Jak wybrać kosiarkę zautomatyzowaną i 7 zalecanych modeli na 2020

Czy jesteś fanem doskonale utrzymanych trawników w swoim ogrodzie, ale nie lubisz kosić trawy lub nie możesz tego robić często? Możesz kupić kosiarkę zautomatyzowaną, która zrobi to za Ciebie. Zakup kosiarki zautomatyzowanej wymaga znacznej inwestycji finansowej, jeśli zdecydujesz się zainwestować dziesiątki tysięcy, powinieneś poświęcić czas na dokładny wybór. Ponieważ znalezienie szerokiej oferty nie jest łatwe, udzielamy cennych porad.

Co to jest kosiarka zautomatyzowana?

Dzięki w pełni automatycznej kosiarce zautomatyzowanej możesz cieszyć się pięknie utrzymanym zielonym trawnikiem i dużą ilością wolnego czasu. Kosiarka zautomatyzowana jest w pełni automatyczną maszyną zasilaną z akumulatorów. Jeśli pojemność akumulatora jest bliska zeru, kosiarka wykryje ten stan i samodzielnie znajdzie stację dokującą, do której przejdzie nowy zasilacz. Przejazd kosiarki zautomatyzowanej jest rozwiązany za pomocą kół, tylne są większe, napędzane silnikiem elektrycznym, dzięki czemu możliwe jest przeniesienie wystarczającej mocy silnika na trawnik. Z przodu znajduje się jedno lub dwa mniejsze koła, za pomocą których kosiarka się obraca. Obszar automatycznego koszenia musi być ograniczony tylko linią ograniczającą, która jest wpuszczona w trawnik. W tej przestrzeni kosiarka zautomatyzowana porusza się losowo lub w zorganizowany sposób. Kosiarki zautomatyzowane działają na zasadzie tzw. Ściółkowania. W przeciwieństwie do tradycyjnych kosiarek do trawy, nie są one wyposażone w kosz na trawę.

Jak wybrać kosiarkę zautomatyzowaną

Przy wyborze kosiarki zautomatyzowanej ważną rolę odgrywają wielkość działki, kształt traw, możliwy teren pagórkowaty i możliwe przeszkody, takie jak ogrodzenie. Jest to podstawa żywotności baterii i wymiarów kosiarki, a także jej wydajności i przyczepności.
Obszar ogrodu powinien być jak najbardziej równy i wolny od przeszkód. Wybierając kosiarkę, należy również skoncentrować się na maksymalnym dostępie do pochyłości (maksymalne nachylenie terenu), które maszyna jest w stanie pokonać. Zazwyczaj podaje się go jako kąt nachylenia lub przechyłkę w%, tj. Różnicę wysokości przedniej i tylnej części kosiarki zautomatyzowanej. Jeśli masz w pobliżu drzewa, krzewy, skały itp. W ogrodzie, upewnij się, że kosiarka może między nimi przechodzić. Producenci podają wielkość maksymalnej lub optymalnej powierzchni w m², dla której zbudowana jest kosiarka zautomatyzowana. Lepiej wybrać maszyny, które mogą obsłużyć większy trawnik, niż planujesz kosić, aby nie były przeciążone.

Źródło energii

Kosiarki zautomatyzowane są wyposażone w silnik elektryczny z akumulatorem. Akumulator jest jednym z kluczowych elementów kosiarki i na nim opiera się jego wydajność. Musi zatem mieć wystarczającą pojemność. Dzisiaj można spotkać baterie litowo-jonowe w prawie wszystkich produktach, które są standardowo odporne na częste i nieregularne ładowanie, a jednocześnie mają długą żywotność. Żywotność podano w liczbie cykli ładowania, która może wynosić do 900, w zależności od wielkości obszaru koszenia i częstotliwości koszenia. Jednak pojemność baterii może się zmniejszyć podczas użytkowania.
Unikaj kupowania starszych modeli akumulatorów, takich jak Ni-Mh, które mają ograniczoną żywotność i krótszy czas pracy.
Inną alternatywą są kosiarki zautomatyzowane zasilane energią słoneczną. Są one ładowane z panelu słonecznego na ciele. Jednak ich wybór na rynku jest nadal minimalny.

