Folia aluminiowa nie służy tylko do gotowania. Pomoże Ci to na przykład obniżyć koszty ogrzewania

,

Folię aluminiową można znaleźć w każdej kuchni. Jest jednym z niezastąpionych pomocników nie tylko podczas gotowania czy pieczenia, ale możemy go wykorzystać także przy wielu innych czynnościach domowych. Kluczową właściwością folii aluminiowej jest jej zdolność do izolacji termicznej i łatwość formowania.

 

Do czego można wykorzystać zwykłą folię aluminiową?

Warstwa folii aluminiowej pomoże zaoszczędzić koszty ogrzewania

Koszty związane z ogrzewaniem domu czy mieszkania stale rosną. Folia aluminiowa pomoże Ci zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Wystarczy umieścić go tam, gdzie występują największe wycieki ciepła.
Zaleca się ułożyć blachę oklejoną folią aluminiową błyszczącą stroną na zewnątrz i umieścić ją pomiędzy grzejnikiem a ścianą. Dzięki folii ciepło będzie odbijane do pomieszczenia i nie będzie niepotrzebnie nagrzewać ściany. Kolejnym miejscem, w którym można zaoszczędzić pieniądze stosując folię aluminiową, są drzwi wejściowe i drzwi na balkon lub taras. Szczególnie w chłodniejszych porach roku warto przykryć drzwi warstwą folii aluminiowej, która nie przepuszcza ciepła z pomieszczenia.

Co potrafi folia aluminiowa?

Folia aluminiowa to cienka folia wykonana z aluminium, która powstała w wyniku walcowania pod bardzo wysokim ciśnieniem. Jest bardzo giętki i łatwy do formowania. W kilku przykładach można wykorzystać jego właściwości jako metalu.

Folia aluminiowa może to zrobić

Naostrz nożyczki – bardzo łatwo naostrzyć nożyczki poprzez kilkukrotne złożenie folii i jej przecięcie.
Usuń przypalone ślady na naczyniach – nie masz pod ręką szczotki drucianej? Bez problemu! Można zgnieść kawałek folii aluminiowej i za jego pomocą dokładnie wyczyścić naczynia.
Zatrzaśnij w lejku – po prostu uformuj folię w kształt lejka i za jego pomocą nalej płyn.
Czyści srebrną biżuterię – do miski wyłożonej folią aluminiową wlej wodę i wymieszaj w niej łyżeczkę sody oczyszczonej. Umieść srebrną biżuterię w roztworze i pozostaw srebro na kilka godzin, a następnie dokładnie wypłucz i osusz.

Pasuje również do suszarki

Czy masz problem z elektrycznością statyczną? Jeśli suszysz ubrania w suszarce, wrzuć do bębna kilka kulek pogniecionej folii aluminiowej wraz z wypranymi ubraniami i gotowe.

 

Pomocnik do prasowania

Podczas prasowania deska do prasowania pochłania dużo ciepła. Jeśli pod pokrowcem na deskę założysz folię, ciepło odbije się również z drugiej strony, wtedy wystarczy, że wyprasujesz ubrania tylko z jednej strony, a prasowanie przebiegnie szybciej.

Zastosowanie folii aluminiowej w ogrodzie

Nawet ogrodnicy powinni mieć pod ręką folię. Folia aluminiowa w ogrodzie może chronić plony bez konieczności stosowania nieekologicznych preparatów. Folię pokrój na kilka kawałków i zawieś paski na drzewkach owocowych. Równie dobrze sprawdzą się taśmy przyczepione do listew umieszczonych w kwietniku. Raz lub dwa razy odstrasza żarłoczne ptaki.
Folia dobrze odbija również światło, warto przykleić ją na ścianie, gdzie rośliny nie dostają zbyt dużo światła i pozwalają na pośrednie działanie promieni słonecznych.
Młode drzewka można także zabezpieczyć owijając je folią aluminiową. Weź szeroki pasek folii aluminiowej i owiń go wokół pnia drzewa.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

30 sierpnia 2023