Oszczędzaj na ogrzewaniu, prawidłowo dopasowując plastikowe okna

Główną zaletą okien plastikowych jest to, że przez długi czas nie wymagają one prawie żadnej konserwacji. Aby jednak przetrwać jak najdłużej i zaoszczędzić budżet rodzinny, nie możesz zapomnieć o kilku podstawowych rzeczach. Czy wiesz, że okna można ustawić w trybie letnim i zimowym? Jak więc wyregulować plastikowe okna na zimę, aby nie doznały niepotrzebnych uszkodzeń i spełniały swoją funkcję?

 

Ustawianie okien w tryb zimowy

Każde okno jest inne, ale większość jest zbudowana podobnie. W obszarze ościeżnic znajduje się okucie, które należy przestawić do trybu zimowego za pomocą klucza imbusowego 4.
Korzystając z ustawień okuć, okno można obniżyć, podnieść i lekko uchylić. Celem całej regulacji jest równomierne dopasowanie w obszarze uszczelki w ramie okiennej dodatkowo z równomiernym i dostatecznie mocnym dociskiem. Bez problemu możesz sobie pomóc, ale jeśli nie znasz rady, zadzwoń do eksperta, który wyreguluje Twoje okna. Wielu producentów nowoczesnych okien plastikowych deklaruje wysoką jakość i szczelność, dlatego zwykle nie ma potrzeby niczego dostosowywać do tych produktów.

 

Co zrobić, jeśli okna się nie uszczelniają?

Nawet w przypadku nowoczesnych okien plastikowych z czasem możesz napotkać zniszczoną uszczelkę. Duży wpływ na ich dobrą izolację mają uszczelki umieszczone na obwodzie skrzydła i ościeżnicy. W naturalny sposób z wiekiem traci swoją elastyczność, jest również niszczony przez kurz iz czasem może wdmuchiwać do środka zimne powietrze.
Za większość strat ciepła odpowiada zimne powietrze, które przedostaje się dookoła uszczelki i nie ma znaczenia, czy masz potrójne szyby, czy ośmiokomorowy profil o doskonałych parametrach izolacyjnych.
Jak najszybciej wymienić uszkodzoną uszczelkę na nową o odpowiednim rozmiarze, sztywności i kształcie. Domowi majsterkowicze podchodzą do bardziej ekonomicznych wariantów, takich jak pianka izolacyjna, paski izolacyjne lub specjalne materiały uszczelniające. Tafle szklane mogą wtedy izolować dostarczone folie.

 

Wysokiej jakości izolacja i tynk izolacyjny utrzymają ciepło w domu

Zaizolujesz elewację domu i zaoszczędzisz znaczne koszty energii. Wytworzone ciepło jest lepiej zatrzymywane w domu. Jeśli chcesz zaoszczędzić energię w domu i uniknąć przebudowy budynku, idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie pacy termoaktywnej. Jest to tynk termoizolacyjny, który można układać zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz posesji.

 

Właściwa wentylacja

Podczas wietrzenia w zimie nie otwieraj okien tylko do wentylacji. Ta metoda wentylacji niepotrzebnie odprowadza ciepło na zewnątrz, nie dochodzi do całkowitej wymiany powietrza w pomieszczeniu, wewnętrzne powierzchnie wychładzają się i występują wahania temperatury. Stosowanie mikrowentylacji jest również niewłaściwe.
Optymalne jest krótkotrwałe i intensywne wietrzenie, aby zapobiec osadzaniu się wilgoci we wnętrzu i tworzeniu się pleśni. Przewietrzyć przy szeroko otwartych oknach i pozwolić przepływowi powietrza przez około pięć minut.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

3 listopada 2020