Jak czyścić kuchenkę mikrofalową i jakich naczyń używać

,

Kuchenki mikrofalowe, zwane potocznie mikrofalami, to jedne z najpopularniejszych urządzeń, które znajdziesz w naszych domach. Aby jednak służyły nam przez długi czas, ważne jest nie tylko prawidłowe ich stosowanie, ale także regularne ich czyszczenie. Jak czyścić kuchenkę mikrofalową? Spójrz na artykuł!

 

Kuchenka mikrofalowa w życiu codziennym

Dla wielu osób kuchenka mikrofalowa to urządzenie, bez którego trudno sobie wyobrazić codzienną pracę. Tego typu sprzęt można znaleźć w domach oraz w wielu biurach. Nic dziwnego, wystarczy włożyć talerz i potrawę do kuchenki mikrofalowej i po kilku minutach potrawa jest podgrzewana.
Dziś dzięki przypadkowi możemy cieszyć się zaletami tego urządzenia. Maine Spancer pracujący w fabryce radarów nieoczekiwanie odkrył pozytywny wpływ mikrofal na żywność, aw 1947 roku uruchomiono pierwszą na świecie kuchenkę mikrofalową Radarange. Dziś tego typu urządzenia są szeroko stosowane w kuchni. Nie mniej dobrze jest wiedzieć, jak czyścić kuchenkę mikrofalową, aby ogrzewanie było jak najbardziej wydajne. Ważne jest również to, jakich potraw używamy w kuchence mikrofalowej.

 

Jak czyścić kuchenkę mikrofalową?

Ważna jest regularność. Szczególnie ważna jest higiena sprzętu do przygotowywania żywności. Najważniejszą rzeczą podczas czyszczenia kuchenki mikrofalowej jest regularność. To nie tylko pozwala uniknąć szkodliwych zanieczyszczeń, ale także ułatwia nam usuwanie brudu. Dlatego ważne jest nie tylko, jak czyścić kuchenkę mikrofalową, ale także jak często ją czyścić. Najlepiej wyczyścić kuchenkę mikrofalową po każdym użyciu. Wystarczy tylko zwilżyć szmatkę i usunąć wszelkie zabrudzenia, które pojawiły się podczas ostatniego użytkowania urządzenia. Jest to ważne, ponieważ systematyczne czyszczenie kuchenki mikrofalowej pozwoli uniknąć szczególnie trudnych do usunięcia smarów i resztek jedzenia. Od czasu do czasu należy dokładnie wyczyścić kuchenkę mikrofalową. Należy również mieć świadomość, że częste pozostawianie nieoczyszczonej kuchenki mikrofalowej może niekorzystnie wpłynąć na jej działanie, a nawet uszkodzić sprzęt, nie wspominając o braku komfortu użytkowania zanieczyszczonej kuchenki mikrofalowej.

 

Preparaty odpowiednie do czyszczenia kuchenek mikrofalowych.

Znajomość czyszczenia mikrofalowego jest również niezbędna, aby zapobiec uszkodzeniu sprzętu. Niewłaściwe czyszczenie może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń, na przykład czyszczenie szczotką drucianą lub ostrymi przedmiotami spowoduje zarysowania, aw najgorszym przypadku uszkodzenie powłoki chroniącej wewnętrzne ścianki kuchenki mikrofalowej. Odradza się również stosowanie nieodpowiednich środków czyszczących do kuchenek mikrofalowych, np. Urządzeń sanitarnych (mogą one pozostawiać nieprzyjemny zapach i są zazwyczaj toksyczne). Teraz, gdy wiesz, czego unikać, dowiedz się, jak skutecznie czyścić kuchenkę mikrofalową. Możesz użyć specjalistycznych produktów lub użyć domowych środków. W pierwszym przypadku na rynku mamy wiele różnych produktów, najczęściej w formie sprayu. Takie preparaty nie tylko skutecznie usuwają zabrudzenia, ale także neutralizują nieprzyjemne zapachy i często mają właściwości dezynfekujące oraz zapewniają świeżość czyszczonych powierzchni.

