Rosnąć! Jak przetwarzać grzyby, aby starczyły na długi czas

Sezon grzybowy w pełni. Miłośnicy grzybów mają powody do radości, pogoda im sprzyja, praktycznie każdy spacer po lesie wraca do domu z pełnym koszem. Hub naprawdę bardzo się rozwija w tym roku. A co z grzybami, gdy przyniesiesz do domu pełne ich kosze? Oto kilka wskazówek, jak przetwarzać i bezpiecznie przechowywać grzyby do następnego sezonu grzybowego.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić zaraz po powrocie z lasu, to wyjąć grzyby z kosza i rozłożyć je tak, aby nie leżały jeden na drugim. Następnie powinieneś zacząć je czyścić i przetwarzać. Pieczarki muszą zostać przetworzone najpóźniej w ciągu 24 godzin.

 

Jak przetwarzać grzyby, aby starczyły na długi czas

Wysuszenie

Jeśli przyniosłeś z lasu kosze pełne grzybów i nie wiesz, co z nimi zrobić, suszenie to świetny sposób na ich przetworzenie i przechowywanie na zimę. Suszenie grzybów jest czasochłonne, ale efekt zdecydowanie jest tego wart. Przy odpowiednim przechowywaniu suszone grzyby mogą przetrwać do dwóch lat. Zimą świetnie sprawdzi się podczas gotowania zup czy sosów.

 

Jak suszyć grzyby

Grzyby do suszenia muszą być zdrowe, czyste i niedojrzałe. Grzybów nie należy w żaden sposób płukać, aby nie nasiąkały niepotrzebnie wodą. Czyste i zdrowe kawałki pokroić w cienkie plastry o grubości ok. 3 mm i pozostawić do wyschnięcia. Suszarka jest idealna, jeśli jej nie masz, susz pieczarki na sitach lub matach z siatką w zacienionym i przewiewnym miejscu. Lub nawlecz grzyby na nitkę i zawieś w cieniu. Lekko wysuszone grzyby można suszyć w piekarniku. Plastry grzyba należy po wysuszeniu połamać, a nie zgiąć. Ważne, aby pozbyły się całej wilgoci, tylko wtedy nie będą podatne na późniejszą pleśń.
Suszone grzyby przechowuj w zamkniętym pojemniku w ciemnym miejscu. Nigdy nie wkładaj suszonych grzybów do płóciennych worków, grzyby wchłaniają w nich wilgoć, na przemian suszą i mokną, potem są zwietrzałe i łatwo mogą się pleśnieć.

 

Chłod

Możesz również przechowywać grzyby w zamrażarce. Do zamrażania używaj tylko zdrowych owocników. Oczyść je, pokrój na mniejsze kawałki i gotuj przez około trzy minuty. Następnie spłucz je zimną wodą, pozwól im odsączyć i wyschnąć. Tak przygotowane grzyby wsypujemy do woreczków z mikrotenem i wkładamy do zamrażarki. W przeciwieństwie do suszonych grzybów, tak potraktowane grzyby zachowują swój pierwotny kształt i lepiej smakują.
Nigdy nie wkładaj surowych grzybów do zamrażarki, ponieważ mogą stać się gorzkie.

 

Kolejna metoda zamrażania grzybów

Oczyść i pokrój zdrowe, jędrne grzyby. Na patelnię włożyć trochę masła, dodać pieczarki i chwilę dusić. Możesz również skorzystać z kuchenki mikrofalowej. Włóż masło do miski, pozwól mu się roztopić i dodaj pieczarki, wymieszaj i chwilę gotuj na wolnym ogniu. Pieczarki pozostawić do ostygnięcia, włożyć do woreczków z mikrotenu lub plastikowych pudełek i zamrozić. Tak przetworzone grzyby wystarczają na pół roku.

Grzyby z octem

Pieczarki konserwowe cieszą się dużą popularnością i mają wieloletnią tradycję, ten sposób przechowywania grzybów stosowały już nasze babcie. Powstały smak zmienia się w zależności od użytego lakieru i rodzaju przypraw, ale także w zależności od składu grzybów. Najlepsza mieszanka składa się z różnych grzybów, z wyjątkiem pieczarek. Zawsze ładuj je osobno. Do marynowania zawsze używaj sfermentowanego octu o stężeniu 8%. Używaj przypraw i innych składników według własnego gustu i tego, czy chcesz marynować grzyby w zalewie słodko-kwaśnej.
Użyj małych, twardych grzybów, które gotujesz przez co najmniej pięć minut w osolonej wodzie, a następnie opłucz pod zimną wodą. Przygotuj marynatę. Pieczarki włożyć do czystych słoików i przykryć lakierem. Do słoików można również dodać posiekaną cebulę, marchew, ostrą paprykę lub ząbki czosnku. Następnie pieczarki sterylizuj w temperaturze 90°C przez co najmniej 20 minut. Gotowe pieczarki przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.

