Co zrobić, jeśli tablet się nie włącza

,

Tablet stoi na pograniczu smartfonów i laptopów. Jest bardziej przenośny niż laptop, ale dzięki większemu ekranowi oglądanie filmów lub praca nad nimi jest wygodniejsza niż na telefonie. Dlatego ich popularność nie maleje. Ale jak każde urządzenie elektroniczne, tablet może się zepsuć. Co więc zrobić, jeśli tablet nie chce się włączyć? Przedstawiamy listę najczęstszych problemów i sposoby ich rozwiązywania.

W chwili, gdy tablet się nie włącza i pokazuje tylko czarny ekran, nie ma co od razu spodziewać się najgorszego. Urządzenie może nie ulec natychmiastowemu uszkodzeniu.

 

Rozładowana bateria

Wydaje się to banalne, ale może się zdarzyć. Zwłaszcza jeśli nie korzystałeś z urządzenia przez długi czas. Bateria wyczerpuje się nawet podczas braku aktywności, a tablet wyłącza się z czasem. Może nawet szybciej się rozładowywać w wysokich lub niskich temperaturach. Dlatego podłącz tablet do ładowarki na kilka minut i spróbuj go włączyć.

Uszkodzona ładowarka

Błąd może w ogóle nie występować w tablecie. Kabel ładowarki lub sama ładowarka mogą być uszkodzone. Dlatego wypróbuj inny kabel lub zasilacz. W każdym gospodarstwie domowym jest ich kilka.

Innym częstym źródłem problemów jest port USB w samym tablecie. Mogła się do niego dostać woda lub brud i dlatego urządzenie się ładuje. Wyczyść go dokładnie lub pozostaw do wyschnięcia.

 

Zepsuty ekran

Tablet często nie reaguje tylko pozornie. Dzieje się tak w przypadku uszkodzenia ekranu, np. podczas upadku. Ale skąd wiesz, który to przypadek? Najprostszą metodą jest podłączenie tabletu do komputera. Jeśli jest wyłączony, komputer go nie rozpozna. Ale jeśli komputer pokazuje, że znalazł nowe urządzenie, jest to wyraźny znak, że tablet działa, ale ekran jest zepsuty.

Nie możesz naprawić ekranu w domu. Wymaga to eksperta z odpowiednimi narzędziami. Często przyczyna jest banalna – cienki drut łączy matrycę ekranu z płytą główną tabletu i może się poluzować. Jeśli to jest przyczyną, naprawa zajmie kilka minut. Ale czasami jedynym rozwiązaniem będzie wymiana całego ekranu. Jest to już znacznie bardziej wymagający proces, który zwykle jest dość kosztowny.

Błąd systemu

Tablet może się nie włączyć z powodu krytycznego błędu systemu lub złośliwego oprogramowania, które uniemożliwia normalne wybudzenie. Kiedy tak się dzieje, istnieją dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest wymuszenie ponownego uruchomienia urządzenia. Robisz to poprzez długie wciśnięcie przycisku odpowiedzialnego za wybudzenie tabletu. Z reguły trwa to od kilkudziesięciu sekund do minuty. To zależy od producenta twojego urządzenia.

Drugą opcją, jeśli pierwsza nie działa, jest przywrócenie ustawień fabrycznych. Zanim to zrobisz, pamiętaj, że utracisz wszystkie zapisane pliki i informacje. Jednak często jest to jedyna szansa na uruchomienie tabletu. Dowiesz się dokładnie, jak to zrobić z instrukcji obsługi. Każdy model ma nieco inną procedurę.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

19 lutego 2023