Jak wybrać alkomat

Chcesz samodzielnie sprawdzić swój aktualny poziom alkoholu we krwi po hucznej imprezie? Pomoże Ci w tym tester alkoholu. Jest to bardzo przydatne narzędzie, w którym możesz sprawdzić, czy jesteś za kierownicą trzeźwy i bez pozostałości alkoholu. W Czechach krew nie toleruje alkoholu. Obecnie testerzy alkoholu to nie tylko sprzęt funkcjonariuszy policji. Tester Alhohol można kupić w wielu sklepach internetowych, więc każdy może z niego korzystać. Na rynku dostępnych jest wiele modeli różniących się od siebie kilkoma parametrami. Ten przewodnik pomoże Ci wybrać.

Jak wybrać alkomat?

Przed zakupem alkomatu zastanów się najpierw, w jakim celu i jak często będziesz go używać, czy będziesz go używać do użytku domowego czy profesjonalnego. Najważniejszym kryterium przy wyborze alkomatu powinna być zastosowana technologia pomiarowa. W dużej mierze decyduje o wynikowej dokładności. To jest wybór odpowiedniego typu.

Rodzaje alkoholowców

Rurki detekcyjne

Rurki detekcyjne są najtańszym rodzajem. Rurki składają się z jednorazowego ustnika i balonu. Po napełnieniu balonu rurka nagrzewa się i wyświetla wynik innym kolorem. Ta metoda jest niedroga, ale też nie zapewnia dokładnych wyników. Te testery są zwykle przeznaczone do jednorazowego użytku.

Alkomat półprzewodnikowy

Modele te mają dokładność pomiaru około 10%. Wynik jest wyświetlany na wyświetlaczu cyfrowym. Do prawidłowego pomiaru konieczne jest dmuchanie bezpośrednio na czujnik, który jest obciążony i wymaga wymiany po pewnym czasie. Ten alkomat nadaje się do okazjonalnego użytku. Alkomat z czujnikiem półprzewodnikowym to jedno z tańszych urządzeń.

Alkoholowe testery elektrochemiczne

Jeśli szukasz najdokładniejszego testera alkoholu, wybierz modele z czujnikiem elektrochemicznym. Jest to najdokładniejszy typ testera, który może mierzyć z dokładnością do 0,01 ‰. Działają na zasadzie zamiany etanolu w energię elektryczną. Zaletą jest to, że na wynik nie wpływa w żaden sposób intensywność wydechu ani inne substancje. Wadą tych urządzeń jest wyższa cena. Możesz również spotkać się z tymi alkoholistami na policji lub w różnych firmach.

Spektrofotometryczne testery alkoholu

Służy wyłącznie do celów zawodowych. Jest to profesjonalna i najdokładniejsza metoda pomiaru w historii. Polega na pochłanianiu promieniowania elektromagnetycznego w zakresie podczerwieni. Te alkoholomierze są używane bardziej jako urządzenia stacjonarne, które są wykorzystywane na przykład w sądownictwie. Są zbyt drogie i zbyt duże do użytku domowego.

Dokładność pomiaru

Dokładność pomiaru jest ważna przy wyborze alkomatu. Ta wartość wskazuje, jak wiarygodny będzie wynikowy poziom alkoholu we krwi. Dokładność jest zwykle podawana w procentach. Im bliżej zera, tym lepszy wynik. Tanie testery alkoholowe mogą mieć odchylenie do 15%. W przypadku tych półprzewodników można liczyć na dokładność 10%. Jednak wystarczająca dokładność wynosi do 5%. Testery z czujnikiem ogniwa paliwowego zapewnią najdokładniejsze pomiary. Dokładność jest również związana z tym, ile miejsc po przecinku będzie miał wyświetlany wynik. Na większości wysokiej jakości urządzeń można zaokrąglić do dwóch miejsc po przecinku. Rozdzielczość nie jest niezbędna do wyboru urządzenia, ale czasami jest niedokładnie mylona z dokładnością.

Prędkość pomiaru

Informacje te można podzielić na dwie części – czas, przez jaki należy wykonać wydech do urządzenia, oraz czas, jaki zajmuje następnie ocena wyniku. Pierwszy odczyt trwa zwykle od 5 do 10 sekund, drugi od kilku sekund do około minuty. Na jego czas trwania wpływa kilka czynników, takich jak temperatura otoczenia lub zawartość alkoholu we krwi, która jest tym większa, im dłuższy jest czas oceny.

Skala

Zakres pomiarowy określa dolną i górną granicę, do której tester mierzy wynik. W idealnym przypadku większość testerów osiąga tę dolną granicę, aby dokonać pomiaru od zera. Ale znajdziesz również modele, które mierzą do 0,2 ‰. Maksymalna wartość zwykle mieści się w zakresie od 4 do 5 ‰.

Kalibrowanie

Przed zakupem alkomatu należy zwrócić uwagę na informacje dotyczące kalibracji. Po chwili każdy alkomat zaczyna bardziej odbiegać od rzeczywistych wartości. Dlatego konieczna jest kalibracja alkomatu. Częstotliwość kalibracji przyrządu zależy od liczby wykonanych pomiarów lub czasu, jaki upłynął. W przypadku alkoholi półprzewodnikowych czas kalibracji testera wynosi zwykle po około 500 pomiarach lub po 12 miesiącach użytkowania. Do klasycznych alkomatów po 200 pomiarach lub 6 miesiącach. Kalibrację trzeba wykonać profesjonalnie, dlatego przed zakupem testera warto dowiedzieć się, jakie zaplecze serwisowe posiada jego producent w Czechach i ile pobiera za kalibrację. Niektóre niedrogie urządzenia nie pozwalają na kalibrację, co w praktyce oznacza bardzo ograniczoną żywotność.

