Rady i obalone mity na temat właściwego prania. Nie rujnuj pralki niepotrzebnie

,

Perfekcyjnie umyte, puszyste i pachnące płótno to marzenie każdej gospodyni. W dzisiejszych czasach automatyczne pralki i suszarki nie powinny stanowić problemu. Do wyboru jest wiele rodzajów proszków i żeli do prania, różne środki zmiękczające tkaniny i odplamiacze. Ale rzeczywistość jest często zupełnie inna. Patrząc na plamy na praniu, często sięgamy po „gwarantowane procedury” usuwania plam. Istnieją pewne zasady i najlepsze praktyki, które naprawdę warto stosować. Co warto wypróbować, a jaki mit? Tak to widzi Will Lankston z brytyjskiej sieci wyłącznych oczyszczalni.

Jeden wielki błąd – dżinsy w zamrażarce

Zamiast prać dżinsy w nocy w zamrażarce, od dłuższego czasu krąży wśród ludzi. Mróz rzekomo zabija bakterie, usuwa zapachy z dżinsów i chroni je przed blaknięciem. To jeden wielki błąd!
Dżinsy należy prać, ponieważ szron nie usuwa ich samodzielnie. Ogólnie wyższe temperatury nie wskazują ich i zanikają przy częstym myciu. Dlatego myj je w niskich temperaturach i zawsze myj je na lewą stronę, zmniejszając w ten sposób bezpośredni kontakt kolorowej strony z bębnem pralki i zapobiegając w ten sposób szybkiemu blaknięciu.

Buty nie są wliczone w pralkę i suszarkę

Wiele osób wrzuca brudne trampki do pralki, co nie jest dobrym pomysłem. Woda może uszkodzić klej i zdeformować buty. Ryzyko jest jeszcze większe w suszarce. Ciepłe, suche powietrze może skurczyć buty, a klej nie pomoże. Tylko niektóre buty mogą wytrzymać takie obciążenie.
Lepiej jest regularnie czyścić buty wilgotną szmatką lub szczotką, dzięki czemu będziesz się lepiej bawić z niewielkim zabrudzeniem. Jeśli zależy Ci na butach, nie wkładaj ich do pralki lub suszarki, gdy są bardzo brudne, powinieneś je wyczyścić w profesjonalnej pralni chemicznej.

Co powiesz na plamy z wina?

Po rozlanym czerwonym winie pozostaje brzydka plama. Jak to wyczyścić? Ktoś stosuje jako szybką pomoc do plamy z czerwonego wina do nalewania białego wina, które zneutralizuje plamę. Ale nawet to jest złe. Białe wino zmienia czerwoną plamkę w brązową lub czyści środek plamy, ale nieestetyczna brązowa plama pozostaje w pobliżu. Jak więc zabrudzić czerwone wino według eksperta? Wymieszaj zimną wodę z odrobiną klasycznego proszku do prania i zanurz poplamiony materiał w tej mieszance. Kiedy plama zniknie, umyj ubrania normalnie ”- radzi Lankston.

Dodaj piłkę tenisową do suszarki

Podczas suszenia prania, takiego jak ręczniki, prześcieradła i podobne rzeczy, mówi się, że po dodaniu piłki tenisowej do suszarki pranie będzie bardziej puszyste. I to prawda! Kulki pomagają w przepływie powietrza przez pranie, dzięki czemu pranie będzie bardziej miękkie i bardziej puszyste, a proces suszenia zostanie przyspieszony.

Im więcej proszku, tym lepiej

To jeden z najczęstszych mitów. Przedawkowanie prania jest raczej szkodliwe. Na praniu mogą pozostać resztki proszku lub plamy. I nie tylko pranie dużo proszku lub żelu nie działa. Pralka może wydzielać nieprzyjemny zapach, ponieważ nadmiar proszku nie spływa i zaczyna gnić w pralce. Dlatego ważne jest, aby podczas prania zawsze stosować się do dozowania detergentu i dostosowywać ilość prania

Pralka wymaga opieki

Może się wydawać, że pralka sama się myje podczas prania i nie może być zabrudzona. Źle! Pralka wymaga niezależnej opieki. Raz na sześć tygodni powinniśmy zwracać wystarczającą uwagę na pralkę, pozostawiając ją bezczynną dla najdłuższego programu z najwyższą temperaturą. Nie dodawaj detergentu, ale wlej trochę octu do pralki, aby zniszczyć bakterie, radzi ekspert.

Mycie nie zawsze niszczy wszystkie bakterie

Bakterie rozwijają się w wilgotnym otoczeniu. Pranie zapomniane w pralce lub suszone na mokro jest żywą glebą dla bakterii, zaczynają się namnażać, a pranie, ale także pralka zaczyna wąchać. Pranie w wysokiej temperaturze nie zawsze gwarantuje, że pozbędziesz się wszystkich bakterii z prania. Gwarancją jest użycie środka dezynfekującego przeznaczonego do prania. Gwarantujemy usunięcie bakterii z ubrań w suszarce, ponieważ suche ciepło niszczy zarazki.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

6 maja 2020