Lepsza jest szczoteczka soniczna czy rotacyjna?

,

Opłaca się inwestować w wysokiej jakości, nowoczesną szczoteczkę do zębów. To podstawa higieny jamy ustnej. A nikt nie chce mieć problemów z zębami. Usługi stomatologiczne są nie tylko drogie, ale często bolesne. Do najskuteczniejszych szczoteczek do zębów zaliczają się soniczne i rotacyjne. Każdy z nich ma nieco inne cechy i będzie odpowiedni dla różnych osób. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy.

 

Szczotka obrotowa

Jak sama nazwa wskazuje, główka tego pędzla jest obrotowa. Włókna wykonują zatem ruch okrężny, zapewniając w ten sposób równomierne i skuteczne czyszczenie zębów. Dzięki dużej prędkości, z jaką porusza się głowica, szczotka obrotowa usuwa zarówno resztki jedzenia, jak i płytkę bakteryjną. Jest zatem odpowiedni dla szerokiego grona użytkowników – od tych bez żadnych problemów po tych ze specyficznymi potrzebami. Docenią je wszyscy, którzy preferują tradycyjne metody czyszczenia, ale jednocześnie chcą najnowocześniejszej wersji szczoteczki.

 

Szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna emituje silne wibracje i fale dźwiękowe o częstotliwości około 20 000 Hz. Są one przenoszone na główkę i przesuwają włosie. Pędzle te są bardzo delikatne i zalecane dla osób z wrażliwymi dziąsłami. A właściwie każdemu, kto pragnie delikatnej, ale skutecznej pielęgnacji zębów. Dodatkowo ruchy oscylacyjne docierają do trudno dostępnych miejsc. Usuwa płytkę bakteryjną nawet w szczelinach międzyzębowych. Ponadto szczoteczka soniczna jest nieocenionym pomocnikiem, jeśli nosisz aparat ortodontyczny. Utrzyma je w doskonałej czystości, nie podrażniając dziąseł i nie uszkadzając aparatu.

 

Porównanie

Jak już wskazano, tego typu szczotki różnią się sposobem generowania ruchu główki. W przypadku szczotek obrotowych obraca się cała głowica, a wraz z nią włókna. Przypomina to szczotkowanie zębów klasyczną szczoteczką do zębów – tam również wykonuje się okrężne ruchy. Obrotowa szczoteczka podczas czyszczenia pokrywa większą powierzchnię zęba. Usuwa wszelkie resztki jedzenia i płytkę nazębną już za jednym obrotem. Wręcz przeciwnie, szczoteczki soniczne opierają się na ruchu oscylacyjnym, ich główka nie obraca się, lecz wibruje. Włókna poruszają się bardzo szybko w górę, w dół i na boki. Dzięki temu szczoteczka dokładnie wyczyści zęby, także miejsca, do których w inny sposób trudno byłoby dotrzeć, np. przestrzenie międzyzębowe. Doskonale dba także o czystość aparatu.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

21 marca 2024