5 kroków do inteligentnego domu

Co to jest inteligentny dom? To system, dzięki któremu w łatwy sposób poprawisz komfort życia w swoim mieszkaniu, a także poza nim. Mimo że bazuje na nowoczesnych technologiach, nie musisz się o to martwić i nawet laik czy senior może to z łatwością zrobić. Zainwestuj w swój komfort. Doradzimy, jak w praktyce wykorzystać smart home i jakie urządzenia smart home warto kupić.

 

Co to jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to nazwa używana dla systemów, w których akcesoria domowe są podłączone do Internetu. To właśnie ta łączność umożliwia dostęp do „inteligentnych” funkcji. Przykładowo można sterować oświetleniem, ogrzewaniem czy nawet urządzeniami AGD z poziomu telefonu komórkowego, monitorować bezpieczeństwo czy obniżać koszty energii elektrycznej. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad swoim domem, nawet będąc poza nim.

 

Wygodne sterowanie telefonem

Smart Home to wygoda i łatwość użytkowania. Producenci uprościli instalację, konfigurację i użytkowanie systemów inteligentnego domu do tego stopnia, że ​​każdy może teraz przejść na ten wyższy poziom komfortu. Niezależnie od doświadczenia i wieku. W zdecydowanej większości przypadków nie ma konieczności prowadzenia kabli wewnątrz ścian. Po prostu podłącz urządzenia do gniazdek i podłącz je do domowego routera Wi-Fi. To nic skomplikowanego. Poniższa operacja jest jeszcze wygodniejsza. Wszystko dzieje się na Twoim telefonie, który zawsze masz przy sobie.
Eliminuje to konieczność wstawania rano z łóżka, aby rano włączyć ogrzewanie lub szybkiego powrotu z pracy, aby upewnić się, że żelazko jest wyłączone. O tym, jakie to proste, przeczytasz w artykule Zarządzanie inteligentnym domem za pomocą jednej aplikacji. Xiaomi Mi 10 Lite 5G z dostępem do superszybkiego mobilnego internetu i dużym wyświetlaczem ułatwiającym obsługę aplikacji, może okazać się świetnym smartfonem do obsługi inteligentnego domu. Posiada również szybki procesor i długie godziny pracy.

 

Inteligentne oświetlenie

Najprostszym i najpopularniejszym a jednocześnie jednym z najciekawszych i najbardziej praktycznych zastosowań inteligentnego domu jest inteligentne oświetlenie. Wyobraź sobie, że możesz włączać i wyłączać lampy bez wstawania z kanapy lub zmieniać jasność i kolor światła jednym kliknięciem – brzmi dobrze, prawda? Takie inteligentne oświetlenie w inteligentnym domu można ograniczyć do jednej żarówki, ale nie musi tak być. Istnieją również całe systemy z lampami, listwami lub kinkietami, które mogą pracować samodzielnie lub współpracować. Mogą również zsynchronizować się z muzyką lub filmem, który oglądasz. Inteligentne lampy można również łączyć z czujnikami ruchu, które aktywują się po wejściu do pomieszczenia oraz z systemami bezpieczeństwa, które symulują Twoją obecność w mieszkaniu, odstraszając w ten sposób potencjalnych złodziei.

 

Łatwe czyszczenie

Inteligentnym urządzeniem coraz częściej używanym w czeskich gospodarstwach domowych jest robot sprzątający. Taki odkurzacz automatyczny – jak nazwa sugeruje – sam czyści podłogi, a my możemy oddać się relaksowi. Najlepiej, jeśli robot oferuje nie tylko odkurzanie, ale także mycie podłogi. W ten sposób znacznie zwiększa się skuteczność czyszczenia. Automatyczne odkurzacze z połączeniem Wi-Fi pozwalają nawet posprzątać dom przed powrotem z pracy. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję w aplikacji telefonu.

 

Inteligentne ogrzewanie – komfortowe i ekonomiczne

Innym praktycznym zastosowaniem inteligentnego domu jest inteligentne ogrzewanie. Dzięki temu możesz jednocześnie poprawić swój komfort i zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jak działa taki inteligentny termostat? Na przykład może dostosować moc grzewczą grzejnika do aktualnej temperatury w pomieszczeniu i poziomu promieniowania słonecznego. Może również wykrywać otwarcie okien i automatycznie wyłączać ogrzewanie do czasu ich zamknięcia. Możesz również ustawić plan ogrzewania. Pozwala to na przykład na automatyczne wyłączanie grzejników podczas pracy i ponowne włączanie tuż przed powrotem. Można je również wyłączyć na noc we wszystkich lub wybranych pomieszczeniach.

 

Bezpieczny dom pod kontrolą

Do tej pory skupialiśmy się na tym, jak zwiększyć komfort i ewentualnie zaoszczędzić trochę pieniędzy. Jednak inteligentny dom może mieć również pozytywny wpływ na Twoje bezpieczeństwo. W tej roli dobrze sprawdza się system monitorowania sieci. Kamera podłączona do internetu pozwala obserwować, co dzieje się w mieszkaniu lub przed jego drzwiami. Możesz także otrzymywać powiadomienia o potencjalnych intruzach w połączeniu z czujnikiem ruchu. System inteligentnego domu może mieć różne czujniki. Monitorowanie i ostrzeganie o ogrzewaniu, pożarze lub pozostawieniu otwartych drzwi i okien. Powiadomią Cię o wszelkich zagrożeniach za pomocą alarmu i wyślą powiadomienia na Twój smartfon.

 

Musisz mieć dobry internet

W zależności od ilości urządzeń i ich rodzaju należy rozważyć wybór odpowiedniego łącza internetowego.
Jednym z kluczowych elementów systemu inteligentnego domu jest router. Musi być przystosowany do niezawodnej obsługi wielu urządzeń. Powinien też mieć mocny zasięg, aby wszystkie akcesoria były stale podłączone do internetu. Dlatego wybierając sprzęt do swojego inteligentnego domu zwróć uwagę na standard Wi-Fi i obsługiwane pasma. Najlepszym wyborem jest połączenie WiFi z połączeniem kablowym, gdzie przewodowe połączenie z Internetem można nawiązać w bardziej odległe miejsca, a sieć bezprzewodowa jest transmitowana tylko przez routery WiFi. Zapewnia to najbardziej niezawodny zasięg sygnału i większą stabilność połączenia.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

5 marca 2021