Co powinieneś wiedzieć przed wymianą telewizora na projektor

,

Dla większości sprawa jest jasna – w salonie telewizor musi stać (lub wisieć na ścianie) na honorowym miejscu. Ale to nie jedyna opcja, dziś zamiast standardowego odbiornika możemy postawić na projektor, który za naprawdę rozsądne pieniądze może zaoferować wysokiej jakości obraz o dużo większej przekątnej. Przed podjęciem decyzji, który projektor wybrać, upewnij się, że projektory są odpowiednie dla Ciebie. Podpowiadamy, kiedy warto wybrać projektor zamiast telewizora.

 

Dla kogo przeznaczony jest projektor?

Na wstępie należy zaznaczyć, że współcześnie rola telewizora w salonie wyraźnie się zmieniła. Telewizory stały się „inteligentne” – standardowe telewizory odchodzą do lamusa na rzecz: internetowych serwisów VOD – takich jak Netflix, Disney+, HBO Max, Amazon Prime Video, Player.pl, Canal+ Online czy platform takich jak YouTube. Zwykłe odtwarzacze – dzięki którym możemy oglądać filmy i seriale z zewnętrznego dysku twardego lub odtwarzacza Blu-ray. Jeśli zauważyłeś, że wygląda podobnie do Twojego, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać projektor. Należy jednak przypomnieć kilka cech tych urządzeń.

 

Projektor do kina domowego – możliwości i ograniczenia

Zanim zdecydujesz się na wymianę telewizora na projektor, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii związanych z możliwościami i ograniczeniami tego urządzenia. Należą do nich: rozmiar obrazu, zajmowane miejsce, ustawienia rozmiaru obrazu, inne wymagania dotyczące projektora.

 

Rozmiar obrazu

Jedną z najciekawszych cech projektora jest to, że może wyświetlać obraz znacznie większy niż typowy telewizor za tę samą cenę. Powiedzmy, że mamy do dyspozycji 20 000 CZK – wtedy możemy kupić fajny telewizor 4K o przekątnej 55-65 cali lub dobry projektor Full HD, który zapewni nam obraz 100 cali lub większy. Krótko mówiąc: oglądanie filmów z rodziną zapewnia prawdziwie kinowe wrażenia.

 

Zajęte miejsce

Istnieje jednak jedno istotne ograniczenie. Wspomniany 55-calowy telewizor zajmuje tylko tyle miejsca, co samo urządzenie. Z drugiej strony projektor musi być umieszczony w wystarczającej odległości od ściany lub ekranu, aby zapewnić obraz o dużej przekątnej. Najpopularniejsze modele wymagają odległości 1,5-2,5 m i nic nie może stanąć na drodze światła. Dlatego to rozwiązanie nie sprawdzi się w najmniejszych przestrzeniach.

 

Jaki projektor do małego salonu?

Alternatywą dla projektorów wymagających dużej odległości od ściany mogą być projekty ultrakrótkiego rzutu, które można ustawić przy ścianie (w odległości od kilku do kilkudziesięciu centymetrów), ale te mogą być też znacznie droższe.

Zmiana rozmiaru obrazu

TV: brak Projektor: Rozmiar obrazu projektora można regulować
Dodatkowe wymagania dotyczące projektora – co muszę kupić? Przestrzeń nie jest jedyną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze projektora. Istnieje również kilka innych wymagań, które należy spełnić, aby w pełni wykorzystać możliwości projektora:
Kable: trzeba też pomyśleć o zamaskowaniu przewodów (np. pod sufitem)
Odpowiednio zaciemnione pomieszczenie: przede wszystkim należy jednak zadbać o to, aby pomieszczenie, w którym będzie stał (lub wisiał) projektor było odpowiednio zaciemnione.
Warto pomyśleć o ciasnych roletach, ponieważ projektor to urządzenie, które potrzebuje ciemności, aby wyświetlić wysokiej jakości obraz.
System audio: niektóre projektory mają bardzo słabe wbudowane głośniki. W takim przypadku zakup wysokiej jakości głośników generuje dodatkowe koszty.
Białe ściany lub ekran projektora: jeśli nie masz równych, białych ścian, załóż też ekran projektora – w przeciwnym razie obraz będzie „zniekształcony”. Jasność projektora jest również istotna w tym zakresie. W przypadku urządzeń z konwencjonalnymi lampami jego wartość nie powinna spaść poniżej 2000 lumenów.

 

Wymiana telewizora na projektor – o czym nie zapomnieć?

Przede wszystkim należy pamiętać, że projektor skutecznie zastępuje telewizor, zwłaszcza jeśli ma być urządzeniem do oglądania filmów i seriali przez kilka godzin dziennie, a nie włączonym 24/7. Kolejną kwestią są dodatkowe koszty związane z zakupem i eksploatacją. Trzeba też pamiętać, że potrzebny będzie co najmniej średniej wielkości salon z dobrym zaciemnieniem.
Podsumowując, warto zauważyć, że projektor w przeciwieństwie do telewizora nie jest urządzeniem cichym. W szczególności tańsze modele mogą generować hałas, który może być męczący po dłuższym użytkowaniu. Jednak w przypadku urządzeń ze średniej półki cenowej problem ten występuje rzadko.

 

Czy warto kupić projektor zamiast telewizora?

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. W pewnych okolicznościach: na pewno. Kiedy warto kupić projektor zamiast telewizora? Po pierwsze, gdy zależy nam na jak największym ekranie i prawdziwie kinowych doznaniach oraz gdy zamierzamy używać tego urządzenia do oglądania filmów i seriali, a nie klasycznej telewizji. Wyjątkiem są tu transmisje sportowe, do których projektor idealnie się nadaje.
Stosunkowo wysokie ceny projektorów (zwłaszcza tych oferujących obraz wysokiej jakości) mogą być dla wielu osób nie do zniesienia, dlatego warto zdecydować się na zakup zwłaszcza, gdy mamy już dobrze zaciemnione pomieszczenie i sprzęt audio.
Dzięki projektorowi możemy zaserwować kinowe doznania w domu, nie wydając przy tym fortuny. To urządzenie jest również łatwe do przenoszenia i można je nawet zabrać ze sobą w podróż (wyobrażacie sobie coś takiego z telewizorem?). Jeśli więc spełniasz te wymagania i możesz przełknąć część niedogodności, projektor będzie dla Ciebie odpowiedni.
Decydując się na zakup projektora zamiast telewizora bardzo ważny jest dobry wybór. Projektor kina domowego powinien oferować rozdzielczość Full HD (lub wyższą, jeśli masz większy budżet), jasność co najmniej 2000 lumenów i wysoki kontrast, a jego głośność robocza nie powinna przekraczać 30 dB.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

17 stycznia 2023