Jak działa monitor snu i dlaczego warto go obejrzeć

, ,

Inteligentne zegarki lub bransoletki fitness dowiadują się o Twoim śnie więcej, niż można by się spodziewać. Dzięki monitorowi snu możesz bardzo dokładnie określić, jak często budzisz się w nocy, a także kiedy zapadasz w głęboki sen niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Sen ma znaczący wpływ na wiele fizycznych i psychicznych aspektów człowieka, dlatego nie należy lekceważyć jego znaczenia. Jak działa monitor snu?

 

Sen jako forma regeneracji

Znaczenie snu nie zostało jeszcze w pełni wyjaśnione. Chociaż związek z regeneracją jest oczywisty, inne teorie również uzasadniają cel snu. Mówi na przykład o konieczności przechowywania informacji w pamięci długotrwałej czy o prewencyjnym „uśpieniu” organizmu w celu ochrony przed prehistorycznymi nocnymi zagrożeniami. Jednak zadowalamy się rozumieniem snu jako podstawowej formy regeneracji, która polega na odnowie sił fizycznych i psychicznych.

Jak działa monitor snu?

Sen składa się z kilku faz, którym towarzyszy szereg różnych procesów psychologicznych i fizjologicznych. Eksperci rozróżniają te etapy na podstawie aktywności elektrycznej mózgu, którą opisują za pomocą fal alfa, beta, delta i innych.
Śledzenie snu stało się niezwykle popularne i można je obecnie znaleźć w praktycznie każdym porządnym smartwatchu czy inteligentnej bransoletce. Technologia śledzenia snu wykorzystuje akcelerometr, będący swego rodzaju czujnikiem ruchu. W ten sposób możesz sprawdzić, jak często poruszasz się podczas snu. Zastosowane algorytmy mają na celu analizę danych i ustalenie, czy cykl snu był prawidłowy. Dane te nie zawsze są wiarygodne, dlatego inteligentne urządzenia zbierają również informacje z czujników tętna. Niektóre modele wykorzystują pulsoksymetry, które wykorzystują czujniki podczerwieni i czerwieni do monitorowania poziomu tlenu we krwi. Wszystko to mierzone jest za pomocą czujnika optycznego, zwykle umieszczonego na spodzie zegarka.
Jeśli krew jest odpowiednio natleniona, pochłania więcej światła podczerwonego i odbija światło czerwone. Wraz ze spadkiem częstości oddechów zmniejsza się poziom natlenienia krwi, co będzie cenną informacją dla algorytmów. Dodatkowo sprawdzany jest oddech i jego częstotliwość. Monitory snu stosowane w telefonach wykorzystują mikrofon do rejestrowania hałasu w nocy. Z tego powodu konieczne jest trzymanie telefonu blisko poduszki. Mikrofon monitoruje oddech, chrapanie i bezdech senny. (stan chorobowy polegający na powtarzającym się, niekontrolowanym wstrzymywaniu oddechu (przerwa bezdechowa) przez określony czas).
Finalnie otrzymujemy gotową analizę snu, która uwzględnia takie parametry jak: sen płytki, sen głęboki, faza REM, przebudzenie.

Sen lekki – po położeniu się do łóżka zwykle następują zmiany w ułożeniu ciała lub jego części, pogłębia się oddech i pojawia się przejściowy stan senności. W tym momencie mogą pojawić się również znaczne drgania jako część skurczu mięśni. Zmniejsza się napięcie mięśni, tętno i ciśnienie krwi, a lekki sen powoli nastaje jako przejście między czuwaniem a głębokim snem.

Głęboki sen – podczas głębokiego snu tętno nadal spada, oddech i rozluźnienie mięśni pogłębiają się, a ruchy oczu i mięśni zostają całkowicie zatrzymane. Aby zapewnić maksymalny odpoczynek, głęboki sen powinien być nieprzerwany. Ten etap wiąże się głównie z przywróceniem sił fizycznych.

