Problemy z Wi-Fi? Zmień swój telefon w hotspot dla komputerów

,

Czy wiesz, że możesz udostępniać internet z telefonu na tablet lub komputer? Ta opcja jest szczególnie przydatna w podróży lub w sytuacjach, gdy w domu występują problemy z Wi-Fi. To naprawdę proste.

 

Jak udostępnić internet z telefonu na tablet lub komputer i jak podłączyć tablet i komputer do telefonu?

Podczas wykonywania tego typu operacji należy zwrócić uwagę nie tylko na kwestie techniczne wykonania takiego połączenia, ale również na ważne aspekty związane z jego bezpieczeństwem. Uruchomienie hotspotu Wi-Fi w Androidzie jest możliwe nawet na bardzo starych urządzeniach, co jest zaletą. Dowiedz się, jak dzwonić przy użyciu różnych typów urządzeń i jakie są korzyści.

 

Zwróć uwagę na ilość zużywanych danych

W dzisiejszych czasach w przypadku Wi-Fi limit przenośnych danych rzadko jest uwzględniany, ale w przypadku sieci komórkowych trzeba o tym pomyśleć. Pamiętaj, ile masz dostępnych danych, internet może działać nawet po zużyciu, ale będzie wolny. Należy zdać sobie sprawę, że strony internetowe ładowane na komputer pochłaniają więcej danych niż mobilna wersja aplikacji.
Istnieją sytuacje, w których niektóre urządzenia nie mogą uzyskać dostępu do sieci. Na przykład te, które mają tylko adapter Wi-Fi. Sieci komórkowe są prawie wszędzie, podczas gdy sieci Wi-Fi tylko w zaludnionych obszarach mogą być ograniczone, niedostępne bez hasła, powolne. Dlatego właściciele smartfonów dalej udostępniają dane mobilne, rozwiązaniem jest hotspot Wi-Fi.

Jak udostępnić internet z telefonu na tablet lub komputer? Krok po kroku

Urlop, wyjazd służbowy, weekend poza miastem – w życiu jest wiele sytuacji, kiedy nie mamy połączenia Wi-Fi z internetem. Czasem oderwanie się od sieci to prawdziwa ulga, ale często jest bardzo potrzebne, choćby na chwilę. Na szczęście w dzisiejszych czasach prawie każdy z nas ma internet w telefonie. Mały ekran może jednak nie wystarczyć do załatwienia ważnych spraw czy obejrzenia filmu na Netflixie. Dlatego warto znać skuteczne sposoby udostępniania Internetu z telefonu na tablet lub komputer. Udostępnianie internetu z telefonu na tablet czy komputer nic nie kosztuje – oczywiście poza kosztami korzystania z pakietu. Na przykład, jeśli masz 10 GB na smartfonie do wykorzystania każdego miesiąca, udostępnienie go innemu urządzeniu zmniejszy ten pakiet. Wykorzystanie danych możesz sprawdzić w dowolnym momencie w ustawieniach telefonu. Jak udostępnić internet na Samsungu, LG, Xiaomi, iPhonie lub innym smartfonie? Kroki są bardzo podobne. Opisujemy je poniżej.

Kiedy warto udostępniać internet z telefonu na tablet?

Odpowiedź na pytanie, jak udostępnić Internet z telefonu na tablet, może być niezwykle przydatna. Jest to szczególnie przydatna funkcja, gdy zawiedzie Wi-Fi i konieczne jest użycie tabletu lub komputera. Dzięki temu bez problemu przeniesiesz się, sprawdzisz pocztę czy wykonasz inne czynności w sieci, a niekoniecznie skorzystasz z telefonu drugiej osoby, co może być irytujące i niewygodne. Opcja udostępniania łącza internetowego świetnie sprawdza się również w podróży, gdy osoby znajdujące się w pobliżu nie mają do niego dostępu, zabraknie im dostarczonego pakietu danych lub po prostu chcą zrobić w sieci coś innego niż właściciel jednocześnie telefon. Tablety i komputery mają też znacznie większe wyświetlacze niż telefony. Dlatego przy wykonywaniu prac szczegółowych, wymagających precyzji, coraz łatwiej męczy oczy wykonywanie zadania przy pomocy tabletu czy komputera. Wtedy udostępnienie internetu dla tego urządzenia jest niezwykle przydatne. Jest to wygodne i wygodne zwłaszcza podczas oglądania filmów lub różnego rodzaju grafiki. Udostępnienie Internetu z telefonu innym urządzeniom pozwala również wielu odbiorcom jednocześnie przesyłać dane w najszybszy możliwy sposób w sytuacji, gdy urządzenie nie może połączyć się z siecią Wi-Fi lub wprowadzono nieznane hasło dostępu.

