Jaką piłę łańcuchową wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie?

,

Wieczory spędzane przy kominku mają swój urok. Jeśli chcesz zaoszczędzić na drewnie opałowym, dobrym pomysłem jest samodzielne cięcie i łupanie drewna. Dobra piła spalinowa przyda się także przy innych pracach ogrodowych, np. przycinaniu drzew i krzewów, krojeniu desek itp. Która piła spalinowa sprawdzi się przy pracach domowych? Sprawdź ranking popularnych pił spalinowych.

 

Jaką piłę łańcuchową wybrać?

Na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem

Kupując pilarkę łańcuchową, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Najpierw sprawdź moc wyjściową piły. Piły z mocniejszym silnikiem lepiej nadają się do cięcia twardszych materiałów, takich jak metal, natomiast piły o mniejszej mocy lepiej nadają się do miękkich materiałów, takich jak drewno opałowe.
Po drugie, upewnij się, że masz odpowiednie paliwo do swojej maszyny. Niektóre pilarki łańcuchowe wymagają określonego rodzaju paliwa, a użycie innego rodzaju paliwa może spowodować uszkodzenie narzędzia.
Po trzecie, szukaj piły o dobrej ergonomii, która pomoże zmniejszyć zmęczenie i ułatwi dłuższą pracę. Na koniec, przed przystąpieniem do użytkowania piły należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi, aby zapoznać się z jej funkcjami oraz sposobami bezpiecznego i prawidłowego użytkowania. Kupując piłę spalinową, mając na uwadze powyższe czynniki, możesz mieć pewność, że wykona ona swoje zadanie. Kiedy już wybierzesz konkretny model piły łańcuchowej, pamiętaj, że konserwacja (np. smarowanie łańcucha) jest równie ważna, szczególnie przy intensywnym użytkowaniu, aby piła służyła niezawodnie przez wiele lat.

Wydajność urządzenia

Moc pilarki wyrażona w kilowatach jest kluczowym parametrem przy odpowiedzi na pytanie, która pilarka będzie najlepsza. Wpływa na grubość i twardość drewna, które można ciąć. Do podstawowych prac, czyli przycinania gałęzi i wycinania krzewów, wystarczy lekka piła łańcuchowa o mocy ok. 1,5-2,5 kW. Ich zaletą jest np. niskie zużycie paliwa, co pozwoli obniżyć koszty.

Która piła spalinowa nadaje się do nieco bardziej wymagających prac?

Jeśli zamierzasz przygotować drewno na opał, wybierz pilarkę o większej mocy. Moc powyżej 2,5 kW pozwala na cięcie nawet grubszych kłód. Należy jednak pamiętać, że niektóre rodzaje drewna opałowego, takie jak dąb, grab czy buk, są bardzo twarde. Jeśli zamierzasz używać tego typu paliwa, lepszym wyborem może być piła łańcuchowa o mocy bliskiej 5 kW. Należy się jednak spodziewać, że będzie znacznie cięższy, głośniejszy i bardziej paliwochłonny. Do najtrudniejszych zadań najlepiej sprawdzi się duża piła łańcuchowa o mocy ponad 5 kW. Stosowany jest głównie do wycinki drzew w lesie. Mniejsze, bardziej poręczne modele lepiej sprawdzają się przy odrabianiu zadań domowych. Wysokiej jakości pilarki łańcuchowe są wyposażone w funkcje ułatwiające uruchomienie silnika.

Jaką długość listew wybrać?

Mogłoby się wydawać, że im dłuższa prowadnica, tym pilarka jest bardziej uniwersalna. Do prac domowych wystarczy prowadnica o długości 30-40 cm. Umożliwi Ci cięcie nawet dużych kawałków drewna, a jego użytkowanie będzie znacznie wygodniejsze. Krótsza prowadnica ma również tę zaletę, że łańcuch jest mniej podatny na spadnięcie lub zaczepienie się o drewno. Kolejną rzeczą jest to, że mała i lekka piła łańcuchowa pozwala na bardziej precyzyjną pracę.

Jaka jest najlepsza waga?

Najtrudniejszą częścią piły spalinowej jest silnik. O ile okazjonalne użytkowanie nie będzie stanowić problemu, długotrwałe użytkowanie ciężkiej piły łańcuchowej może spowodować ból pleców. Jaka jest optymalna waga piły łańcuchowej do prac domowych? Najsłabsze lekkie piły benzynowe ważą około 4 kg, co jest przyzwoitym wynikiem. Bardziej wszechstronne pilarki do zadań domowych, o nieco większej mocy, ważą około 5-7 kg. W ich przypadku ogromne znaczenie mają ergonomiczne uchwyty i prawidłowe wyważenie piły. Piły przemysłowe dla profesjonalistów ważą ok. 10 kg.

Poziom hałasu piły łańcuchowej.

Wadą pił łańcuchowych benzynowych jest wysoki poziom hałasu. Poziom generowanego hałasu może nawet przekroczyć 110 decybeli. Jeśli zależy Ci na komfortowej pracy i dobrych relacjach z sąsiadami, nie pomijaj tego parametru przy zakupie i wybierz najcichszą pilarkę. Podczas pracy nie zapomnij zawsze nosić słuchawek i okularów ochronnych. Jeśli natomiast priorytetem jest cicha praca, lepszym wyborem może okazać się elektryczna piła łańcuchowa.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

12 września 2023