Jak odkamieniać pralkę, zmywarkę i czajnik

,

Kamień to jeden z najczęstszych problemów domowych, walka z kamieniem jest dosłownie wieczna. Kamień jest wrogiem wszelkich urządzeń podgrzewających wodę. Jeśli nie docenisz możliwości utylizacji, urządzenie może ulec uszkodzeniu. Podpowiemy Ci, jak łatwo pozbyć się kamienia.

Kamień powstaje w wyniku twardej wody. Jest to woda powstająca w wyniku przenikania wody deszczowej przez skały osadowe (wapień i kreda). Podczas tego procesu w wodzie gromadzą się węglany wapnia i magnezu, co skutkuje twardością wody, która niszczy pralki, zmywarki, rury, a zwłaszcza czajniki powodując osadzanie się kamienia. Jeśli nie docenisz walki z kamieniem, znacznie skrócisz żywotność swoich urządzeń. W niektórych przypadkach kamień może nawet całkowicie zniszczyć urządzenie. Kamień zmniejsza także skuteczność prania czy środków do prania. W przypadku czajnika osady kamienia mają negatywny wpływ na smak przygotowywanych napojów.

 

Jak odkamieniać pralkę, zmywarkę i czajnik

Kamień należy regularnie usuwać. Dobrym pomocnikiem w usuwaniu kamienia jest zwykły ocet, jednak nie zawsze można go użyć. Nie używaj octu do czyszczenia kamienia naturalnego, takiego jak granit czy marmur, ani plastikowych lub gumowych części urządzeń, ponieważ ocet może je uszkodzić.

Pralka

Jeśli pierzesz tylko w pralce i nie zwracasz wystarczającej uwagi na jej konserwację, może odłożyć się kamień. Prawdopodobieństwo tworzenia się i osadzania kamienia zależy od twardości wody. Kamień osadza się nie tylko wewnątrz urządzenia, ale także w dozowniku detergentu. Idealnie jest stosować raz w miesiącu tabletki odkamieniające lub odkamieniacze w płynie, które można dostać w aptece. Jeśli masz w domu bardzo twardą wodę, rozważ zakup magnetycznego odkamieniacza montowanego na wężu doprowadzającym wodę.
Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną
Wsyp dwie szklanki zwykłej sody oczyszczonej do zbiornika i włącz pralkę na pusto. Wybierz najdłuższy program i najwyższą możliwą temperaturę. Wysoka temperatura usuwa kamień, większość bakterii, wirusów i grzybów, a także eliminuje nieprzyjemne zapachy. Soda oczyszczona nie jest agresywna i nie powinna uszkodzić nawet wrażliwych części pralki, takich jak gumowa uszczelka.

Zmywarka

Jeśli masz twardą wodę, zwróć także szczególną uwagę na zmywarkę. Oprócz kamienia tłuszcz osadza się również wewnątrz rury. Jedno i drugie może prowadzić do zatkania rury spustowej. Stosuj zmiękczacze wody, odkamieniacze i produkty odkamieniające. W ten sposób przedłużysz żywotność urządzenia, zmniejszysz zużycie energii oraz zwiększysz efektywność prania i środków piorących. Naczynia będą wtedy lśniące i bez białych plam na szklankach.

Ocet działa również w celu usunięcia kamienia, ale należy zachować ostrożność. Ocet może zniszczyć gumową uszczelkę zmywarki. Jeśli mimo to zdecydujesz się na czyszczenie zmywarki octem, wlej szklankę octu na dno zmywarki. Napełnij także zbiornik detergentu octem. Wybierz program z najwyższą temperaturą, następnie włącz zmywarkę i pozwól ocetowi działać. Ale możesz zrobić lepiej, jeśli kupisz środek czyszczący przeznaczony do zmywarek.

Czajnik

Do oczyszczenia kamienia w czajniku wystarczy słabszy roztwór octu. Ocet i wodę wymieszaj w stosunku 1:1, wlej do czajnika i zagotuj. Jeśli w czajniku zalega gruba warstwa kamienia i rozcieńczony roztwór sobie z tym nie radzi, użyj nierozcieńczonego octu.
Możesz także użyć kwasku cytrynowego. Do czajnika wypełnionego wodą wsyp łyżkę kwasku cytrynowego i zagotuj wodę. Jeżeli czajnik jest bardzo zabrudzony kamieniem, czynność powtórzyć. Po czyszczeniu nie zapomnij kilkakrotnie przepłukać czajnika czystą wodą.
Oczywiście w sklepie można sięgnąć po specjalne środki, które przeznaczone są do usuwania kamienia.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

12 września 2023