Miękka Marynowana – Składniki

1 kg pieczarek
1 litr wody
¼ l octu
80 g cukru
40 g soli
12 sztucznych tabletek słodzących

Kwaśna marynata

1 kg pieczarek
1 litr octu
1 litr wody
8 ziaren pieprzu
6 kulek ziela angielskiego
2 goździki
2 liście laurowe
1 łyżeczka gorczycy
1 posiekana cebula

Pieczarki gotowane w marynacie

Pieczarki jędrne gotujemy w zalewie przez 20 minut z litrem wody, łyżką soli, zielem angielskim, pieprzem, liściem laurowym, marchewką, selerem i natką pietruszki.

W międzyczasie przygotuj drugi napar:
¾ litr wody
¼ litra octu
3 łyżeczki soli
50g cukru
4 gałązki stewii – jeśli nie masz, dodaj trochę cukru
Goździk
Liść laurowy
Piment
Cały pieprz
Nasiona gorczycy
Kolianrd

Ugotowane w marynacie grzyby odcedzić, napełnić do małych szklanek cebulą, papryką i selerem. Przykryj octem i sterylizuj w 90°C przez 25 minut.
Tak przygotowane pieczarki idealnie nadają się jako dodatek do mięsa. Trwa rok. Otwarty słoik należy wykorzystać tak szybko, jak to możliwe, ponieważ nie stosuje się żadnych konserwujących środków chemicznych.

 

Marynowanie pieczarek w soli

Marynowanie grzybów w soli nie jest zbyt powszechne, ale przygotowanie jest bardzo proste i tak przygotowane grzyby mogą trwać nawet do sześciu miesięcy. Na 1 kg grzybów potrzeba 25 dkg soli.
Pokrój jędrne owocniki grzybów na mniejsze kawałki i pozwól im wyschnąć przez kilka godzin, aby uwolniły jak najmniej wilgoci. Lepiej jest wcześniej wysuszyć sól w piekarniku. Pieczarki nadziewamy do słoików i każdą warstwę posypujemy solą. Ostatnią warstwą będzie sól. Zamknij słoik i przechowuj pieczarki w ciemnym i chłodnym miejscu. Docenisz ten zabieg, jeśli nie masz suszarki, a pogoda nie sprzyja naturalnemu suszeniu grzybów. Używaj w zupach lub sosach i nie dodawaj więcej soli.

 

Grzyby we własnym soku

Możesz także sterylizować grzyby we własnym soku. Wystarczy pokroić oczyszczone grzyby, dusić przez około 20 minut, posolić i napełnić słoiki, polać duszonym sokiem. Przykryj i sterylizuj w łaźni wodnej przez godzinę. Trwa rok. Nadaje się do zup, sosów, klopsików, omletów, klopsików.

 

Przyprawa grzybowa

Do przyprawiania grzybów można również użyć twardych łodyżek grzybów, którymi można przyprawiać różne potrawy. Wysuszyć niewykorzystane kawałki pieczarek i rozdrobnić je w moździerzu lub zmiksować. Do mieszanki grzybowej można dodać suszone warzywa, zioła lub pieprz. Przyprawa do grzybów jest pełna minerałów, witamin i błonnika.

Fermentacja

Możesz nawet fermentować grzyby. Do fermentacji szczególnie odpowiednie są grzyby ryżowe, grzyby białe lub boczniaki. Napar do fermentacji przygotujesz za pomocą cukru i soli oraz kwaśnego mleka.
Pieczarki pozostawić w całości i gotować przez 2 minuty w osolonej wodzie. Następnie schłódź je w durszlaku pod bieżącą wodą. Pieczarki włożyć do kamionkowego garnka i przykryć solanką.
Do zalewy potrzebne będą: 1 litr wody, 50g soli, łyżka kwaśnego mleka, można dodać pieprz, ziele angielskie, czosnek, cebulę. Pieczarki należy zanurzyć, dociążyć talerzem, na którym będzie się obciążać. Pieczarki pozostawić do fermentacji w temperaturze pokojowej przez 2 tygodnie, a następnie przenieść na zimno. Grzyby przed użyciem opłukać wodą, nadają się jako dodatek do mięsa.

 

Grzyby marynowane w tłuszczu

Inną opcją jest puszkowanie w tłuszczu. W rondelku roztopić smalec i dodać pokrojone w kostkę pieczarki, używając podwojonej ilości pieczarek na ilość smalcu. Pieczarki dusić na małym ogniu, aż skwierczą. Możesz pieprz i trochę kminku. Wlej miksturę do suchych szklanek, zamknij je i odwróć do góry nogami. Grzyby w tłuszczu mogą przetrwać około trzech miesięcy. Stosuje się je bezpośrednio na chleb lub pod pieczeń. Są pyszne, ale bardzo kaloryczne.

 

Puree z grzybów

Najpierw pokrój grzyby na mniejsze kawałki. Na patelni rozgrzać niewielką ilość masła i dodać pieczarki. Rozcieńczyć niewielką ilością wody i energicznie zagotować. Pieczarki można doprawić solą, pieprzem i kminkiem. Gdy grzyby będą miękkie, dodaj do nich trochę wody i wymieszaj. Wlej wrzątek do małych szklanek i przykryj. Odwróć szklankę do góry nogami. Pastę można rozsmarować na chlebie lub wykorzystać jako bazę do gotowania zup i sosów.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

3 października 2022