje znacznie mniejszy obszar. Oznacza to, że można łatwo podłączyć do niego więcej urządzeń, a wszystkie będą działać niezawodnie i szybko, ale muszą znajdować się blisko routera.

 

Standardy sieci bezprzewodowej

Wszystkie routery mogą obecnie pracować w jednym z 3 standardów – Wi-Fi 4, 5, 6. Każdy z nich różni się szybkością połączenia urządzenia z Internetem. Wi-Fi 4 to 600 Mb / s. Dla 5 i 6 jest to 1300 Mb / s oraz 6000 – 10000 Mb / s.

 

Liczba anten

Pytanie brzmi, czy liczba anten, które ma router, zależy. Jeśli więcej anten to lepszy sygnał. I do pewnego stopnia tak jest. Ale nawet bardziej niż to, ile anten ma router, skup się na tym, jak mocne są anteny. Jednocześnie dobrze jest zdać sobie sprawę, że więcej anten z pewnością nie oznacza większego zasięgu.

Najlepsze modele według opinii użytkowników

TP-LINK WA901N N450 (TLWA901N) recenzja

TP-LINK AIR WIRELESS ACCESS POINT 802.11N (TL-WA901ND) recenzja

Asus RP-AC87 (90IG0350BO3G10) recenzja

D-Link Punkt dostępowy Wi-Fi N300 (DAP-1360) recenzja

Umiejętności

Opublikowano w dniu

22 lutego 2021