Jak wybrać maszynę do szycia

,

Wybór maszyny do szycia nie jest łatwy. Obecnie na rynku jest bardzo dużo maszyn do szycia różnych producentów iw różnych przedziałach cenowych. Poszczególne maszyny do szycia różnią się od siebie pod wieloma względami – sterowaniem, liczbą ściegów i funkcjami, budową, wyposażeniem czy konstrukcją. Przy wyborze dobrze jest sprecyzować, co planujesz szyć na nowej maszynie, z jakich materiałów i ile chcesz zainwestować w nowy stojak. Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze maszyny do szycia?

 

Poświęć wystarczająco dużo czasu na wybór

Zanim zaczniesz wybierać maszynę do szycia, wyjaśnij kilka rzeczy. Jesteś początkującą lub doświadczoną krawcową? Jakie operacje będziesz wykonywać na maszynie? Jak często będziesz szyć na maszynie do szycia? Ile chcesz zainwestować w nową maszynę?

 

Podstawowy podział maszyn do szycia

Podstawowy podział maszyn do szycia dzieli się ze względu na rodzaj sterowania na mechaniczne i elektryczne. Oba typy działają na prąd, ich przeznaczenie związane jest głównie ze sterowaniem maszyną.
Maszyny do szycia mechaniczne – mają mniejszą ilość rodzajów ściegów do wyboru w porównaniu do wersji elektrycznej, nie posiadają automatycznego szycia oraz mają ograniczoną szerokość ściegu zygzakowego. Zasilane są elektrycznie i sterowane pedałem, podobnie jak maszyny elektroniczne, sterowane są ręcznie za pomocą obrotowych kół lub przycisków. Sterowanie jest proste. Mechaniczne maszyny do szycia to idealny wybór dla początkujących i do szycia okazjonalnego. Jest to bardziej przystępna opcja.
Elektryczne maszyny do szycia – proste w obsłudze, dokładne, szybkie i stosunkowo ciche. Oferuje więcej funkcji i rodzajów ściegów oraz większą liczbę rodzajów dziurek niż maszyny mechaniczne. Szycie jest wygodne, wszystkie wprowadzone komendy pokazywane są na elektronicznym wyświetlaczu. Sterujesz maszyną za pomocą przycisków lub na ekranie dotykowym bezpośrednio na wyświetlaczu. Niektóre typy maszyn mają automatyczne nawlekanie, obcinanie nici lub automatyczne szycie. Na niektórych maszynach elektronicznych można szyć bez pedału, wystarczy nacisnąć przycisk i wybrać prędkość szycia. Wadą mogą być dla niektórych wyższe koszty pozyskania.

 

Inne typy to maszyny do szycia overlock i coverlok.

Overlok – maszyna do szycia, która obsługuje trzy przydatne funkcje w jednym kroku. Może szyć, obszywać i przycinać materiał w jednym kroku. Ta maszyna nadaje się do tak zwanych szwów owerlokowych. Są to szwy boczne, w których można zastosować dwie, trzy, cztery lub pięć nitek. Jest świetnym pomocnikiem przy szyciu materiałów elastycznych i dzianin. Doskonale podwija ​​brzeg tkaniny i profesjonalnie czyści szew. Elastyczny ścieg utrzymuje elastyczność materiału. Ponadto owerlok jest nieporównywalnie szybszy od maszyny do szycia. W przeciwieństwie do klasycznych maszyn do szycia, nie szyje się na niej ściegiem prostym.

Czego nie można uszyć na overlocku?

Na owerloku nie można szyć grubego materiału, takiego jak softshell. Maszyna nie posiada tak mocnego silnika jak na tego typu tkaniny. Po pewnym czasie maszyna może się zepsuć. Jeśli chcesz uszyć softshell na domowym owerloku, musisz liczyć się z tym, że prędzej czy później się on zerwie. Rozwiązaniem jest owerlok przemysłowy, który jest jednak znacznie droższy i bardzo trudny w regulacji.
W warunkach domowych produkty Softshell można szyć na zwykłej maszynie do szycia ściegiem prostym.

