Wskazówki, które pomogą Ci wybrać najlepszą kosiarkę

,

Jeśli szukasz nowej kosiarki, ważne jest, aby z góry określić, czego od niej potrzebujesz. Każda kosiarka ma swoją specyfikę i nie da się powiedzieć, która jest najlepsza. Jedyne, co możesz zrobić, to porównać poszczególne parametry i określić, który model będzie dla Ciebie najlepszy. W dzisiejszym artykule przedstawimy te parametry, aby choć trochę ułatwić wybór nowej kosiarki.

 

Typ napędu

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić przy wyborze kosiarki, jest określenie, jaki napęd powinna ona posiadać. Do wyboru są trzy opcje i każda ma swoje plusy i minusy.

 

Kosiarka elektryczna

Kosiarka elektryczna nadaje się do mniejszych ogrodów. Głównie ze względu na kabel zasilający, którego długość jest dość ograniczona. Przed zakupem kosiarki elektrycznej należy zawsze sprawdzić, czy przewód pokrywa cały obszar do koszenia.

 

Kosiarka spalinowa

Z kolei kosiarka spalinowa kosi większe powierzchnie i radzi sobie w trudnym terenie. Dzieje się tak głównie za sprawą ich solidnej konstrukcji. Wadą jest np. w porównaniu z wariantem elektrycznym wyższa cena zakupu i ciężki silnik benzynowy. Weź również pod uwagę koszty operacyjne.

Kosiarka akumulatorowa

Popularność kosiarek akumulatorowych stale rośnie. Są cichsze, lżejsze i nie kolidują z kablem zasilającym. Ponadto niektórzy producenci dopuszczają użycie jednego napędu akumulatorowego do kilku urządzeń. Ale przygotuj się na najwyższą cenę zakupu ze wszystkich.

 

Strzał nożami

Wybierz gamę ostrzy kosiarki w zależności od wielkości ogrodu. Do 200 m² wystarcza szerokość 32 cm. W przypadku ogrodów o powierzchni około 500 m² zaleca się szerokość od 40 do 45 cm. Powyżej 1000 m² musi już wynosić 45-53 cm.

 

Typ konstrukcji

Najczęściej spotykane są kosiarki bębnowe, rotacyjne i wrzecionowe.

Kosiarki bębnowe nie są już tak powszechne, zwykle można je spotkać tylko na wsiach. Przystosowane są do koszenia wysokiej trawy, poradzą sobie także z trudno dostępnymi fragmentami działki. Noże tnące trawę znajdują się w dolnej części obracającego się bębna.

Z drugiej strony najczęściej spotykana jest kosiarka rotacyjna. Łodygi odcinane są poziomo ustawionym nożem, który obraca się podczas biegu.

Najbardziej różni się kosiarka wrzecionowa. Głównie dlatego, że nie kosi trawy, tylko ją tnie. Jest zatem odpowiedni dla osób, które podczas siekania przedkładają jakość nad ilość. Podczas jego stosowania końcówki liści nie strzępią się, a trawnik jest dzięki temu zdrowszy.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

30 sierpnia 2023