Czy odpowiednio dbasz o swoją zmywarkę? Wiemy, które dania na pewno do niego nie pasują

,

Niewiele osób ze zmywarką chciałoby wrócić do ręcznego zmywania naczyń. Jest to bardzo długa i żmudna praca, ale zużyjesz podczas niej znacznie więcej wody niż zmywarka zużyje na jeden program. Aby jedna usterka w tym urządzeniu nie odesłała Cię z powrotem do zlewu, musisz o nią dbać. W dzisiejszych artykułach przedstawimy kilka wskazówek, jak dbać o zmywarkę, a także jakich naczyń nigdy do niej nie wkładać.

 

Właściwy program

Każda zmywarka ma kilka programów – różnią się one temperaturą wody i czasem mycia. A jeśli chcesz z niego korzystać, aby niepotrzebnie nie zużywać energii i wody, musisz nauczyć się dobierać odpowiednie programy. Chodzi o to, że ustawienie krótszego programu jest automatycznie bardziej ekonomiczne. Niestety jest to powszechny błąd. Im krótszy program, tym więcej wody trzeba podgrzać i więcej zużyć do dobrego umycia naczyń w krótkim czasie. Dlatego, jeśli to możliwe, zawsze wybieraj programy o nazwie ECO lub takie, które piorą przez długi czas. Wytrzymują długo, ale są znacznie bardziej ekonomiczne.

 

Ładowanie naczyń

Przechowywanie naczyń w zmywarce również powinno być w porządku. Chociaż każda zmywarka w środku jest nieco inna, istnieją zasady, które obowiązują powszechnie. Warto już na wstępie zdać sobie sprawę, że nie warto przeładowywać zmywarki. Woda i detergent mogą nie dostać się wszędzie, a niektóre naczynia pozostaną brudne. Lepiej zostawić część naczyń do następnego cyklu lub umyć ręcznie kilka sztuk. Na dnie zmywarki znajdują się również ciężkie rondle, garnki, patelnie, miski, deski do krojenia (jeśli nie są wykonane z drewna) i talerze. Są one przechowywane w pionowych rusztach. Na drugim piętrze znajdują się mniejsze i lżejsze rzeczy – kubki, szklanki, miski, chochle itp. Sztućce zwykle mają specjalną przestrzeń, w której należy je położyć. Jest to albo babeczka, albo wysuwana przegroda na samej górze zmywarki.

Czego nie wkładać do zmywarki

Jak wspomniano powyżej, zmywarka nie zawiera desek drewnianych. I nie tylko to, dotyczy wszystkiego, co drewniane. Moczenie i późniejsze szybkie suszenie drewna nie jest dobre. Może puchnąć, zacząć się skręcać lub pękać. Uważaj też na noże. Lepiej nie wkładać ich do zmywarki, bo lekko się w niej matowieją. Rodzaje naczyń w zmywarce nie zawierają żeliwa (może rdzewieć), kruchego szkła lub porcelany, elementów złoconych lub posrebrzanych (dekorację można zmyć) ani ceramiki bez wysokiej jakości glazury. Może pęknąć. Zmywarka nie nadaje się również do niektórych patelni i form teflonowych z nieprzywierającą powierzchnią. Kupując te produkty, zawsze otrzymasz informację, czy pasują do zmywarki. Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest plastik. Nie każdy może myć w zmywarce. Ponownie, ich etykieta powinna informować o tej opcji w momencie zakupu.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

14 lipca 2021