Jak skutecznie zmniejszyć wilgotność w lodówce

,

Czysta lodówka pomaga żywności przedłużyć okres przydatności do spożycia. Wilgoć może mieć negatywny wpływ na żywność i jej jakość. Jak radzić sobie ze zwiększoną wilgotnością w lodówce i jak zapobiegać zwiększonej wilgotności? Doradzimy w dzisiejszym artykule.

 

Wilgoć w lodówce

Zwiększona wilgotność w lodówce może mieć wiele nieprzyjemnych skutków. Wilgoć w lodówce to dosłownie raj dla bakterii i grzybów, które nie są dobre dla zdrowia. Często ich nie widać, ale mogą mieć śmiertelny wpływ na żywność i wszystko, co jest przechowywane w lodówce.

 

Dlaczego w lodówce gromadzi się wilgoć?

Istnieje wiele powodów, dla których w lodówce gromadzi się wilgoć. Wilgotność jest tworzona w zależności od temperatury. Jednym z powodów rozprzestrzeniania się wilgoci jest to, że często otwieramy i zamykamy drzwi. Pozwala to na przedostanie się ciepłego powietrza i kondensację pary w środku. Krople wody tworzą się na tylnej ścianie lodówki, które doprowadzają wilgoć do samej lodówki, a następnie zamrażają. Dlatego nie zaleca się umieszczania lodówki obok źródeł ciepła, takich jak kuchenka. Lodówka powinna znajdować się w miejscu o stałej temperaturze pokojowej.

 

W lodówce nie ma miejsca na gorące potrawy

Wilgoć może być również spowodowana składem przechowywanej w nim żywności. Żywność poddana obróbce cieplnej, przechowywać w szklanych słoikach z pokrywkami. Zawsze przechowuj je w lodówce schłodzone, a nie ciepłe.

 

Owoce i warzywa

Najzimniej jest w dolnej części lodówki. Dlatego lodówki na dole mają specjalne szuflady do przechowywania owoców i warzyw. Gdy przywieziemy np. Ogórek, sałatę lodową czy marchewkę ze sklepu w plastikowym pojemniku, gdzie będą parowały i przechowujemy to warzywo w pojemniku w lodówce wewnątrz pudełka, to powstanie nadmiar wilgoci. Warzywa są wtedy wilgotne na powierzchni i szybciej się psują. Jeśli nie spożywasz warzyw szybko, sprawdzaj je regularnie.

 

Sterowanie lodówką

Regularnie sprawdzaj stan lodówki, czy na zamrażarce nie ma dużej warstwy szronu i czy uszczelka jest w porządku. Uszczelki muszą pasować na całym obwodzie.

 

Pielęgnacja lodówki

Ważne jest, aby regularnie dbać o ściany lodówki. Aby zapobiec zwiększonej kondensacji, powinniśmy regularnie przecierać ściany lodówki. Na przykład papierowe ręczniki kuchenne, które wchłaniają nadmiar wody. Raz w miesiącu zaleca się czyszczenie lodówki czystą szmatką i nieagresywnym środkiem czyszczącym. Alternatywnie możesz użyć wody z octem. Pozbędziesz się bakterii i grzybów. Po dokładnym umyciu wytrzeć lodówkę do sucha. Dotyczy to również lodówek z funkcją Nofrost, w których wilgoć nie tworzy się tak bardzo, ale nadal nie można jej całkowicie zapobiec.

 

Temperatura lodówki

Ważna jest odpowiednia temperatura w lodówce. Zbyt niska temperatura spowodowałaby zamarznięcie żywności, a odwrotnie, w wyższej temperaturze rozmnażałyby się bakterie i mikroorganizmy. i szybką utratę jakości żywności. Optymalna temperatura w lodówce mieści się w przedziale 4-8 ° C, natomiast idealna temperatura w lodówce to 5 ° C.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

25 stycznia 2021