Zasilacz

Alkohol testery są zasilane bateriami lub akumulatorem. Najczęściej są to baterie, zarówno w wykonaniu AA, jak i AAA. Zaletą jest możliwość szybkiej wymiany. Wadą natomiast jest konieczność dokupienia dodatkowego lub wolniejszego ładowania akumulatorów. Wbudowane akumulatory mają tę zaletę, że nie trzeba ich wyjmować z urządzenia w celu naładowania. Niektóre testery z tej kategorii można następnie ładować bezpośrednio z zasilacza samochodu.

Ustniki

Przed zakupem urządzenia zapoznaj się z możliwościami zakupu zapasowych ustników i ich ceną. Jeśli używasz tylko urządzenia, możesz użyć ustnika kilka razy. Zwykle nie są one przeznaczone do jednorazowego użytku, można ich używać wielokrotnie. Należy jednak od czasu do czasu je wymieniać i kupować nowe ustniki. Większość modeli ma zwykle kilka ustników w opakowaniu. Alkohol testery są często używane w różnych firmach i więcej osób się nimi wdycha, w takim przypadku należy zwrócić uwagę na większą liczbę ustników przy zakupie lub możliwość ich taniego zakupu.

Funkcjonować

Pamięć ostatnich pomiarów pozwala na wyświetlenie wcześniej zmierzonych wartości.

Połączenie alkomatu z komputerem może służyć do prowadzenia statystyk.

Połączenie z telefonem komórkowym umożliwia wykorzystanie wyników w różnych aplikacjach.

Możliwość ładowania w samochodzie odpowiednia dla kierowców zawodowych.

Alarm dźwiękowy poprawia ostrzeżenie o wysokich wartościach.

Trwałość w zaawansowanych modelach oznacza pewien stopień ochrony (przed wodą, kurzem, upadkiem).

Wyświetlacz pokazuje wyniki pomiarów, aktualny czas i stan baterii.

Dioda LED służy do wyświetlania wyników i do wyświetlania komunikatów ostrzegawczych.

Wibracje i wstrząsy wskazują, że przyrząd jest włączany i wyłączany lub że pomiar został zakończony.

Etui – pokrowiec ochronny. Oprócz samego alkomatu można w nim przechowywać zapasowe ustniki i inne akcesoria.

Immobilizer – Możliwość podpięcia alkoholomierza do auta tak, że w przypadku pozytywnego testu oddechu nie ma możliwości uruchomienia auta. To jest funkcja bezpieczeństwa.

Automatyczne wyłączanie – Funkcja wyłączająca alkoholomierz po określonym czasie po pomiarze, w przypadku braku aktywności. Zapobiegnie to niezamierzonemu rozładowaniu baterii i akumulatorów.

Jak prawidłowo mierzyć

Powinieneś otrzymać instrukcje dla każdego testera, które poprowadzą Cię przez pomiar. Zwykle konieczne jest włączenie urządzenia, następnie odczekanie aż zasygnalizuje dokładność pomiaru, następnie wydychamy przez ustnik wymaganą objętość powietrza i trzymamy aż do wyświetlenia wyniku.

Unikaj palenia lub jedzenia przed pomiarem, szczególnie w przypadku testerów półprzewodników wrażliwych na różne substancje inne niż etanol. Zrób równomierny wydech do urządzenia i przez cały czas będzie Ci to sygnalizować. Testuj co najmniej 15 minut po wypiciu alkoholu.

Alkohol za kierownicą – przepisy

W Czechach alkohol nie jest za kierownicą. Dotyczy to nie tylko kierowania pojazdami mechanicznymi, nie należy znajdować się pod wpływem roweru lub łodzi. Nie ma żadnej tolerancji dla kierowców, a nawet niewielka ilość alkoholu we krwi może drogo Cię kosztować. W szczególności do 0,3 promila jest wykroczeniem, za które grozi grzywna w wysokości od 2500 do 20 000 CZK lub zakaz jazdy od 6 miesięcy do roku. To samo czeka kierowcę, który pojedzie na przejażdżkę z 0,3-1 promila we krwi – ale straci też 7 punktów w systemie punktowym.

Przepisy za granicą są różne – na przykład na Węgrzech lub w Rumunii nie ma żadnej tolerancji, aw innych krajach może to dotyczyć kierowców zawodowych lub początkujących. Na przykład Estonia, Polska i Szwecja pracują z tolerancją 0,2 ‰, czyli mniej niż większość ludzi po wypiciu jednego dziesięciostopniowego piwa. Większość krajów europejskich toleruje 0,5 ‰ alkoholu we krwi, w tym Niemcy, Francja, Włochy, Belgia, Chorwacja, Austria i Holandia. Najbardziej nieunikniona jest sytuacja na Malcie iw Wielkiej Brytanii, gdzie legalne jest siadanie za kierownicą do 0,8 ‰.

Najlepsze testery alkoholu w porównaniu

Najlepszy produkt

Najlepsza cena / wydajność

Dostępny wariant

Tetria alkoholowa półprzewodnikowa

Najlepszy produkt

Najlepsza cena / wydajność

Dostępny wariant

Umiejętności

Opublikowano w dniu

29 lipca 2020