Jak prawidłowo wysuszyć grzyby w piekarniku

Czy nosisz kosze grzybów z lasu i nie wiesz już, jak je przetwarzać? Wysusz je w piekarniku i ciesz się potrawami z grzybów nawet zimą. Suszenie grzybów w piekarniku nie jest szczególnie trudne. Wystarczy jednak mały błąd, by udusić lub upiec grzyby, a wtedy nie nadają się już do spożycia. Jak uniknąć takich sytuacji i doskonale wysuszyć grzyby?

Wcześniej suszenie grzybów w piekarniku nie było zbyt popularne. Znacznie częściej stosowano naturalne procesy suszenia, gdzie plastry grzybów zawieszone na nitkach wisiały np. pod sufitem w pomieszczeniu. W dzisiejszych czasach jednak coraz więcej osób decyduje się na suszenie pieczarek w suszarce lub piekarniku, co znacznie skraca cały proces, dzięki czemu można szybciej suszyć pieczarki.

Jakie grzyby można suszyć w piekarniku?

Wybieraj do suszenia zdrowe, twarde grzyby, do suszenia najlepiej nadają się grzyby, grzyby, kwarcyty, do suszenia najlepiej nadają się również kozaki, zjeżdżalnie, skrzynki i smardze. Wyrzuć grzyby, które są przemoczone, spleśniałe lub robaczywe. Eliminuj jednocześnie babcie. Są one zupełnie nieodpowiednie, ponieważ podczas wysychania pasożyty rozmnażają się w nich i dalej rozprzestrzeniają na inne grzyby. Nie suszyć purchawek, naparstnicy i lisów. Do suszenia wybieraj tylko średnie i duże kawałki. Małe owocniki lepiej gotować.
Przygotowanie
Grzyby należy dobrze przygotować przed włożeniem ich do piekarnika. To dość pracochłonna, ale bardzo ważna faza.
Pierwszym krokiem w przygotowaniu jest tzw. podsuszenie, dzięki któremu grzyby dostają trochę wody. Takie suszenie polega na rozłożeniu pieczarek na papierze i pozostawieniu ich na świeżym powietrzu na około 4 godziny. Oczywiście należy to robić tylko przy ładnej pogodzie. Jeśli nie ma słońca, przejdź do następnego kroku, czyli czyszczenia. Gąbek nigdy nie należy czyścić przez spłukiwanie – w rzeczywistości nie powinny mieć kontaktu z wodą. Aby je odpowiednio wyczyścić, najpierw odetnij cierń z kapelusza. Następnie przeciąć obie części na pół i sprawdzić, czy gąbka nie jest robacza. Jeśli tak, ale w niewielkim stopniu, odetnij zainfekowane części i wyrzuć je. Jeśli zaniedbasz ten krok, istnieje ryzyko, że owad zniszczy grzyba podczas suszenia. Kiedy robak jest bardzo robaczywy, wyrzuć go bez żalu.

 

Wysuszenie

Przed Tobą najbardziej wymagająca praca. Delikatnie oczyść strup i czapki nożem lub miękką bawełnianą ściereczką (wypróbuj obie metody i dowiedz się, która jest dla Ciebie najlepsza). Po oczyszczeniu gąbki należy pokroić w plastry. Pokrój cierń wzdłuż na kilka części. Pokrój czapki na plastry o grubości około 5 milimetrów.
I to wszystko, możesz rozpocząć proces suszenia.
Niektóre modele piekarników są wyposażone w specjalne kratki. Jeśli masz taką kratkę (wygląda jak bardzo grube sito), ułatw sobie zadanie i skorzystaj z niej. Jeśli nie masz takiego rusztu, wystarczy wysuszyć pieczarki na blasze do pieczenia, na której najlepiej położyć papier do pieczenia. Grzyby się do niego nie przyczepiają. Samo suszenie będzie odbywać się w niskiej temperaturze, więc nie musisz się martwić o spalenie papieru.
Po rozłożeniu grzybów (pamiętaj, aby się nie dotykać), czas włączyć piekarnik. Podgrzej do 50 stopni Celsjusza i ustaw na gorące powietrze. Następnie włożyć gąbki i pozostawić uchylone drzwiczki piekarnika. Bardzo ważne jest pozostawienie niewielkiej (około 4 cm) szczeliny. Niezbędne jest, aby grzyby wyschły, a nie piekło.

Niektórzy uważają, że nie należy suszyć jednocześnie kilku rodzajów grzybów, ponieważ może to prowadzić do mieszanki aromatów i smaków. Suszenie grzybów w piekarniku zajmuje co najmniej 4 godziny. Musisz jednak kontrolować ten proces.

Oto kilka porad.

Obracaj talerz o 180 stopni co pół godziny. Gąbki umieszczone przy drzwiach schną wolniej ze względu na szczelinę. Dlatego płyta powinna się obracać co pół godziny. Po odwróceniu spróbuj oddzielić gąbki, które wydają się przyklejać do papieru. Oczywiście możesz też odwrócić wszystkie cięcia, ale będzie to czasochłonne. Jeśli grzyby zaczną pęcznieć, temperatura jest zbyt wysoka. W takiej sytuacji musisz ją natychmiast opuścić i jeszcze bardziej otworzyć drzwi. Niezwykle ważna jest również końcowa faza suszenia. Gdy pieczarki są już wyraźnie suche, przenosimy je z miejsca na miejsce (na talerzu) – dzięki temu ciepło dostaje się w nawet najmniejsze zagłębienia pieczarek. Po wyjęciu plastrów z piekarnika nawlec je na nitkę i powiesić w ciepłym miejscu na kilka dni. Jeśli po 4 godzinach grzyby są jeszcze mokre, muszą wyschnąć dłużej. W niektórych przypadkach cały proces trwa do 10 godzin. Nie zniechęcaj się, efekt końcowy jest wart pracy i zużytego prądu.

Jak przechowywać suszone grzyby?

Na koniec kilka wskazówek, jak przechowywać suszone grzyby. Zdecydowanie nie należy ich przechowywać w plastikowej torbie – to niezdrowe. Dużo lepiej sprawdzi się przewiewna, lniana torba. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że grzyby będą podatne na ataki kretów pokarmowych i innych robaków. W związku z powyższym suszone grzyby najlepiej przechowywać w szklanym pojemniku, który jest szczelnie zamknięty. Do przechowywania grzybów nadają się również plastikowe pudełka lub emaliowane pojemniki. Pamiętaj, aby umieścić je w ciemnym i suchym miejscu.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

5 września 2021