Jak wybrać wysokiej jakości router do szybkiego Internetu

,

Niewiele osób wyobraża sobie życie bez Internetu. Coraz większa część naszego życia przenosi się do Internetu. I nie jest to tylko zabawa, robimy zakupy, pracujemy, uczymy się, a nawet załatwiamy różne sprawy z władzami za pośrednictwem Internetu. I dlatego tak ważne jest stabilne łącze internetowe. Możesz to zapewnić, wybierając wysokiej jakości router. Przed zakupem zdecyduj, czego od niego oczekujesz i gdzie chcesz go umieścić. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przegląd jak zapoznać się z ofertą routerów i jak wybrać najlepszy.

 

Najważniejsze cechy routera

Przy zakupie zawsze sprawdzaj poniższe informacje.

 

Przepustowość łącza

Liczba ta określa, jak szybko Twoje urządzenie łączy się z Internetem. Podawana jest w Mb/s (megabitach na sekundę) lub Gb/s (gigabitach na sekundę). Obowiązuje tu prosta proporcjonalność – im większe pasmo, tym lepiej. Np. jeśli masz 100 Mb/s, urządzenie może pobrać 12 MB (megabajtów) danych na sekundę.

 

Częstotliwość sieci

Kolejny ważny parametr. Podstawowe pasmo w jakim pracuje router to 2,4 GHz. To wysokiej jakości opaska, która zapewnia stabilne połączenie, duży zasięg i dobrze radzi sobie z przeszkodami takimi jak ściany czy drzwi.

Ale istnieje również coś, co nazywa się routerem dwuzakresowym. Są to zazwyczaj najnowsze modele i umożliwiają połączenie nie tylko w paśmie 2,4 GHZ, ale także w paśmie 5 GHz. Taki router oferuje znacznie większą prędkość połączenia i większą przepustowość, ale jednocześnie obejmuje znacznie mniejszy obszar. Oznacza to, że bez problemu połączy się z nim wiele urządzeń i wszystkie będą działać niezawodnie i szybko, ale muszą być zlokalizowane blisko routera.

 

Standardy sieci bezprzewodowych

Wszystkie routery obecnie mogą pracować w jednym z 3 standardów – Wi-Fi 4, 5, 6. Każdy z nich różni się szybkością łączenia urządzenia z Internetem. Prędkość Wi-Fi 4 wynosi 600 Mb/s. Dla 5 i 6 jest to 1300 Mb/s i 6000-10000 Mb/s.

 

Liczba anten

Pytanie czy ilość anten jakie posiada router ma znaczenie. Prawda jest taka, że ​​zależy to bardziej od tego, jak mocne są anteny. Nie, ile ich jest w sumie. Dlatego więcej anten nie oznacza większego zasięgu.

Cena routerów

Wybierając router, najpierw ustal górną granicę ceny. Możemy tu wyróżnić kilka kategorii cenowych – najtańsze routery kosztują około 500 CZK, najdroższe kilka tysięcy. Oczywiście najważniejsze jest tutaj to, czego potrzebujesz od Wi-Fi. Jest bardzo prawdopodobne, że na pewno nie będziesz musiał kupować najdroższego do zwykłego gospodarstwa domowego.

 

Tańsze routery

W przypadku tych urządzeń, biorąc pod uwagę cenę, zdecydowanie należy spodziewać się wolniejszych prędkości Internetu i słabszego zasięgu. Takie routery mogą okazać się niewystarczające nawet w przypadku większych mieszkań. Dobrze sprawdzi się tam, gdzie masz najniższy abonament na internet. Możesz kupić te routery za około 500 do 1000 CZK.

 

Klasa średnia

To już routery obsługujące nowe standardy. Oznacza to szybsze połączenia, większy zasięg, a nawet wykorzystanie dwóch pasm (2,5 i 5 GHz). Oznacza to zatem również większą stabilność połączenia i związany z tym większy komfort użytkownika. Klasa średnia kosztuje zwykle mniej niż 2000 CZK.

 

Najdroższe routery

Są to profesjonalne routery. Są one potrzebne zarówno profesjonalnym graczom, jak i firmom, które potrzebują bardzo wysokiej jakości i szerokiego zasięgu. Jednocześnie umożliwiają podłączenie dużej liczby urządzeń jednocześnie i oferują możliwość precyzyjnej konfiguracji sieci. Za te routery zwykle płacisz ponad pięć tysięcy.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

27 grudnia 2023