Jak ostrzyć nóż do kosiarki i na co uważać

,

Kosiarki wymagają bieżącej konserwacji przez cały sezon. Kosiarka z tępym ostrzem obciąża silnik i kosi słabo. Aby kosiarka działała płynnie, konieczne jest regularne ostrzenie noża. Jak prawidłowo naostrzyć nóż do kosiarki?

 

Jak naostrzyć ostrze kosiarki

Tępy nóż zwiększa zużycie paliwa przez kosiarkę, aby pokonać opór w gęstej trawie i utrudnia zbieranie skoszonej trawy do kosza. Tunel, którym trawa wędruje do kosza jest połknięty, kosz jest ledwie do połowy zapełniony, a trawnik nie jest dobrze skoszony, jest kudłaty, postrzępiony. To nie jest dobre dla trawnika, zaczyna więdnąć, traci wilgoć z podartymi końcówkami, zaczyna żółknąć i trzeba go więcej podlewać.
Regularne ostrzenie noża kosiarki jest konieczne, nie tylko maszyna będzie dobrze pracować, ale również skoszony trawnik będzie dobrze wyglądał.
Jeśli odważysz się samodzielnie naostrzyć nóż, pamiętaj, że jeśli zrobisz coś źle, całe ryzyko spadnie na ciebie. Jeśli nie masz niezbędnego doświadczenia lub narzędzi, ostrzenie i wyważenie noża powierz profesjonalnemu serwisowi.

Demontaż noża

Przed zdjęciem noża kosiarkę elektryczną należy odłączyć od sieci elektrycznej. Odłącz kabel świecy zapłonowej od kosiarki silnikowej, wyjmij akumulator w przypadku kosiarki akumulatorowej.
Możesz bezpiecznie odwracać kosiarki elektryczne i akumulatorowe do góry nogami, ale nigdy nie obracaj kosiarek silnikowych do góry nogami. Istnieje ryzyko przedostania się oleju do układu paliwowego. Przechyl kosiarkę lekko do tyłu w kierunku kosza, aby móc dosięgnąć ostrza. Zanim to zrobisz, nie zapomnij spuścić paliwa, aby nie wyciekło ze zbiornika.
Jeśli nóż jest wygięty, nie prostuj go, wymień na nowy, bardzo trudno będzie go wyprostować do pierwotnego kształtu. Wygięte ostrze powoduje wibracje kosiarki, szybko się zużywa, a ostrze może się poluzować i spowodować obrażenia.
Z wyciągniętym nożem sprawdź przestrzeń pod podwoziem. W przypadku kosiarek pchanych sprawdź osłonę paska napędowego pod kątem uszkodzeń. Może się zdarzyć, że nóż rzuci kamieniem, który uszkodzi osłonę i podczas koszenia trawa dostanie się pod osłonę. Następnie owija się wokół kół pasowych i może spowodować upadek paska. Jeśli pokrywa jest uszkodzona, wymień ją. Oczyść spód obudowy z trawy i innych zanieczyszczeń.

Ostrzenie noża

Nóż można naostrzyć pilnikiem lub na szlifierce. Zachowaj kąt ostrza tak, jak został naostrzony przez producenta. Jeśli zmniejszysz kąt, kosiarka na początku będzie lepiej kosić, ale ostrze stępi się znacznie szybciej. I odwrotnie, jeśli zwiększysz kąt, kosiarka będzie kosić słabo. Podczas ostrzenia upewnij się, że ostrze jest proste, a kąt nachylenia jest taki sam na całej jego długości.
Nóż musi być wyważony! W przeciwnym razie koszenie nie byłoby wyśrodkowane i mogłoby uszkodzić kosiarkę. W centrach serwisowych mają specjalne narzędzie do wyważania. W domu możesz spróbować zrównoważyć nóż, zawieszając go za otwór mocujący na śrubokrętie.
Prawidłowo wyważony nóż poznasz po tym, że nóż nie przechyla się na jedną stronę, musi wisieć poziomo. Jeśli przechyla się w jedną stronę, musisz bardziej wyostrzyć tę stronę, aby była lżejsza, i powtórzyć test ponownie. Powtarzamy procedurę, aż nóż będzie wisiał idealnie poziomo.
Niewyważona łopatka powoduje drgania przy wysokich obrotach, które przenoszone są na łożyska wału korbowego silnika, które szybko się zużywają. Wibracje przenoszone są na całą kosiarkę, połączenia spawane i skręcane mogą się z czasem poluzować, zwiększają się luzy na ruchomych połączeniach, a materiały, z których wykonana jest kosiarka, cierpią.

Mocowanie noża

Gdy nóż będzie idealnie wyważony, złóż go ponownie i dokręć wszystko odpowiednio. Sprawdza, czy nośnik noża i gwint na śrubie mocującej nóż nie są uszkodzone. Oczyść i nasmaruj wszystko, zmniejszy to ryzyko poluzowania się noża podczas dalszej konserwacji i spowolni korozję. Sprawdź, czy ostrze jest prawidłowo zamocowane – nie jest odwrócone i może się swobodnie obracać.
Sprawdź kosiarkę silnikową pod kątem wycieków oleju, sprawdź jego poziom iw razie potrzeby uzupełnij. Sprawdź i wyczyść filtr powietrza.
Jeśli zrobiłeś to dobrze i niczego nie zaniedbałeś, od razu będziesz o tym wiedział. Kosiarka lepiej kosi, lepiej wypełnia kosz, a skoszony trawnik wygląda lepiej.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

5 lipca 2023