Ładowanie

Oprócz pojemności akumulatora ważna jest również prędkość ładowania, która znajduje odzwierciedlenie w całkowitym czasie potrzebnym do koszenia trawnika. Idealnie bateria jest ładowana w ciągu godziny, najwyżej dwóch. Sama kosiarka wykrywa niski poziom naładowania akumulatora i wchodzi do stacji ładującej bez żadnej innej interwencji. Po naładowaniu wychodzi ponownie, aby kosić trawę.
Akumulator zastosowany w kosiarce ma wpływ na czas pracy, a tym samym na obszar, w którym kosiarka może kosić przez jeden cykl ładowania. Ważną rolę odgrywa również wysokość trawnika. Gdy trawnik jest wyższy, kosiarka zautomatyzowana zużywa więcej energii. Ten sam stosunek dotyczy nachylenia. Im bardziej wymagający teren, tym mniejszy obszar kosiarka może kosić na jednym ładowaniu. Zdarza się, że kosiarka nie może kosić całego ogrodu na jednym ładowaniu i musi jechać na stację. Dlatego należy wziąć pod uwagę inny parametr, a mianowicie ładowanie i załączanie kosiarki.
Powinieneś być również zainteresowany długością przewodu zasilającego do ładowarki, w zależności od tego, gdzie go umieścisz. Stacja ładująca powinna być doskonale chroniona przed deszczem.
Stacje ładowania osiągają w przybliżeniu następujące wymiary: długość około 60 – 90 cm, szerokość około 25 – 75 cm, wysokość około 15 – 40 cm.

Występ

W porównaniu do innych maszyn ogrodniczych wydajność kosiarki zautomatyzowanej podana jest w innej skali. W przypadku kosiarek zautomatyzowanych rozmawiamy o koszonej powierzchni za godzinę. Zwróć szczególną uwagę na te dane, ponieważ tańsze maszyny mogą kosić około 40 m2 w ciągu godziny, ale droższe mogą z łatwością obsłużyć 130 m2 i więcej. Wydajność wybierasz na podstawie tego, jak duży obszar chcesz regularnie utrzymywać.

Wysokość i szerokość koszenia

Wysokość koszenia – jest to jeden z kluczowych parametrów wyboru, zależy głównie od wybranego rodzaju produktu. Niektóre tańsze kosiarki mają bardzo ograniczoną wysokość koszenia, w zakresie 3-6 cm. Dzięki urządzeniom wyższej jakości zasięg można zwiększyć. Z reguły można je regulować stopniowo w kilku krokach, zwykle w zakresie 1,5–10 cm.
Kosiarka zautomatyzowana nie nadaje się do długiej, niezamieszkanej roślinności, musisz najpierw dokładnie skosić trawnik zwykłą kosiarką, aby osiągnąć wymaganą wysokość. Kosiarka utrzyma to. Kosiarki zautomatyzowane służą do regularnego koszenia i pielęgnacji trawników, a nie do jednorazowego koszenia raz na kilka dni.
Zasięg koszenia – zwykle na znacznie niższym limicie niż w przypadku innych typów kosiarek. Szerokość strzału powinna odpowiadać wielkości ogrodu. W małych i średnich ogrodach o powierzchni do 1000 m2 odpowiednia jest kosiarka automatyczna o zasięgu od 17 do 20 centymetrów, w przypadku dużych działek większych, nawet do 56 cm. Większa szerokość pogarsza zwinność maszyny, jest droższa w zakupie i eksploatacji z powodu nadmiernej mocy. Nie ma sensu kupować kosiarki o szerokości ponad 30 cm w ogrodzie o powierzchni 200 m2. Ponieważ kosiarka zautomatyzowana będzie kosić obszary wokół różnych obiektów, klombów i tym podobnych, należy mieć oko na dwa inne dane związane ze strzałem:
odległość noży od krawędzi z boku: ok. 4–15 cm
odległość noży od przedniej krawędzi: ok. 9–25 cm.

Noże

System koszenia jest jedną z podstawowych i najważniejszych części maszyny. Obecnie na rynku spotykamy dwa rodzaje noży.
Brzytwy – to zestaw 3-5 małych noży, których kształt przypomina klasyczną brzytwę. Są one przymocowane do stołu obrotowego za pomocą śruby. Ich wadą jest ich krótsza żywotność i będziesz musiał je zmienić w sezonie. Żyletki są przeznaczone do regularnego koszenia niskiej trawy.
Klasyczne noże – wykonane są z jednego kawałka metalu, który jest solidny i trwały. W rezultacie ma dłuższą żywotność i nie musi być wymieniana tak często. Nie można jednak uniknąć regularnej konserwacji, nóż należy od czasu do czasu naostrzyć. Przeznaczone są do koszenia wyższej trawy.

