Jak w końcu pozbyć się mrówek w domu?

,

Mrówki są bardzo pożyteczne w przyrodzie, ale kiedy wyrządzają szkody w ogrodzie lub wnikają do naszego domu, myślimy o tym, jak się ich pozbyć jak najszybciej i jak najskuteczniej. Niektórzy używają środków owadobójczych, inni wolą naturalny sposób. Jak pozbyć się mrówek i co zrobić, aby po chwili się nie wprowadziły? Oto kilka wskazówek, jak pozbyć się tych niechcianych gości.

 

Mrówki

Mrówka to pożyteczny owad, który w naturze działa jako usuwacz odpadów. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w których mrówki dostaną się do twojego gospodarstwa domowego. Jeśli się rozmnażają, mogą spowodować znaczne szkody. Ich trudność polega przede wszystkim na ich wszechobecności, a jeśli trafiają do twoich zapasów, jest to również niehigieniczne. Mrówki zanieczyszczają żywność, z którą się stykają, szkodliwymi bakteriami. Mrówki szczególnie lubią cukier, różne słodycze, ale także mięso i pikantne wypieki.
Mrówki chowają się w trudno dostępnych miejscach, gdzie zakładają kolonię. Chowają się pod płytkami, w rdzeniu mieszkania, pod donicą lub meblami. Nowa kolonia zostaje założona przez Królową Mrówek, buduje proste mrowisko, w którym składa jaja i wychowuje pierwsze pokolenie robotników. Do mieszkania dostają się szybem z rozprowadzeniem wody, wzdłuż elewacji kieruje się do otwartego okna.
Nie lubimy też mrówek w ogrodzie, bo mrówki są obrońcami mszyc, które przechowują zarówno pod ziemią, jak i na drzewach owocowych. Chociaż mrówki są czasami nieprzyjemnym towarzyszem dla ludzi, są ludzie, którzy trzymają mrówki w specjalnych pojemnikach, formikariuszach. Myrmekologia zajmuje się badaniem mrówek, a myrmekolodzy są ekspertami od tego owada pszczelego. Pisarz Ondřej Sekora spopularyzował życie owadów, a zwłaszcza mrówek, serią książek dla dzieci, której główną bohaterką jest Ferda Mravenec.

Zapobieganie

Resztki jedzenia, rozlane płyny, rozlany cukier czy okruchy na kuchennym blacie, a także źle przechowywane jedzenie są dla mrówek nie lada atrakcją. Mrówki mają bardzo rozwinięty węch, dzięki czemu z łatwością odnajdują drogę do pożywienia.
Jeśli chcesz uniknąć niechcianych gości, kluczem jest zapobieganie. Nie zostawiaj nigdzie resztek jedzenia, przechowuj żywność w zamkniętych pojemnikach. Kup wysokiej jakości moskitiery do swoich okien, co jest również jednym ze sposobów, w jaki mrówki się do ciebie dostają.

Jak pozbyć się mrówek?

Oto kilka wskazówek, jak pozbyć się mrówek w domu i ogrodzie

Zanim mrówki osiedlą się z tobą, początkowo wyślą zwiadowców, którzy zostawią ślad feromonów, za którym następnie pójdą inni. Jeśli widzisz mrówki w domu, przetrzyj wszystko wokół nich uniwersalnym środkiem czyszczącym lub wybielaczem. Z naturalnych środków możesz użyć octu jabłkowego rozcieńczonego 1: 1.

Taśma klejąca

Łatwym rozwiązaniem zapobiegającym dostępowi mrówek jest taśma samoprzylepna. Utwórz taśmę samoprzylepną wokół przedmiotu, który chcesz chronić. Mrówki unikają go lub trzymają się go.
Jeśli masz problem z mrówkami w ogrodzie, gdzie na drzewach zakładane są stanowiska lęgowe mszyc, przyklej taśmę klejącą do pnia przynajmniej w dwóch rzędach. Przy suchej pogodzie pozbędziesz się mrówek przez około dwa tygodnie. Po deszczu trzeba powtórzyć procedurę, inaczej mrówki się cofną.

Kreda

Wystarczy narysować kredą linie wokół wejść do domu. Jeszcze lepiej jest użyć proszku kredowego. Kreda odstrasza mrówki, ponieważ zawiera węglan wapnia. Proszek kredowy chroni również rośliny w ogrodzie zarówno przed mrówkami, jak i przed ślimakami.

Przyprawy, zioła i proszek do pieczenia

Mrówkom przeszkadza wszystko, co aromatyczne. Możesz użyć bazylii, mięty, szałwii, majeranku, szałwii, cynamonu. Wymieszaj jeden ze składników z proszkiem do pieczenia i posyp ulubionymi trasami mrówek. Puder staje na nogach, a zapach uniemożliwia komunikację.

pieprz cayenne

Inną metodą eliminacji mrówek jest użycie pieprzu. Mrówki nie lubią aromatycznych przypraw. Nałóż zmielony pieprz cayenne na krawędź blatu kuchennego lub na deski podłogowe. Gdy mrówka wykryje obecność pieprzu, natychmiast odchodzi.

Mennica

Mrówki unikają wszystkiego, co ma zapach mięty pieprzowej. Wymieszaj 10 kropli olejku miętowego z 2 dl wody i nanieś na miejsca występowania mrówek. Możesz również użyć olejku goździkowego. Posadź krzewy mięty pieprzowej w ogrodzie i wokół domu. Oprócz ochrony przed mrówkami będziesz mieć zioło do robienia herbaty.

Cynamon

Silny aromat cynamonu działa odstraszająco na mrówki. Wsypać mielony cynamon w miejsca, w których przebywają mrówki. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, wymieszaj cynamon z olejkiem eterycznym miętowym lub goździkowym.

