Ładny trawnik dzięki wertykularzowi

Ładny trawnik wymaga regularnej pielęgnacji i konserwacji. Po zimie należy pozbyć się martwej trawy, najlepiej w momencie, gdy nowa trawa jeszcze nie zaczęła rosnąć, aby nie uszkodzić jej przez grabienie. Jeśli masz na trawniku mech i chwasty, musisz go napowietrzać wiosną. Co jest do tego potrzebne? Wystarczy wertykulator i chęć do pracy.

 

Co to jest skaryfikacja?

Wertykulacja oznacza koszenie pionowe, czyli cięcie darni w celu usunięcia filcu, chwastów i mchu.
Po skoszeniu trawy w roślinności pozostają drobne cząsteczki trawy, które gniją i uniemożliwiają przenikanie wody i powietrza. Trawnik nie może oddychać w ten sposób. Użyj wertykulatora, aby wyciąć starą darń i usunąć warstwę. W rezultacie powietrze i składniki odżywcze dostają się do gleby i zaczynają formować się nowe, zdrowe i mocne źdźbła trawy.

 

Jak prawidłowo wertykalizować trawnik?

Zalecamy wertykulację raz wiosną i jeszcze raz jesienią. Nie spulchniać świeżo położonego trawnika, ponieważ nieukorzeniona trawa może zostać wycięta. Zaleca się wykonanie pierwszej pionizacji po 2-3 latach.

Procedura wertykalizacji

Wertykulacja na suchym trawniku, najlepiej 2 dni po deszczu.
Przed koszeniem skoś trawnik do 2 – 4 centymetrów.

Wyreguluj koła lub noże wertykulatora tak, aby maszyna ścinała trawę na głębokość około 3 mm.

Jedź równomiernie po trawniku, aby pokryć cały obszar.
Jeśli masz bardzo zaniedbany trawnik, spulchnij raz w kierunku wzdłużnym, a następnie jeszcze raz w kierunku poprzecznym.
Może się zdarzyć, że po wertykulacji na powierzchni pozostaną nagie plamy. Weź nasiona trawy i dotrzyj do trawnika. Usunąć i kompostować nagromadzony materiał. Jeśli pogoda jest ciepła, zaleca się podlać trawnik po spulchnieniu. Zapewnij również trawnikowi bogate źródło składników odżywczych.

 

Jak wybrać wertykulator?

To, który model wertykulatora jest odpowiedni dla Twojego trawnika, zależy głównie od wielkości trawnika i rozdrobnienia gruntu.

 

Podział według typu napędu

Wertykulatory ręczne

Jeśli masz mały ogród lub trudno dostępne miejsca, opłaca się kupić ręczny wertykulator. Wyglądają trochę jak grabie ogrodowe, z tą różnicą, że mają na końcu noże, a czasem kółka. Regulacja trawnika w ten sposób jest trudniejsza, konieczne jest wypracowanie większej siły fizycznej. Cena wertykulatorów ręcznych waha się od około 500 do 1500 CZK.

 

Elektryczny

Wertykulatory napędzane elektrycznie są dalej podzielone na kilka podklas. Podział opiera się na wydajności, ale także na powierzchni.

Jednoosiowy wertykulator elektryczny

W przypadku małych trawników wystarczą modele jednoosiowe o mocy około 1000 W. Są małe, lekkie i można je łatwo przenosić i przechowywać. Cena, która waha się od około 2000 do 4000 CZK. Wadą jest to, że zwykle mają noże rozstawione, dlatego konieczne jest wykonanie skaryfikacji więcej niż raz na krzyż.

 

Dwuosiowy wertykulator elektryczny

W przypadku średniej wielkości trawników do 800 m2 odpowiednie są większe modele o mocy około 1500 W. Zaletą takich maszyn jest waga, która zwykle nie przekracza 15 kg oraz zaskakująco cicha praca. Wertykulatory z silnikami asynchronicznymi są droższe, cena zakupu waha się od około 3000 do 7000 CZK. Problem z tymi maszynami polega na tym, że przewody zasilające same w sobie są krótkie, więc nie można uniknąć przedłużenia.

 

Wertykulator benzyny

Jeśli masz naprawdę duży trawnik, powinieneś rozważyć zakup wertykulatora benzyny. Zwykle są mocniejsze niż elektryczne wertykulatory, oferując moc ponad 1800 W, którą osiąga silnik czterosuwowy. Chociaż jest to cięższa maszyna, waży około 30 kg, ale poradzi sobie z trudnym i nierównym terenem, suchą i stwardniałą glebą oraz często oferuje podróże. Wadami spulchniaczy benzynowych jest głośniejsza praca, bardziej wymagająca konserwacja i wyższa cena. Na tańsze maszyny uważaj na chińskie silniki. Tradycyjni producenci silników gwarantują płynny rozruch, niskie zużycie benzyny, dostępność części zamiennych i niższą emisję.

 

Holowanie spulchniaczy

Szczególnym typem są holowane spulchniacze, zarówno do traktorów ogrodowych, jak i pojazdów terenowych. Mogą być tylko holowane biernie lub wyposażone we własny silnik, charakteryzują się dużą szerokością roboczą, zwykle około 100 cm.

Poszczególne typy wertykulatorów różnią się w zależności od producenta, przed użyciem dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi i konserwacji maszyny.
Najtańsze modele wykonane są z cienkiego plastiku. Droższe wertykulatory są wtedy wykonane z utwardzanego plastiku, a najlepsze maszyny mają aluminiową obudowę.
Większość skaryfikatorów działa na tej samej zasadzie. W urządzeniu znajduje się oś, na której zamontowane są stalowe noże lub tarcze. Przed zakupem sprawdź, czy możesz wymienić poszczególne noże, czy też potrzebujesz wymienić cały cylinder.
Niektóre maszyny mają dwa cylindry z nożami i pazurami napowietrzającymi. Pazury służą do czesania trawnika. Jeśli ustawisz ostrza na powierzchni podczas drugiego biegu, pazury nie będą potrzebne.
Kup razem z maszyną większy kosz na śmieci o pojemności co najmniej 50 litrów, dzięki czemu nie będziesz musiał cały czas opróżniać małej objętości.
Jeśli masz mało miejsca do przechowywania, opłaca się kupić maszynę ze składanym uchwytem, ​​wtedy maszynę łatwiej jest przechowywać.
Przed zakupem dowiedz się, gdzie znajduje się najbliższe centrum serwisowe i jaki jest czas dostawy części zamiennych.

Najlepsze aeratory trawnikowe według recenzji

Fieldmann Elektryczny wertykulator (FZV 4010-E) recenzja

Fieldmann Elektryczny wertykulator (FZV 4003-E) recenzja

Fieldmann Elektryczny wertykulator (FZV 2004-E) recenzja

Fieldmann Elektryczny wertykulator (FZV 4001-E) recenzja

Umiejętności

Opublikowano w dniu

3 lutego 2021