Hałas

W przeciwieństwie do kosiarek benzynowych, kosiarki zautomatyzowane są znacznie cichsze. Hałas podawany jest w dB, a maszyny o poziomie hałasu poniżej 65 dB są uważane za ciche.

Kontrola

Dzięki kosiarkom zautomatyzowanym nie musisz martwić się o skomplikowaną obsługę. Zazwyczaj na górze ramy kosiarki pod pokrywą znajduje się wyświetlacz LCD, a także przyciski Start, Stop i inne. Możesz sterować kosiarką za pomocą odpowiedniej liczby przycisków, w zależności od tego, ile funkcji będzie posiadał wybrany model. Jeśli nie mówisz po angielsku, upewnij się, że kontrola jest w języku czeskim. Wiele modeli umożliwia także parowanie pilota, smartfona i Bluetooth. Jako ochrona może mieć kod PIN, bez którego nie można zmienić ustawień, lub alarm dźwiękowy, który jest uruchamiany po odłączeniu od terenu. Dzięki osobnemu pilotowi prawie nie spotkasz kosiarek zautomatyzowanych. Urządzenie ma również szereg czujników zdolnych do reagowania na przeszkody lub przechylania terenu. Najbardziej praktyczny jest czujnik deszczu, za pomocą którego kosiarka jest w stanie ocenić tę sytuację i wrócić do stacji ładującej. Jeśli kosiarka zautomatyzowana jest wyposażona w moduł GPS, pozwoli ci zaplanować trasę koszenia, a także będzie wiedział, który obszar jest już koszony, a który nie.

Funkcjonować

Kosiarki automatyczne są wyposażone w wiele zaawansowanych funkcji, zakres wyposażenia może się znacznie różnić w przypadku kosiarek robotycznych. Lista funkcji, które możesz napotkać wybierając automatyczną kosiarkę:
Czujniki – w zależności od konkretnego modelu otrzymasz produkt wyposażony w szereg czujników bezpieczeństwa. Na przykład czujnik ultradźwiękowy wykrywa obszar przed urządzeniem i aktywnie ostrzega go przed przeszkodami. Dzięki temu nie wpada na nic, ale zręcznie unika przeszkód. Ponadto mogą być czujnikami odsłaniającymi nachylenie terenu.
Czujnik deszczu – wykrywa wodę, a robot idzie do stacji dokującej, gdzie zaczyna ładować, aż przestanie padać. Następnie kontynuuje koszenie od miejsca, w którym skończył.
Czujnik mrozu – gdy temperatura zbliża się do punktu zamarzania, kosiarka przerywa planowane koszenie, aby zapobiec uszkodzeniu trawnika.
Moduł GPS – rejestruje dokładną pozycję automatycznej kosiarki i ogranicza przejazd już przyciętych obszarów.
Kod PIN – kosiarki zautomatyzowane można wyposażyć w kod dostępu, bez którego nie można ustawić żadnych programów koszenia ani ich zmienić.
Alarm – kosiarka wykrywa, że ​​nie dotyka ziemi i jednocześnie wychodzi poza granice wyznaczonego obszaru, w związku z czym włącza się alarm. Na przykład w sytuacji, gdy ktoś próbuje go ukraść.

Ustalanie granic koszenia

Nawigacja kosiarki zautomatyzowanej polega na wytyczeniu stref koszenia, poprzez ułożenie drutu – drutu ograniczającego w ziemi, który jest przymocowany specjalnymi kołkami. Drugą opcją jest zakopanie kabla w przybliżeniu. 5 cm pod powierzchnią i 5 centymetrów od granicy działki, ogrodzenia i innych przeszkód, aby kosiarka nie wbiła się w ogrodzenie, nie tnie klombów. W przypadku powierzchni wody zaleca się umieszczenie przewodu ograniczającego w odległości co najmniej 25-30 centymetrów. Gdy kosiarka zbliża się do kierowcy, obraca się i kontynuuje w innym kierunku. Przewód ograniczający nie może być przecinany ani łamany w żadnym punkcie. Musi zawsze ograniczać obszar bryły od punktu A do punktu B. Przewód ograniczający musi zawsze zaczynać się i kończyć na stacji ładującej. Nie umieszczaj stacji ładującej bezpośrednio w rogu działki. Kosiarka potrzebuje wystarczającej ilości miejsca do manewrowania i prawidłowego wejścia na stację.

