Jak prawidłowo wyczyścić okap. Działa nawet bez chemii

Brudny i zatłuszczony kaptur jest nie tylko odrażający. Przestaje też spełniać swoją podstawową funkcję. Innymi słowy, odciąganie oparów kuchennych. Tylko jeśli dobrze dbasz o okap, utrzymujesz go w czystości, będzie Ci dobrze służył. Na szczęście nie jest to skomplikowane. W dzisiejszym artykule pokażemy, jak to zrobić.

Konserwacja okapu powinna składać się z dwóch części – czyszczenia zewnętrznej powłoki oraz czyszczenia filtra. Tylko w ten sposób kaptur będzie efektowny i jednocześnie dobrze się prezentował.

 

Czyszczenie zewnętrzne

Podczas czyszczenia zewnętrznego pozbywasz się głównie tłustych osadów. Dlatego należy wykonywać go przynajmniej raz w miesiącu. Podczas czyszczenia należy unikać stosowania agresywnych środków chemicznych – chloru, alkoholu czy różnych rozpuszczalników. Nie należy również próbować usuwać zaschniętych plam na obudowie okapu ze stali nierdzewnej za pomocą ostrych przedmiotów. Mógłbyś go podrapać. To samo dotyczy drutu. Wystarczy miękka szmatka lub gąbka nasączona ciepłą wodą z detergentem.

 

Czego użyć, jeśli nie chcesz chemii

Jeśli chcesz uniknąć chemicznych środków czyszczących, mamy dla Ciebie naturalną alternatywę. Jest ekologiczny, nieszkodliwy dla zdrowia, a do tego tani. Co więcej, prawdopodobnie masz go już w domu. Soda oczyszczona to najlepszy sposób na utrzymanie okapu. Posiada doskonałe właściwości odtłuszczające. Wlej ciepłą wodę do głębokiego pojemnika, dodaj sodę. Następnie wystarczy zanurzyć gąbkę w roztworze i wyczyścić nią okap.

Czyszczenie filtra

Drugim elementem konserwacji jest czyszczenie filtra okapu. Okapy wyciągowe i recyrkulacyjne będą wyposażone w filtry przeciwtłuszczowe (najczęściej metalowe, wyjątkowo tekstylne), a recyrkulacyjne dodatkowo w filtr węglowy.

 

Metalowy filtr przeciwtłuszczowy

Para unosząca się podczas gotowania zawiera cząsteczki tłuszczu. Nie mogą one dostać się do silnika, a filtr przeciwtłuszczowy temu zapobiega. Dobrą wiadomością jest to, że jest wyjmowany i można go nawet włożyć do zmywarki. Wystarczy ciepła woda i detergent. Metalowe filtry wystarczają na cały okres eksploatacji okapu. Więc nie musisz ich zmieniać.

 

Tekstylne filtry przeciwtłuszczowe

Spełnia dokładnie taką samą funkcję jak metalowe. Z reguły można je znaleźć w tańszych modelach. Ogólnie zaleca się mycie ich po stu godzinach pracy. Mycie rąk jest idealne. Ale spodziewaj się złamania prędzej czy później. W takim przypadku musisz je wymienić. Zwykle jest dostępny jako część zamienna.

 

Filtr węglowy

Jak już wspomniano, filtr węglowy można znaleźć w okapach recyrkulacyjnych. Można myć go ręcznie w ciepłej wodzie lub w zmywarce, ale tylko w 65 stopniach i nie stawiać przy nim żadnych naczyń. Jeśli filtr znajduje się w plastikowej ramce, wyjmij go również z niej. Po oczyszczeniu należy go wysuszyć. Albo w piekarniku elektrycznym przez dziesięć minut w temperaturze 100 stopni, albo na ogrzewaniu. Konserwację filtra należy przeprowadzać raz na dwa do trzech miesięcy w zależności od intensywności użytkowania. Należy również pamiętać, że z czasem filtr węglowy będzie mniej skuteczny w pochłanianiu zapachów i będzie wymagał wymiany. Można się go spodziewać raz lub dwa razy w roku.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

6 czerwca 2023