 

Jak czyścić kuchenkę mikrofalową bez użycia środków chemicznych

Istnieje kilka możliwych rozwiązań. Najpopularniejszym sposobem jest użycie cytryny. Wyciśnij sok do szklanki wody, a następnie podgrzej w kuchence mikrofalowej, aż szklanka zaparuje (około 5 minut). Następnie pozostaw gorącą wodę w urządzeniu na 15 minut. Spowoduje to, że para rozpuści zaschnięte resztki jedzenia. Następnie delikatnie wytrzyj wnętrze szmatką.

Możesz także użyć octu zamiast cytryny. Dodaj 1/4 szklanki octu do szklanki wody i postępuj jak w wariancie cytrynowym. Po ostudzeniu wytrzyj wnętrze kuchenki roztworem octu.

Możesz również użyć wariantu sody oczyszczonej. Dodaj dwie łyżeczki sody oczyszczonej do szklanki wody. Po podgrzaniu mikstury w kuchence mikrofalowej (około 3 minuty), nałóż ją na miękką gąbkę lub ściereczkę, umyj wnętrze, a następnie osusz papierowym ręcznikiem. W procesie czyszczenia kuchenki mikrofalowej warto również skorzystać z funkcji Steam Clean, która jest coraz częściej stosowana w nowoczesnych modelach kuchenek mikrofalowych.

 

Naczynia mikrofalowe

Bardzo przydatne mogą być odpowiednio dobrane naczynia do kuchenki mikrofalowej. Dzięki nim można np. Ograniczyć rozpryskiwanie się żywności o płynnej konsystencji podczas podgrzewania. W takim przypadku pojemniki mikrofalowe z pokrywkami okazują się niezastąpione. Zobaczmy, jakie inne naczynia można podgrzać w kuchence mikrofalowej.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych kuchenek i talerzy do kuchenek mikrofalowych, ale możesz również użyć naczyń, które masz już w domu. Należy jednak wcześniej sprawdzić, które materiały naprawdę nadają się do użycia w kuchence mikrofalowej.
Należy unikać zamkniętych metalowych lub miedzianych pojemników. Nie używać w kuchence mikrofalowej naczyń z metalowymi uchwytami lub dekoracjami.
Możesz używać naczyń mikrofalowych wykonanych ze szkła. Energia doskonale wnika w przezroczysty materiał i szybko podgrzewa potrawę. Należy jednak unikać szkła barwionego lub zdobionego. Cienkie szkło również będzie nieodpowiednie i może pęknąć pod wpływem wysokiej temperatury. Jednak bardzo dobrze sprawdzają się płyty mikrofalowe wykonane ze szkła żaroodpornego, które można łatwo kupić na rynku.
Ceramiczne naczynia mikrofalowe mogą być również używane bez żadnych problemów, co ma również tę zaletę, że utrzymują więcej ciepła, a jedzenie nie stygnie szybko. Również w tym przypadku należy unikać ceramiki z malowanymi dekoracjami. Plastikowe pojemniki do kuchenek mikrofalowych działają bardzo dobrze. Należy jednak pamiętać, że materiał ten można wykorzystać do rozmrażania żywności lub jej lekkiego podgrzania. Nie używaj wysokich temperatur, ponieważ plastikowy pojemnik może zacząć się topić. Wiele gorących dań jest również sprzedawanych bezpośrednio w opakowaniach papierowych nadających się do kuchenek mikrofalowych. Jednak ważne jest, aby papier nie był woskowany ani zdobiony.

Należy również zwrócić uwagę na kształt pojemnika. Kwadratowy lub prostokątny kształt nie jest odpowiedni, ponieważ żywność często jest przypalana w rogach. Lepiej jest używać naczyń owalnych lub okrągłych, w których ogrzewanie działa dobrze.

Kuchenka mikrofalowa jest bardzo przydatnym i wygodnym urządzeniem, znajduje szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych i na salach operacyjnych. Bez względu na to, gdzie jest używane, należy utrzymywać urządzenie w czystości i pamiętać o używaniu odpowiednich pojemników mikrofalowych.

Najlepsze kuchenki mikrofalowe według użytkowników

Beko MGF 20210 X recenzja

Sencor SMW 1717WH recenzja

LG MH6535GIS recenzja

 

Umiejętności

Opublikowano w dniu

16 lutego 2021