Odwieczny dylemat: Canon czy Nikon? Jaki aparat kupić

,

Canon czy Nikon? Jest to pytanie, które martwi wiele osób. Aparaty tych marek są podobne pod wieloma względami, a także są wiecznymi konkurentami. Przyjrzymy się zatem ofercie obu producentów, abyś mógł odpowiedzieć sobie na pytanie, który z nich będzie dla Ciebie lepszy.

Debata Nikona czy Canona jest podobna do debaty Samsunga czy Apple’a. Odpowiedź nie jest jednoznaczna dla żadnego z nich, zawsze zależy od preferencji poszczególnych użytkowników. Dlatego zapoznamy Cię z podstawowymi kryteriami obu aparatów i wedle nich wybierzesz.

 

Ergonomia i sterowanie

Nie do końca można mówić o ergonomii w ogóle, bo każdy model jest trochę inny. Aparaty Canon trzymają się bardzo dobrze, można nimi robić zdjęcia przez długie godziny bez bólu ręki. Dotyczy to zwłaszcza ich bezlusterkowców, które zostały znacznie odchudzone. Z kolei Nikon ma aparaty z szerszym uchwytem, ​​leżą w dłoni jak ulał i nie zsuwają się.

Sterowanie dla obu marek jest intuicyjne. Każdy z nich przypisuje różne funkcje do różnych przycisków, więc jeśli miałbyś przesiadać się z jednej marki na drugą, trzeba będzie się do tego przyzwyczaić.

Dostępność soczewek

Dostępność soczewek jest często decydującym czynnikiem. Duża liczba kompatybilnych obiektywów oznacza, że ​​zawsze znajdziesz odpowiedni dla rodzaju fotografii, którą robisz. Firma Canon oferuje obiektywy z mocowaniem EF zaprojektowane specjalnie dla lustrzanek jednoobiektywowych. Oferta na rynku jest ogromna i można znaleźć obiektyw do niemal każdego rodzaju fotografii. Należy pamiętać, że od czasu wprowadzenia bezlusterkowców firma Canon stosuje nowe mocowanie RF, a obiektywy EF nie są z nim kompatybilne. Ale rozwiązaniem są specjalne adaptery.

Bardzo podobnie jest z Nikonem. Posiada obiektywy z mocowaniem F do lustrzanek cyfrowych.Wersje z cichym silnikiem autofokusa noszą oznaczenie AF-S. Wraz z nowymi modelami bezlusterkowców Nikon wprowadził również nowe mocowanie Z. Wybór tych obiektywów nie jest duży, ale znów charakteryzują się solidną optyką, szybkim automatycznym ustawianiem ostrości i znakomitą obróbką. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją adaptery do obiektywów z mocowaniem F do Z.

Najlepsze modele

Profesjonalne aparaty

Model R3 zdecydowanie należy do najlepszych profesjonalnych aparatów Canona. To jeden z najlepszych bezlusterkowców w historii. Zaletami są 8-stopniowa stabilizacja obrazu, imponująca prędkość fotografowania na poziomie 30 klatek na sekundę czy automatyczne ustawianie ostrości oka. Dodatkowo aparat pracuje z rozdzielczością 24,2 Mpx.

Z9 firmy Nikon to najlepszy model dla profesjonalnych fotografów. Ma wbudowany procesor EXPEED 7 i rozdzielczość 45,7 Mpx. To połączenie otwiera przed użytkownikiem niespotykane dotąd możliwości. Automatyczne wykrywanie oczu i ustawianie ostrości to także bonus.

 

Kamery amatorskie

Dla zapalonych fanów fotografii Canon przygotował pełnoklatkowy model RP. Jest to wysokiej jakości urządzenie za rozsądną cenę. Połączenie dobrego obiektywu z jakością obrazu da świetne rezultaty.

Konkurencja to Nikon Z5. Jest trochę droższy, ale potrafi nagrywać filmy w 4K i ma wyrafinowany wizjer elektroniczny. Wbudowany system stabilizacji obrazu sprawia, że ​​zdjęcia nie są poruszone.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

7 czerwca 2023