Faza REM – to skrót wywodzący się od Rapid Eye Movement, czyli szybkiego ruchu gałek ocznych, który można zaobserwować nawet przez zamknięte powieki. Ponieważ mózg i serce są w tej fazie podobnie aktywne, jakbyśmy byli na jawie, możemy również spotkać się z określeniem „sen paradoksalny”. Faza REM rozpoczyna się od ciężkiego i nieregularnego oddychania, podczas gdy napięcie mięśni jest na absolutnym minimum. Jednocześnie najtrudniej jest obudzić osobę w fazie snu REM.

W niektórych badaniach uczestnicy zostali celowo obudzeni na początku fazy REM, utrzymując ich poza fazą REM przez długi czas. U tych osób wzrosło napięcie, niepokój, pogorszyła się koncentracja, uwaga i pamięć. Osoby przebudzone w innych fazach nie miały tych problemów psychologicznych. Dlatego dzisiaj uważa się, że faza REM jest kluczowa dla odzyskania mocy psychicznych. Ponieważ zdecydowana większość snów pojawia się w tej fazie, sny są często uważane za czynnik higieny psychicznej.
Niektórzy producenci przyznają w swoich aplikacjach punkty za jakość snu. Bardzo często pojawiają się inne wskazówki, które pomogą poprawić jakość snu. Monitorowanie snu jest bardzo ważne, ponieważ pomaga eliminować złe nawyki, które są bezpośrednią przyczyną złej jakości snu. Monitorowanie snu nie rozwiąże problemu z jakością snu, ale jest pierwszym krokiem do wprowadzenia zmian. Inteligentne zegarki często mają funkcje motywujące użytkowników.

Czy monitory snu dostarczają dokładnych informacji?

Monitory snu stosowane w tanich smartwatchach i opaskach na rękę nie są idealnie dokładne. Testy wykazały, że śledzenie snu jest dokładne tylko w 78%. Technologia, choć wciąż ewoluuje, nie zawsze działa idealnie. Niektóre zegarki wydłużają lub skracają czas snu lub niedokładnie pokazują fazy głębokiego i lekkiego snu.
Wszystko zależy od klasy inteligentnego zegarka lub bransoletki. Urządzenia wyższej klasy działają znacznie lepiej, a ich wydajność stoi na zadowalającym poziomie. Wskazówki dostarczane użytkownikowi przez urządzenie są ważne przy śledzeniu snu. Tylko wtedy będzie mógł zmienić swoje nawyki i poprawić jakość swojego snu.
Niektóre firmy oferują wskazówki poprzez triki związane z urządzeniami do noszenia i różne sugestie, jak poprawić jakość snu. Funkcja TruSleep™ firmy Huawei ocenia Twój tygodniowy sen, w tym regularny rytm, i doradza Ci, jaka jest najlepsza pora na sen. Skala długoterminowa jest bardziej trafnym wskaźnikiem, ponieważ zdarzenia losowe nie mają tak dużego wpływu na dane, dzięki czemu można lepiej prześledzić pewne nawyki i tendencje. Ponadto pozwala lepiej ocenić inne parametry, takie jak regularność i średni czas chodzenia spać lub wstawania.
Eksperci podkreślają, że śledzenie snu poprawi nasze nawyki, jeśli już będziemy wiedzieć, że rejestrowane są nasze dane fizjologiczne. Kiedy patrzymy na dane, częściej myślimy o swoich potrzebach i robimy więcej dla siebie.
Niektóre inteligentne zegarki i bransoletki fitness są wyposażone w tak zwany inteligentny budzik. Ta ostatnia oferuje użytkownikowi możliwość wejścia w zakres wstawania, kiedy urządzenie obudzi nas w idealnej fazie, abyśmy czuli się jak najbardziej wypoczęci. Ustawienie wibracji przydaje się, gdy nie potrzebujesz powiadomienia dźwiękowego i nie chcesz niepotrzebnie budzić bliskich.

Czy warto kupić inteligentny zegarek lub inteligentną bransoletkę do monitorowania snu?

