Chcesz podłączyć głośniki do telewizora? Wiemy, jak to zrobić.

,

Decydujemy się na zakup kolejnego systemu nagłaśniającego do telewizora, gdy nie jesteśmy zadowoleni z aktualnej jakości dźwięku lub chcemy oglądać filmy i seriale z dźwiękiem przestrzennym. Doradzimy jak podłączyć głośnik do telewizora.

 

Jak podłączyć głośnik do telewizora

Tutaj zależy to od tego, które głośniki chcesz podłączyć.
Na rynku dostępne są głośniki, a zwłaszcza kable, do których można podłączyć optyczne cyfrowe wyjście audio, czyli DIGITAL AUDIO OUTPUT. Jednak większość głośników jest podłączona za pomocą standardu CINCH, okrągłego złącza – czerwone i białe wyjście dla lewego (L) i prawego (R) kanału audio. Standardowe wyjście jack 3,5 mm służy do podłączenia głośników PC. Większość dużych głośników ma własny wzmacniacz i pracuje z dźwiękiem jako oddzielne źródło, więc nie musisz się w ogóle martwić o obniżoną jakość dźwięku, jeśli użyjesz np. kabla optycznego zamiast klasycznego lewego i prawego kanału.
Inne głośniki do telewizorów wybierają nie tylko audiofile i najzagorzalsi fani filmów, którzy budują przewodowe lub bezprzewodowe zestawy kina domowego warte wiele tysięcy koron. Kupowanie systemu dźwiękowego powoli staje się powszechne wśród przeciętnych użytkowników telewizorów.

Projektanci nowoczesnych paneli telewizyjnych prześcigają się i starają się oferować klientom najcieńsze modele. Dlatego w obudowach tych urządzeń jest mało miejsca na mocne głośniki. Choć producenci chwalą się najwyższej klasy komponentami użytymi w ich konstrukcji, nie są w stanie konkurować z dobrymi modelami zewnętrznymi, co znacząco poprawi jakość, moc i wyrazistość dźwięku. Dla wielu osób ma to ogromny wpływ na czerpanie przyjemności ze sportu, filmów, seriali i gier.

 

Jak podłączyć więcej głośników do telewizora?

Sposób podłączenia innych głośników do telewizora zależy bezpośrednio od tego, jaki konkretny system dźwiękowy planujemy kupić. Musimy określić ilość i rodzaj kolumn, które należy umieścić przed odbiornikiem. Wiele zależy od inwestycji, układu pomieszczenia i osobistych preferencji. Przyjrzyjmy się każdej opcji osobno.

 

Jak podłączyć soundbar do telewizora?

Soundbary są obecnie prawdopodobnie najpopularniejszym sposobem na uzyskanie dodatkowego dźwięku z telewizora.
Soundbary to wydłużone głośniki, które umieszczamy lub zawieszamy pod ekranem telewizora. Wewnątrz znajduje się kilka głośników, które współpracują ze sobą, symulując dźwięk przestrzenny. Bardzo często sprzętowi towarzyszy również osobny subwoofer (subwoofer) lub dodatkowe głośniki.

 

Kabel optyczny czy HDMI?

Soundbary są podłączone do telewizora za pomocą standardowego kabla HDMI lub optycznego kabla audio DIGITAL AUDIO OUTPUT. Dodajmy, że wszystkie pozostałe głośniki łączą się bezpośrednio z centralką, która z kolei komunikuje się z telewizorem. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się również w pełni bezprzewodowe soundbary Bluetooth, które konfigurujemy i parujemy z telewizorem z jego menu.

Jak podłączyć głośniki stereo i 2.1 do telewizora?

Dźwięk telewizora można również wzmocnić za pomocą standardowych głośników stereo na półce. Lepszym rozwiązaniem będą jednak głośniki z naturalnym ssaniem. Ceny tych urządzeń zaczynają się od kilkuset koron, a kończą na wielu tysiącach. Wybór sprzętu jest więc bardzo duży, ale w dużej mierze skierowany jest do audiofilów i fanów muzyki budujących domowe zestawy Hi-Fi. Głośniki i maszty stereo są podłączone za pomocą standardowych analogowych kabli audio RCA do wejść lewego i prawego kanału audio. W wielu modelach możliwe jest również korzystanie z technologii bezprzewodowej Bluetooth.

Kolejnym rozwiązaniem w tej kategorii jest wybór stereo 2.1. Oprócz lewego i prawego głośnika mają też osobny subwoofer, który odpowiada za generowanie basu. Subwoofer działa jako jednostka centralna. Obecnie podłączamy do niego zarówno głośniki, jak i telewizor. Dzięki temu w zależności od zakupionego zestawu mamy nawet kilka opcji podłączenia urządzenia do telewizora. Oprócz kabli analogowych RCA używamy również optycznego kabla audio, a nawet kabla HDMI i Bluetooth.

 

Jak podłączyć głośniki kina domowego 5.1 i 7.1 do telewizora?

Systemy kina domowego 5.1, 7.1 lub 7.2 są przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników telewizorów, którzy marzą o prawdziwym dźwięku przestrzennym. Oprócz jednego lub dwóch subwooferów mają również w sumie pięć lub siedem głośników satelitarnych. Najtańsze zestawy tego typu można kupić za około sześć tysięcy koron, ale ceny sprzętu wysokiej jakości zaczynają się od kilku tysięcy. Należy pamiętać, że głośniki należy ustawić zgodnie z zaleceniami producenta w odpowiednich miejscach, po obu stronach telewizora, a także z boku i z tyłu odbiornika.

W przypadku systemów kina domowego wszystkie głośniki i słupy podłącza się do specjalnej jednostki centralnej/odbiornika. To urządzenie komunikuje się z telewizorem w podobny sposób jak panele audio. Oznacza to, że używamy złącza optycznego, kabla HDMI lub Bluetooth (tylko niektóre modele). Zestaw kina domowego konfigurujemy z menu telewizora, w którym ustawiamy preferowany format audio.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

24 września 2021