Jak wybrać dysk zewnętrzny

,

Jak bezpiecznie przechowywać najważniejsze pliki? Odpowiedź jest prosta, do zewnętrznego dysku. To kolejne repozytorium do przechowywania różnych plików. Zobacz, który dysk zewnętrzny wybrać.

 

Kiedy warto sięgnąć po dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny idealnie nadaje się do przechowywania danych, takich jak zdjęcia, filmy czy dokumenty. Oczywiście jego rola na tym się nie kończy, ponieważ może być używany w różnych sytuacjach, takich jak kopie zapasowe, czy jako dodatkowy nośnik do komputera stacjonarnego lub laptopa. Wiele komputerów jest skonfigurowanych z 256 GB lub 512 GB pamięci wewnętrznej.

Na początku wydaje nam się, że do codziennego użytku wystarczy. Szybko staje się jasne, że ilość wolnego miejsca znika w błyskawicznym tempie. Minimalna ilość miejsca na dysku może powodować spadki wydajności i sporadyczne zacinanie się. Podłączony do urządzenia dysk zewnętrzny pozwala zmniejszyć obciążenie pamięci głównej. Dużą zaletą urządzeń jest ich mobilność. Zawsze możesz zabrać dane ze sobą i podłączyć je do innego urządzenia, pod warunkiem, że ma ten sam port wejściowy. Dodatkowa przestrzeń zawsze się przyda!

Jaki dysk zewnętrzny wybrać? Ważne parametry

Poszukiwania dysku zewnętrznego warto rozpocząć od wybrania konkretnego typu. Co jest lepsze SSD czy HDD? Dyski HDD dostępne na rynku charakteryzują się dobrym stosunkiem pojemności do ceny. Wady obejmują szybkość przesyłania danych, która jest niesamowita. Ponadto dyski zewnętrzne są podatne na uszkodzenia ze względu na swoją konstrukcję mechaniczną. Upadek z niewielkiej wysokości może doprowadzić do jego całkowitego uszkodzenia. Odzyskiwanie danych w takich sytuacjach jest niezwykle trudne.

Alternatywą jest dysk SSD z pamięcią Flash, który nie zawiera elementów mechanicznych i jest znacznie mniejszy. Taki model oferuje kilkukrotnie większe transfery danych niż HDD. W rzeczywistości minus SSD jest jeden – cena. Na przykład otrzymujesz dysk SSD o pojemności 256 GB w cenie standardowego dysku twardego o pojemności 1 TB. Za pojemne modele SSD możemy zapłacić nawet kilka tysięcy koron.

Parametrem wpływającym na pracę dysku jest szybkość zapisu i odczytu. Im jest większy, tym szybciej będziemy mogli przesyłać pliki. W HDD możemy liczyć na wydajność do 300-400 MB/s. Tarcze charakteryzują się również prędkością obrotową. Do wyboru mamy od 5400 RPM do 7200 RPM. Jeśli chcesz uzyskać najlepszą wydajność, bez wahania wybierz dysk o prędkości 7200 obr./min.
Dyski SSD są znacznie szybsze, co do tego nie ma wątpliwości. Niedrogie modele umożliwiają odczyt i zapis z prędkością ok. 500-550 MB/s. W droższych możemy liczyć na prędkość dochodzącą do 1000 MB/s. Jeśli nie chcesz czekać na załadowanie dużych plików, wybór wydaje się jasny.

Dysk przenośny musi być podłączony do komputera, dlatego tak ważny jest wybór interfejsu, który odpowiada za komunikację z urządzeniem. Szybkość przesyłanych danych może również zależeć od jego wyboru. Obecnie najpopularniejszym interfejsem jest USB 3.0, choć w sklepach można spotkać również nowsze USB 3.2. Dyski zewnętrzne dostępne są również w wersjach z interfejsem Thunderbolt 3, który oferuje najszybsze przechowywanie danych.

Ostatnim i nie mniej ważnym elementem jest pojemność. Wybór należy do Ciebie. Najpopularniejsze pojemności to 512 GB, 1 TB, 2 TB i 4 TB. Warto zaznaczyć, że modele o dużej pojemności mają również atrakcyjne ceny.

 

Dysk zewnętrzny do konsoli – jaki kupić?

Konsole nowej generacji oferują możliwość rozszerzenia pamięci za pomocą zewnętrznego dysku. Do zapisywania gier użycie małej pojemności nie będzie miało większego sensu. Optymalna pojemność to około 2 TB. Producenci dopuszczają stosowanie urządzeń o maksymalnej pojemności 8 TB.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

3 maja 2023