Hotspot Wi-Fi

Pierwszym i najpopularniejszym sposobem na przeniesienie internetu z telefonu na tablet lub komputer jest utworzenie hotspotu Wi-Fi ze smartfona. Jak to zrobić? Przejdź do Ustawień telefonu. Znajdź kartę Sieci komórkowe, Połączenia lub Tethering, a następnie Tethering lub Przenośny hotspot. Nazwa może się różnić w zależności od modelu telefonu i wersji systemu operacyjnego. Włącz przenośny hotspot, udostępnianie internetu i nie tylko. W tej zakładce możesz również ustawić limit danych, nazwę hotspotu i hasło. Możesz także włączyć opcję zmniejszania zużycia baterii. Hotspot jest gotowy! Możesz nim sterować za pomocą skrótu na pasku zadań. Aby wyłączyć hotspot Wi-Fi, przejdź ponownie do karty Sieci, Tethering lub podobnej, a następnie przełącz przycisk, aby wyłączyć udostępnianie.

 

Tethering przez Bluetooth

Drugim sposobem łączenia Internetu z telefonu z tabletem lub komputerem jest tethering przez Bluetooth. Operacja jest bardzo podobna. Najpierw włącz Bluetooth w ustawieniach telefonu i sparuj smartfon z tabletem lub komputerem, z którym chcesz dzielić internet. Na karcie Sieci, Połączenia lub podobne znajdź opcję Tethering przez Bluetooth (nazwa może się różnić w zależności od modelu telefonu i systemu operacyjnego). Włącz Hotspot / Tethering przez Bluetooth. Uzyskaj połączenie internetowe na sparowanym urządzeniu.

 

Tethering przez USB

Ostatnią możliwością podłączenia telefonu do tabletu i udostępniania Internetu z telefonu komórkowego do tabletu lub laptopa jest użycie kabla USB. Tutaj również procedura jest bardzo podobna. Gdzie zacząć? Podłącz smartfon do tabletu lub komputera za pomocą kabla USB. Przejdź do zakładki Sieci komórkowe, Połączenia lub podobnej i znajdź opcję Tethering. Wybierz Tethering USB / Router. Połącz się z Internetem z telefonu na komputerze lub tablecie.

 

Jak udostępnić internet z iPhone’a?

Na koniec odpowiemy na pytanie, jak podłączyć tablet do Internetu przez iPhone’a. Jest to tak proste, jak w przypadku smartfonów z innymi systemami operacyjnymi. Otwórz Ustawienia i znajdź karty Mobilny i Osobisty hotspot. Jeśli chcesz połączyć się z Internetem przez Bluetooth, musisz go najpierw włączyć. Włącz opcję Zezwalaj innym. Skonfiguruj nazwę urządzenia i hasło. Połącz się z Internetem z iPhone’a na swoim urządzeniu (tablecie lub komputerze).

O czym należy pamiętać udostępniając internet z telefonu na tablet i komputer?

Łączenie telefonu z tabletem i innymi urządzeniami, zwłaszcza poprzez udostępnianie Internetu, może być niebezpieczne. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli czynność jest wykonywana w miejscu publicznym, w którym przebywa wiele osób wyposażonych w podobne urządzenia. Wtedy istnieje ryzyko wirusów w urządzeniu, ale także innych osób łączących się z daną siecią i korzystających z zadanego limitu danych. Aby temu zapobiec, należy zawsze zabezpieczać hasłem dostęp do Internetu. Pamiętaj, że udostępnianie Internetu z telefonu na inne urządzenie nie tylko zużywa dane mobilne, ale także dużo baterii. Jeśli osoby korzystające z łącza są w podróży lub poza domem, warto mieć ze sobą dodatkowe źródło zasilania i ładowarkę. Jeśli używasz smartfona jako hotspotu, sprawdzaj od czasu do czasu poziom jego naładowania. Warto też co jakiś czas sprawdzać, jakie urządzenia są podłączone do telefonu. Należy również pamiętać, że telefon podłączony do innego urządzenia nagrzewa się znacznie szybciej. Długotrwałe przegrzewanie może spowodować uszkodzenie urządzenia lub jego awarię. W sytuacji, gdy korzystanie z udostępniania internetu trwa dłużej, warto od czasu do czasu zrobić sobie przerwę.
Przed pierwszym włączeniem hotspotu Wi-Fi należy wprowadzić podstawowe ustawienia. Możesz uzyskać dostęp do tej konfiguracji, klikając linię z nazwą funkcji.
Nazwa sieci — identyfikator SSID to nazwa, pod którą ta sieć bezprzewodowa będzie widoczna dla innych urządzeń.
Bezpieczeństwo – określenie, w jaki sposób sieć będzie zabezpieczona przed nieautoryzowanymi połączeniami. Domyślnie używany jest tryb WPA2-Personal (WPA2-PSK).
Hasło — wprowadź kombinację znaków, aby ustawić silne hasło.
Pasmo – dla nowszych telefonów możesz wybrać częstotliwość 2,4 Hz, ale także poziom 5 GHz, dla lepszego połączenia. Jeśli masz starsze urządzenie i nie możesz się połączyć, spróbuj wyłączyć 5 GHz.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

13 grudnia 2022