Coverlock – to specjalna maszyna do szycia, która szyje specjalnym ściegiem krytym od dołu. Ścieg służy do wykańczania brzegów ubrań lub przy szyciu dzianin, końcówki rękawów i spodni wyglądają absolutnie profesjonalnie. Chociaż Coverlock nie ogranicza się do podwijania rękawów, nogawek i przeszywania szwów, robi to w sposób całkowicie profesjonalny. Jeśli zdecydujesz się na szycie niestandardowego coverlocka, zdecydowanie powinieneś go kupić.

 

Overlock i coverlock w jednym?

Maszyny do szycia kombinowanego – te maszyny oszczędzają miejsce, ale jeśli masz maszynę ustawioną do szycia owerlokowego i chcesz pracować z zamkiem owerlokowym, będziesz musiał ponownie wyregulować maszynę. Niestety na tych maszynach nie ma przycisku przełączania.

 

Inne rodzaje maszyn do szycia

Hafciarka – szczególnym typem hafciarki są hafciarki, które nie służą do szycia, a jedynie do haftowania. Dzielą się na jednoigłowe i wieloigłowe. Maszyny jednoigłowe nadają się do użytku domowego, haftują wielokolorowo, ale przy zmianie kolorów trzeba zatrzymać maszynę i nawlec inny kolor nici. Maszyna wieloigłowa może jednocześnie haftować wieloma kolorami. Hafciarki wyposażone są w czarno-biały lub kolorowy wyświetlacz. W pamięci podstawowej zapisanych jest kilka wzorów haftu i czcionek, gęstość ściegów, nachylenie haftu i rodzaj haftowanego materiału. Jeśli zamierzasz tworzyć bardziej złożone kreacje, opłaca się kupić bardziej wyrafinowany program.
Pikująca maszyna do szycia — te potężne maszyny oferują szeroką gamę najnowocześniejszych funkcji, dużą powierzchnię szycia, wyjątkowy komfort szycia i doskonałość szycia. Nadaje się do patchworku, w którym kawałki materiału są zszywane. Są wyposażone w mocny silnik do bezproblemowego zszywania wielu warstw jednocześnie. Przydatnym wyposażeniem tych maszyn jest duży dodatkowy stół, możliwość zakrycia zębów podajnika, laserowo sterowana stopka oraz duża przestrzeń pod ramieniem. Sterowana laserowo stopka dociskowa dostosowuje prędkość szycia, dzięki czemu rozmiar ściegu jest zawsze taki sam podczas swobodnego pikowania.

Dziecięca maszyna do szycia – Te maszyny są zwykle znacznie prostsze niż zwykłe maszyny do szycia i są znacznie mniejsze, dzięki czemu dzieci mogą je wygodnie obsługiwać. Wybór maszyny do szycia dla dziecka zależy od tego, ile dziecko ma lat i czy ma jakieś wcześniejsze doświadczenie w szyciu. Przed wyborem dobrze jest wziąć pod uwagę wiek dziecka, jego umiejętności i zainteresowanie szyciem. Na targu sprzedawane są dziecięce maszyny do szycia dla mniejszych dzieci od szóstego roku życia z ochraniaczami na palce i oczy oraz maszyny do szycia dla dzieci od 14 roku życia. Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje dziecięcych maszyn do szycia. Pierwszą z nich są zwykłe dziecięce maszyny do szycia, które obsługują jedną ręką. Drugi typ to mechaniczne i elektryczne maszyny do szycia dla dzieci, które należą do wyższej kategorii cenowej. Ich główną zaletą jest możliwość ustawienia długości i szerokości ściegu.
Istnieją również mini podróżne maszyny do szycia, które są łatwe do przenoszenia w torebce i ważą zaledwie kilkaset gramów.

Na czym się skupić przy wyborze klasycznej maszyny do szycia?