Jak reagują niektóre kosiarki, gdy napotykają przeszkodę:

7 zalecanych modeli na 2020 rok

Zwycięzca testu

Robomow RS 635 PRO S + dom – najwyższy model kosiarki zautomatyzowanej Robomow RS 635 PRO S jest przeznaczony do trawników o powierzchni do 3600 m. Obszar o długości 56 cm pokrywają dwa solidne noże napędzane silnymi silnikami elektrycznymi o bardzo niskim poziomie hałasu. Jednocześnie Robomow RS 635 PRO wykorzystuje najnowocześniejszy system recyklingu skoszonej trawy, która jest drobno krojona, pozostaje na trawniku i nie wymaga zbierania. W wyposażeniu znajduje się również moduł GSM z włożoną kartą SIM, dzięki czemu kosiarka będzie się z Tobą komunikować za pomocą wiadomości SMS. W każdej chwili możesz poprosić o stan kosiarki. Robomow RS 635 PRO ma zaawansowane funkcje, takie jak cięcie wzdłuż krawędzi, możliwość przejścia do innego zaprogramowanego obszaru, nawet jeśli konieczne jest przekroczenie chodnika lub tarasu. Możesz kosić w maksymalnie 4 różnych strefach. Oczywiście istnieje również praktyczne zabezpieczenie maszyny przed kradzieżą lub czujnikiem deszczu – w przypadku niesprzyjających warunków kosiarka pójdzie do domu (do kupienia osobno) i ponownie przyjedzie do ogrodu tylko przy dobrej pogodzie. Zużycie energii wynosi 22 kWh miesięcznie, co zgodnie z taryfą wynosi około 90 CZK miesięcznie, więc jego działanie jest niedrogie finansowo. Dzięki wyjątkowo ostrym nożom i doskonałej zwrotności cały ogród zostanie doskonale skoszony. Zaawansowana technologia koszenia, pływająca osłona i stałe ostrza radzą sobie nawet w najtrudniejszych warunkach, takich jak wysoka trawa. Dzięki szerokości koszenia – szacunkowej 56 cm, trawnik będzie koszony w krótkim czasie. Kosiarka zautomatyzowana Robomow RS 635 PRO ma również szerokie koła, które szczególnie nadają się do pochyłości terenu i ogrodu, gdzie maszyny pasują do różnych zagłębień lub utkną na darni. Koła znacznie poprawiają przyczepność maszyny. Z Robomow RS 635 PRO S otrzymujesz również „dom” ochronny. Nie musisz się martwić niekorzystnymi warunkami pogodowymi, takimi jak ulewny deszcz, niespodziewany grad lub intensywne światło słoneczne.

Robomow RS 615 Pro S01865 – solidna maszyna wyposażona w nowoczesną technologię z dużą ilością drobnych usprawnień, które uprzyjemniają pracę w ogrodzie. Robomow RS 615 jest wyposażony w dwa masywne i ostre noże tnące o zasięgu 56 cm o niskim poziomie hałasu z dwoma mocnymi silnikami elektrycznymi 2x 200 W z czujnikami obciążenia i przegrzania (chroni silnik, na przykład podczas nawijania sznurowadeł, gałązek itp.). Całe koszenie z przodu maszyny tworzy zderzak. Zaletą tego rozwiązania jest to, że na osłonie koszenia nie ma innej części, która działałaby jak zderzak. Ostrza tnące znajdują się tuż za pokrywą koszenia, co zbliża je do krawędzi trawnika i tworzy minimalny nieobcinany pas trawy wzdłuż krawędzi trawnika. Ostrza tnące są montowane z zachodzeniem na siebie konturu tylnego koła. Ten układ ma tę zaletę, że ponownie przycina krawędzie. Nóż dochodzi do krawędzi trawnika, kilka cm za rozstawem tylnych kół. Klient może wymienić nóż i silnik elektryczny bez użycia narzędzi, nie jest wymagana profesjonalna obsługa. Silniki jezdne są ciche dzięki czujnikom prędkości i obciążenia. Silniki jezdne mogą być wymieniane przez klienta bez użycia narzędzi, nie jest wymagana profesjonalna obsługa. Przednie koło jest wyposażone w czujnik prędkości i pochylenia. Tę część można również wymienić bez pomocy specjalistycznego warsztatu.