Śledzenie snu może nie być wystarczającym powodem do zakupu inteligentnego zegarka lub inteligentnej bransoletki. Na te urządzenia trzeba jednak spojrzeć ze znacznie szerszej perspektywy. Inteligentne funkcje obejmują nie tylko sen, ale także monitorowanie aktywności, temperatury ciała, kontrolę stresu czy cykle menstruacyjne dla kobiet w przypadku modeli z oferty damskich smartwatchów. Dodatkowo posiadają zaawansowane funkcje sportowe, które świetnie sprawdzają się w takich dyscyplinach jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy narciarstwo. Nie zapomnij o wyświetlanych powiadomieniach z telefonu czy tarcz zegarka, które możemy spersonalizować według własnego uznania. Wszystko to sprawia, że ​​mamy na nadgarstku wielofunkcyjne urządzenie, które doskonale sprawdzi się w codziennym użytkowaniu.

Wykrywanie problemów zdrowotnych

Niektóre inteligentne zegarki mogą również diagnozować niektóre zaburzenia snu. Funkcja TruSleep™ rozpoznaje 6 rodzajów problemów ze snem i tym samym zapobiega rozwojowi chorób czy niepotrzebnych powikłań. Dzięki swojej ekspansji mogą ujawnić ukryte anomalie, a tym samym zapewnić szybszą diagnostykę i leczenie.
Najczęściej omawianym zaburzeniem snu jest zespół bezdechu sennego. Osoba dotknięta chorobą wielokrotnie przestaje oddychać, w wyniku czego się budzi, co zaburza jakość snu. Bezdech senny powoduje gorsze dotlenienie organizmu, co odbija się także na naczyniach kończyn. Organizm nie osiąga fazy REM podczas częstych przebudzeń, których pacjent może nawet nie zauważyć. Powoduje to bezsenność, senność, poranne bóle głowy. Inną wskazówką jest nagłe przebudzenie, któremu towarzyszy duszność lub budzenie się z suchością w ustach i bólem gardła, trudnościami w złapaniu oddechu lub chwilową utratą oddechu. Osoba z zespołem centralnego bezdechu sennego może również głośno chrapać. Do objawów codziennych zalicza się przede wszystkim zmniejszoną wydajność pracy, częste zasypianie w ciągu dnia czy problemy z koncentracją i pamięcią. W przypadku podejrzanych wartości zalecamy wizytę u lekarza, który przeprowadzi profesjonalne badanie.

Jakie urządzenie wybrać do monitorowania snu?

Najpopularniejsze urządzenia monitorujące sen to smartwatche i opaski na rękę. Trudno jednoznacznie określić, które z tych urządzeń wykona dokładniejsze pomiary. Zarówno zegarki, jak i opaski na rękę są w stanie zapewnić wiarygodne dane. Inteligentne zegarki to doskonały wybór dla osób poszukujących nie tylko monitora snu, ale także sportowego asystenta. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS uzyskujemy dokładniejsze dane treningowe, a także uzyskujemy dostęp do map. Większy ekran ułatwia czytanie powiadomień i korzystanie z aplikacji. Jeśli chcesz podłączyć zegarek sportowy do swojego telefonu, warto wybrać inteligentny zegarek z funkcją rozmowy.

Inteligentna bransoletka to bardzo dobry wybór ze względu na swoje kompaktowe wymiary. Prawie go nie czuć na nadgarstku, co dla wielu osób jest wygodniejsze. Liczba funkcji jest mniejsza i ogranicza się do monitorowania podstawowych czynności, takich jak liczba kroków, przebyty dystans czy aktualne tętno. Zaletą bransoletek jest ich stosunkowo niska cena. Porządną bransoletkę możemy kupić już za około 500 koron. Trzecia grupa to specjalne bransoletki do analizy snu. Urządzenie jest w stanie monitorować tętno, oddech i ruch użytkownika i na tej podstawie obliczać parametry zdrowotne. Może wykryć bezdech senny, a także inne nieprawidłowości. Wszystkie dane widoczne są w specjalnej aplikacji. Dla osób, które traktują monitorowanie snu nieco poważniej, może to być lepsza opcja.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

31 sierpnia 2023