Mąka z aromatycznymi przyprawami

W misce wymieszaj szklankę przesianej mąki pszennej z przyprawami. Możesz użyć np. goździków, mielonego cynamonu, pieprzu. Posyp tą mieszanką mrówki i ich ścieżki. Powinny zniknąć za kilka godzin. Spodziewaj się, że mrówki będą szukać innego sposobu na powrót do domu.

Cytryny

Nie potrzebujesz środków owadobójczych, aby chronić swój dom przed mrówkami. Użyj cytryn. Rozprowadź sok z cytryny na parapetach okien, progach drzwi i wszędzie tam, gdzie widzisz wspinające się mrówki. Możesz również użyć pokruszonej kory.
Woda cytrynowa jest również skuteczna przeciwko pchłom i karaluchom. Wymieszaj 4 całe cytryny w 2 litrach wody i przetrzyj podłogę tą mieszanką. Nieproszeni goście odejdą.

Pomarańcze

Owoce cytrusowe nie są popularne wśród mrówek, są na nie skazane. Przygotuj gładkie puree ze skórki pomarańczowej i szklankę wody w blenderze. Nałóż puree na miejsca, w których mrówki dostają się do domu. Możesz położyć kilka skórek pomarańczy na blacie kuchennym i tam, gdzie mrówki dostają się do środka.

Sól

Najtańszym sposobem na pozbycie się mrówek jest użycie soli kuchennej. Posyp solą otwory, z których wychodzą mrówki. Powtórz tę metodę kilka razy, aż mrówki całkowicie znikną. Posyp solą ścieżki w ogrodzie i na tarasie. Możesz również rozpuścić sól w gorącej wodzie i nałożyć ją bezpośrednio na mrowisko.

Talk

Talk ma działanie odstraszające. Rozłóż go wszędzie, gdzie mrówki mogą wejść do domu. Sproszkowana siarka i boraks mają podobne działanie. Płatki talku są w porządku i mrówka nie może ich zatrzymać.

Ocet winny

Podobnie jak mrówki cytrusowe, nienawidzą zapachu octu. Przygotuj skórkę z octu w spryskiwaczu 1:1, dobrze wymieszaj i nałóż na miejsca, w których mrówki lubią wchodzić do domu. Parapety, balkon, drzwi. Możesz również zastosować rozwiązanie do ścieżek w ogrodzie. Ocet mrówczy nie zabija, ale zniechęca do odwiedzin. To jeden z najskuteczniejszych naturalnych sposobów na pozbycie się mrówek.

Masło Orzechowe Z Boraksem

Masło orzechowe można wykorzystać do przygotowania domowej trucizny dla mrówek.Masło orzechowe jest dla mrówek źródłem białka i dlatego silnie je przyciąga. Wymieszaj dwie łyżki masła orzechowego z 2PL miodu i ½ łyżeczki boraksu. Boraks, zwany również technicznie boranem sodu, jest minerałem, często stosowanym środkiem owadobójczym i grzybobójczym, który ma silne działanie wysuszające. Umieść niewielką ilość masy na kartonie i umieść w miejscach, w których mrówki są aktywne. Mrówki zabierają przynętę do mrowiska i zabijają tam wszystkie mrówki.

Miód z drożdżami

Kolejna sprawdzona recepta na wydostanie mrówek z domu bez użycia środków chemicznych. Drożdże wymieszać z miodem lub cukrem na pastę i ułożyć na talerzu w miejscu występowania mrówek.

Ziarna kawy

Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, masz w domu skutecznego mrówkojada. Kawa zawiera substancje toksyczne dla nieproszonych owadów. Wysusz fusy z kawy i ciesz się nimi na ścieżkach i mrowiskach.

Ziemia okrzemkowa

Jeśli natrafiłeś w domu na mrowisko, posyp je boraksem i ziemią okrzemkową, a następnie odkurz. Jak najszybciej wsyp zawartość worka do kosza na śmieci. Wystarczy, że mrówki zetkną się z okrzemką i jest pod opieką. Ziemia okrzemkowa działa na mrówki, stopniowo je wysuszając.

Przynęty komercyjne

Masz na rynku ogromną liczbę produktów do wyboru. Rękawy i tak zwane domki dla mrówek nadają się do użytku w pomieszczeniach. Mrówki zabierają przynętę ze środków owadobójczych z domu i zabierają ją do gniazda, gdzie dzielą się nią z innymi, substancja chemiczna stopniowo je zabija. Czas takiej utylizacji to średnio około tygodnia.Uważaj przy zakładaniu przynęt, jeśli w gospodarstwie domowym są dzieci i zwierzęta. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta podczas używania tych przynęt!

Kwas borowy

Możesz zrobić własną przynętę z odpowiednią wydajnością. Wymieszaj 10 g kwasu borowego z 250 g cukru. Włóż przynętę do szklanki z pokrywką, w której robisz kilka małych otworów. Umieść tę mieszankę w miejscach, w których najczęściej występują mrówki. Uwaga! Ta mieszanka jest toksyczna dla dzieci i zwierząt!

Kwas borowy niszczy ciała owadów. Kiedy dostanie się do przewodu pokarmowego, organizm odwadnia się. Samice wchodzące w kontakt z substancją tracą zdolność do rodzenia potomstwa. Uwaga, ważne! Kwas borowy może być toksyczny dla zwierząt i małych dzieci. Substancja ta została umieszczona na liście substancji wzbudzających szczególnie duże obawy ECHA jako substancja toksyczna dla reprodukcji.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

15 kwietnia 2022