Husqvarna Automower 420 – bardzo dobrze wyposażona kosiarka zautomatyzowana do wydajnego koszenia wymagających trawników. Nadaje się do trawników o powierzchni do 2200 m², może poruszać się po stromych zboczach o nachyleniu do 45%. Inteligentna technologia dostosowuje zakres koszenia do tempa wzrostu trawy, umożliwia koszenie punktowe w określonym miejscu z wyższą trawą i prowadzi kosiarkę przez wąskie przejścia. Intuicyjnie sterowane menu na dużym, przyjaznym dla użytkownika wyświetlaczu umożliwia ustawienia osobiste, na przykład kiedy chcesz, aby kosiarka pracowała.

Robomow RC 308 Pro S01862 – Robomow RC 308 jest przeznaczony do powierzchni do 800 m2. Jest dostarczany wraz ze stacją bazową. Masz kontrolę, programowanie i informacje o kosiarce dzięki aplikacji bezpośrednio na telefonie iPhone lub telefonie z Androidem. Robomow RC 308 jest wyposażony w jedno masywne i ostre ostrze tnące o średnicy 28 cm o niskim poziomie hałasu z silnym silnikiem elektrycznym z czujnikiem obciążenia i przegrzania (chroni silnik, na przykład podczas owijania sznurowadeł, gałązek itp.). Ostrze tnące jest montowane na zakładkę konturu prawego tylnego koła. Przednie koło jest wyposażone w czujnik prędkości i pochylenia.

Stiga AUTOCLIP 221 – szerokość robocza 25 cm. Wysokość koszenia 25-60 mm. Zarządza ogrodami do 500 m2 w maksymalnie dwóch strefach pracy. Nóż ze stali nierdzewnej o długości 25 cm zapewnia idealne i precyzyjne koszenie. Ten wydajny robot jest wyposażony w jeden akumulator litowo-jonowy o pojemności 2,5 Ah. Czujnik uderzenia i deszczu jest standardem.

GARDENA smart SILENO city 500 19066-32 – kosiarka zautomatyzowana do małych ogrodów miejskich do 500 m2. System ładowania Automatyczny Maksymalne nachylenie wewnątrz powierzchni roboczej 25% Informacje o produkcie Wyświetlacz LCD z menu ustawień Timer Tak Rodzaj uchwytu Zintegrowane Zasilanie i ładowanie Typ akumulatora Lew Typowy czas ładowania 60 min Średni czas koszenia na jedno ładowanie 65 min Średnie zużycie energii przy maksymalnym zużyciu 4 kWh Silnik i system koszenia System koszenia 3 ostre jak brzytwa ostrza Wysokość koszenia, min. Maks. 20-50 mm Szerokość koszenia, cm 16 cm Poziom hałasu Poziom hałasu gwarantowany, dB (A) 58 dB (A) Funkcja bezpieczeństwa Alarm Brak kodu PIN .

AL-KO Robolinho E500 – cichą i bezemisyjną pracę tej kosiarki zautomatyzowanej zapewnia silnik elektryczny, który jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym o napięciu 20 V i pojemności 2,25 Ah. Dzięki temu kosiarka zautomatyzowana może działać nawet w gęsto zaludnionych budynkach o każdej porze dnia. Zaawansowana technologia ruchu kosiarki i szerokość koszenia 20 cm zapewniają efektywną pielęgnację trawnika do rozmiaru 500 m.
Wysokość koszenia można regulować w zakresie 25–55 mm, dzięki czemu można dostosować wygląd trawnika do własnych upodobań. System DCS (Double-Cut-System), opracowany przez AL-KO, zapewnia idealne koszenie trawnika i dokładne rozdrabnianie skoszonej trawy bezpośrednio na urządzeniu koszącym kosiarki.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

16 lipca 2020