Jeśli chcesz używać maszyny do szycia okazjonalnego, skracania spodni czy łatania dziur, prawdopodobnie nie skorzystasz z maszyny z dziesiątkami ozdobnych ściegów. Uniwersalna maszyna do szycia będzie dla Ciebie idealna. Jeśli należysz do bardziej zaawansowanych szwaczek, na pewno będziesz szukać lepszej maszyny, która posiada automatyczne nawlekanie nici, możliwość szycia bez pedału nożnego, szeroki wybór ściegów oraz szereg funkcji automatycznych, które ułatwią Ci pracę.
Wysokiej jakości maszyny do szycia bywają ciężkie, a dobrym wyznacznikiem jakości jest również długość okresu gwarancyjnego, który może trwać klasycznie dwa lata, ale też pięć lat.

 

Zwróć także uwagę na konstrukcję maszyny

Nie mamy na myśli zewnętrznej obudowy, ale wewnętrzny materiał. Zewnętrzny materiał maszyn do szycia jest zwykle wykonany z utwardzanego tworzywa sztucznego. Dla lekkich użytkowników mogą wystarczyć tańsze maszyny z plastikowymi częściami, ale im więcej plastiku w maszynie, tym szybciej się ona zużyje, a mechanik nie będzie nawet chciał jej naprawiać. Do bardziej wymagających szycia zdecydowanie preferuj maszyny metalowe, ponieważ mają dłuższą żywotność i wytrzymałość mechaniczną. Wysokiej jakości metalowa konstrukcja gwarantuje szycie z różnego rodzaju tkanin, od tych cienkich do bardzo grubych.

 

Funkcjonować

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli z wieloma opcjonalnymi akcesoriami i funkcjami, niektóre funkcje maksymalnie ułatwią Ci pracę. Ale niektóre nie są absolutnie konieczne. Popularne funkcje obejmują:

Regulowana szerokość i długość ściegu – pozwala na szycie ściegów z większymi i mniejszymi odstępami lub wyższym ściegiem.
Nawlekacz automatyczny – mechanizm służący do automatycznego nawlekania igły, jest szybki i łatwy. Starsze szwaczki szczególnie docenią tę funkcję.
Możliwość szycia podwójną igłą – przydatna funkcja, jeśli chcesz, aby produkty wyglądały, przynajmniej od strony twarzy, jakbyś je naszył na coverlock.
Obcinanie nici – mechaniczne maszyny do szycia posiadają z boku konstrukcji małe noże, dzięki którym z łatwością można obciąć nitkę. Elektroniczne maszyny do szycia wyposażone są w funkcję automatycznego obcinania nici. Nóż jest wbudowany w haczyk pod płytką ściegową. Za pomocą przycisku po prostu przecinasz dolną i górną nić.
Wyświetlacz – elektroniczne maszyny do szycia posiadają wyświetlacz, maszyny ręczne nie posiadają wyświetlacza. Dzięki wyświetlaczowi masz przegląd aktualnie ustawionych funkcji.
Wolne ramię – pozwala na zdjęcie stołu z maszyny i pozostawienie tylko wąskiego ramienia. Przyda się, jeśli szyjesz spodnie i rękawy lub inne wąskie elementy.
Możliwość szycia bez pedału nożnego – odpowiednia dla osób niepełnosprawnych, starszych użytkowników oraz dzieci, które mają trudności z nadepnięciem na pedał.
Docisk stopki – funkcja ta jest szczególnie przydatna podczas szycia drobniejszych materiałów tekstylnych.
Blokowanie – funkcja zwana blokowaniem. Przywilej elektronicznych maszyn do szycia, które za naciśnięciem guzika dokładnie szyją na miejscu docelowym.

 

Sprzęt

Wybierając maszynę do szycia, sprawdź również akcesoria. Każda maszyna powinna mieć co najmniej jedną stopkę podstawową do większości ściegów. Oprócz stopki podstawowej większość maszyn posiada również stopkę do obszywania dziurek na guziki i zamków błyskawicznych. Jeśli chcesz szyć ściegi ozdobne, maszyna powinna posiadać również stopkę do ściegów ozdobnych. Jeśli maszyna ma wbudowaną funkcję szycia ściegami owerlokowymi, stopka do ściegów owerlokowych będzie w menu podstawowym. Jeśli zamierzasz kupić stopkę do niektórych ściegów specjalnych, na przykład owerlok, sprawdź wcześniej, czy Twoja maszyna może wykonywać ściegi owerlokowe.

