Jak zrobić antywirusowy filtr maski w środowisku domowym

Ponieważ wciąż brakuje sprzętu ochronnego, prawie każdy, kto ma maszynę do szycia, szyje bawełniane zasłony. Noszenie zasłon jest obowiązkowe w Czechach od kilku tygodni. Chociaż zasłony tekstylne nie mogą w pełni chronić przed koronawirusem COVID-19, znacznie pomogą zmniejszyć ryzyko przeniesienia. Nowo możesz wstawić domowy filtr antywirusowy do swoich zasłon.


Zrób filtr drapujący w domu

Pomysł zrodził się w głowie kanadyjskiego profesora i po raz pierwszy został opublikowany w czasopiśmie naukowym Scientific Reports. Podczas obecnego kryzysu pomysł ten został odkurzony przez pracownika akademickiego Stanislava Polzera z Politechniki Ostrawskiej. To nie jest ezoteryka, ale najlepsza nauka z Kanady ”, napisał Polzer, który pracuje na Wydziale Mechaniki Stosowanej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej VŠB-TUO.
Kanadyjscy autorzy, którzy pracowali nad filtrem chroniącym przed wirusami w 2017 roku, zorientowali się, że gdy filtr zostanie zaimpregnowany silnym roztworem zwykłej soli, zapewni doskonałą ochronę antywirusową.
Profesor Hyo-Jick Choi z University of Albert, Kanada, rok później zaprezentował rozwiązanie na wideo. Edmonton Journal donosi, że ta metoda przekształca maski w zabójców wirusów. Zasłony i respiratory wychwytują kropelki wirusowe, ale sam wirus nadal jest zakaźny na woalu. Dlatego profesor Choi ulepszył je solą.

Film pokazujący, jak sól może zabijać wirusy

Profesor Stanislav Polzer wspomniał, że „filtracja wirusów nadal wynosi około 40 do 70% po 24 godzinach, przy 85% na początku. Dodał, że filtr może zabić 99,9% wirusów w ciągu pięciu minut i wszystko w ciągu godziny.
Zasłony mogą wychwytywać kropelki wirusów, ale sam wirus jest nadal zakaźny. Zasłona z filtrem solankowym zmniejsza ryzyko wtórnego przeniesienia poprzez dotknięcie zanieczyszczonej zasłony, a następnie przeniesienie wirusa na inny obiekt. Według niego ochrona działa nawet w wilgoci i przez cały dzień, więc nie trzeba zmieniać zasłony za każdym razem na nową. „Których niewielu robi, ponieważ wciąż jest ich mało” – powiedział.
Filtr soli może również służyć jako warstwa ochronna w masce przed nowym wirusem SARS-CoV-2, który powoduje Covid-19. „Oczywiście nie został przetestowany przeciwko miejscowemu koronawirusowi, ale istnieje ogromna szansa, że ​​będzie działał w ten sam sposób. Zasada jest fizyczna – wysokie ciśnienie osmotyczne destabilizuje białka. Dlatego apeluję do wszystkich, aby stworzyli taki filtr – podkreślił.
Aby zminimalizować ryzyko wtórnej transmisji, dobrym pomysłem jest wyposażenie ściereczki domowej w specjalny rodzaj filtra. Wystarczy wyprodukować podstawowe surowce, które zwykle mamy w domu.

Jak wyprodukować filtr antywirusowy

Odkręć jednorazową maskę chirurgiczną i usuń środkową warstwę. Jeśli nie, użyj innej sztucznej tkaniny, takiej jak włóknina ogrodowa lub workowy filtr próżniowy. Instrukcje są podane z filtrem obłokowym 15 x 20 cm; jeśli filtr jest mniejszy, należy również zmniejszyć ilość roztworu.
Przygotuj 300 gramów soli kuchennej i dużą kuchenną łyżkę proszku do prania lub wiosny.
Wlać litr gorącej wody do 1-litrowej miarki, dodać proszek i zalać solą. Następnie wymieszaj roztwór i poczekaj, aż sól się rozpuści.
Namocz szmatkę, z której filtr będzie wtedy w 25 ml roztworu (umieść 5 łyżeczek do herbaty w misce lub talerzu) i odstaw na noc.
Umieść 55 ml roztworu (około 11 łyżeczek do herbaty) na drugim talerzu, umieść ten sam materiał rano następnego ranka i umieść w piekarniku w temperaturze 40 ° C, aż cały płyn odparuje.
Włóż oczyszczony filtr do woreczka w welonie, aby chronić go przez cały dzień.
Po powrocie do domu włóż zasłonę do gorącej wody na 30 minut, a następnie wyjmij filtr z szuflady i zanurz go w solance. Litr roztworu wystarcza na około 14 dni.
Ale nadal bądź ostrożny, nawet z tym filtrem maska ​​nie uszczelnia się prawidłowo i będziesz ssać powietrze wokół niego.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

7 kwietnia 2020