Jak prawidłowo zimować basen?

,

Właściwa zimowanie basenu to klucz do długotrwałego i bezproblemowego korzystania z basenu. Zimowanie basenu zaczynamy, gdy temperatura wody wynosi 10-15 °C. Najodpowiedniejszym czasem na zimowanie basenu jest zatem początek miesięcy jesiennych. Jak postępować podczas zimowania basenu? Dowiedz się w dzisiejszym artykule.

 

Zimowanie basenu

Proces zimowania basenu zewnętrznego nie jest zbyt trudny i prawie każdy może to zrobić.
Przed zimowaniem basenu należy usunąć cały brud odkurzaczem, usunąć stopnie i inne akcesoria z basenu oraz uzdatnić wodę. Pozbądź się brudu za pomocą siatki teleskopowej, a następnie wyczyść ściany i podłogę odkurzaczem basenowym.
Po oczyszczeniu sprawdź i dostosuj chemię wody do wartości pH 6,8-7,2. Zawartość chloru powinna wynosić maksymalnie 0,3 mg/l. Określ wartość pH za pomocą testera i, jeśli to konieczne, dostosuj wodę za pomocą odpowiedniej chemii. Uruchom filtrację, aby wymieszać wodę i dostosować wartości pH.

 

Uwolnij wodę!

Obniż poziom wody około 10 centymetrów poniżej skimmera i zamknij króćce powrotne korkiem. Jeśli nie masz korka, spuść wodę 10 cm poniżej dysz powrotnych. Zdemontuj głowicę dyszy powrotnej wraz z pierścieniem i przechowuj obie części. Nigdy nie spuszczaj całkowicie wody z basenu, chroni to basen wewnętrzny przed uszkodzeniem przez nacisk wód gruntowych lub gleby.

Chemia basenowa

Na pozostałą wodę nałożyć specjalny środek zimujący, postępować zgodnie z instrukcją i opakowaniem danego środka. Ten produkt zapewni, że woda będzie w dobrym stanie i pozostanie przejrzysta i czysta. Preparat eliminuje powstawanie glonów i niepożądanego osadu. Produkt docenisz w łagodną zimę, gdy temperatura wody wzrośnie powyżej 12°C, w tej temperaturze woda zaczyna się psuć. Jeśli te podwyższone temperatury utrzymują się przez kilka dni w zimie, zaleca się dostarczenie produktu do zimowania.

 

Zdemontuj wyposażenie basenu

Odłącz wszystkie węże, filtrację, pompę ciepła lub ogrzewanie słoneczne. Dokładnie wypłucz filtr piaskowy i spuść z niego wodę. Jeśli masz starszy wkład, należy go wymienić. Wkład filtra piaskowego należy wymieniać co dwa lata, w zależności od zastosowania. Nadzienie można kupić w wyspecjalizowanych sklepach w opakowaniach po 25 kg za około 250 CZK. Następnie zdemontuj pompę i węże i zamknij zawory obejściowe, spuść wodę z pompy i przechowuj ją w suchym miejscu. Jeśli masz ogrzewanie słoneczne, spuść całą wodę z jego obwodu i przechowuj płyty w suchym miejscu, najlepiej w pozycji wysuniętej.

 

Ekspansja pływa

W okresie zimowym poziom wody nie może zamarznąć, gdyż mogłoby to uszkodzić ściany basenu, dlatego zaleca się stosowanie pływaków rozprężnych. Pływaki można łączyć w rzędzie i umieszczać ukośnie w basenie. Idealnie jest kupić od 10 do 12 sztuk pływaków do basenu o wymiarach 3 x 6 m.
Pływaki rozprężne można zastąpić butelkami PET częściowo wypełnionymi piaskiem, które eliminują rozszerzanie się lodu i ryzyko uszkodzenia ścian bocznych basenu.

Zakryj basen

Jeśli basen nie ma stałego dachu, przykryj go plandeką. Dzięki plandece woda jest chroniona przed zabrudzeniami. Plandeki można kupić na targach hobbystycznych. Jeśli zimą jest dużo śniegu, dla pewności usuń warstwę śniegu z plandeki.

 

Przedłużenie sezonu kąpielowego

Dzięki przykryciu basenowemu i pompie ciepła, która w przeciwieństwie do paneli słonecznych nie jest uzależniona od słońca, można znacznie wydłużyć sezon kąpielowy. Pompa ciepła pobiera energię cieplną z otaczającego powietrza w niskiej temperaturze i może podgrzać wodę do 12°C. Koszty eksploatacji pompy ciepła są niskie, pracuje nawet w temperaturze 5 °C. Jeśli zamierzasz kupić pompę ciepła, kieruj się ilością wody w basenie. Do basenu o objętości 20 m3 wystarczy pompa o mocy 5 kW, do basenu o objętości 60 m3 zaleca się 12 kW.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

3 października 2022