 

Igły do ​​maszyn do szycia

Podstawowe wyposażenie maszyn do szycia obejmuje również kilka igieł. Zalecamy dokupienie kilku dodatkowych igieł, sprzedawane są w różnych wariantach w zależności od materiału, z którego szyjesz.

Standard – to najbardziej uniwersalna igła z lekko zaokrąglonym czubkiem. Znajduje zastosowanie na różnego rodzaju tkaninach, w tym na dzianinach.
Jersey Ball point – igły te przeznaczone są do szycia dzianin. Dzięki okrągłej końcówce wnikają między włókna nie uszkadzając tkaniny.
Stretch – te igły są używane do szycia bardzo rozciągliwych materiałów, takich jak stroje kąpielowe. Dzięki nim maszyna nie będzie pomijać ściegów i przecinać materiału.
Jeansy – igły do ​​dżinsów, jak sama nazwa wskazuje, służą do mocnych materiałów, takich jak dżins i skóra. Igły są specjalnie utwardzane i mają bardzo ostry czubek.

Cewki

Szpulka maszyny do szycia to mała szpulka, umieszczona w bębenku, odpowiada za jakość szycia. Szpulka działa w następujący sposób, nić wychodząca z góry chwyta nić szpulki. Następnie przeciąga obie nici przez szpulkę, tworząc ścieg.
W podstawowym wyposażeniu są zazwyczaj od 3 do 4 cewek. Jeśli planujesz szyć kilkoma kolorami, szpulki przydadzą się bardziej niż niepotrzebne wyciąganie szpuli po kolejny kolor. Istnieją dwa rodzaje cewek, niektóre są wykonane z metalu, a niektóre z tworzywa sztucznego. Kupując szpulkę, musisz zwrócić uwagę, aby pasowała do Twojej maszyny do szycia. Lepiej zabrać ze sobą starą cewkę do sklepu w celu sprawdzenia.

 

Nici do maszyn szwalniczych

Na rynku dostępnych jest wiele nici różniących się sposobem wykorzystania. Różnią się one w zależności od materiału, wytrzymałości, koloru i długości uzwojenia.
Materiał – uniwersalne nici poliestrowe są najczęściej stosowane i wszechstronne. Nadają się do zszywania wszystkich rodzajów tkanin i są trwalsze od nici bawełnianych. Ich wadą jest to, że nie są przeznaczone do narażenia na działanie wysokich temperatur, w związku z czym nie nadają się do materiałów, które muszą być prasowane w wysokich temperaturach, np. płótno bawełniane, len.
Kolor nici – kolorowe nici są ponumerowane, więc zawsze kupujesz nici w tym samym odcieniu.
Wytrzymałość nici – wybierz siłę nici w zależności od rodzaju tkaniny. Wytrzymałość nici jest wskazywana przez liczbę, im niższa liczba wytrzymałości nici, tym mocniejsza (grubsza) nić, im wyższa liczba wytrzymałości nici, tym cieńsza nić. Podczas szycia na maszynie używa się nici oznaczonych 100 lub 120. W przypadku tkanin pełnych bardziej odpowiednie są nici o wytrzymałości 30.
Długość nawinięcia nici – nici są wykonane w różnych nawojach, ta informacja mówi nam ile metrów nici znajduje się na szpuli. Dla szwaczek, które szyją częściej najlepsze szpulki mają 1000 m. Można je również stosować w większości owerloków. Praktyczny bęben ma również 500 m.

Najlepiej sprzedające się maszyny do szycia

Singer M1505 Prosta Maszyna Do Szycia + Gratisy recenzja

Brother KD40 recenzja

Janome 5270QDC recenzja

Łucznik Milena II 419 Dmuchawce recenzja

GUZZANTI GZ 325 recenzja

Umiejętności

Opublikowano w dniu

23 marca 2023