Wybierz odkurzacz automatyczny zgodnie z nawigacją. To najważniejszy parametr

,

Odkurzacze automatyczne są bardzo popularne. Wszystko, co musisz zrobić, to zaprogramować odkurzacz, a on posprząta za Ciebie, oszczędzając w ten sposób cenny czas, który możesz poświęcić na inne czynności. Trzeba jednak wybierać ostrożnie, jednym z najważniejszych parametrów jest sposób, w jaki odkurzacz orientuje się i nawiguje w przestrzeni. W tym artykule pokażemy, jakie rodzaje odkurzaczy robotów nawigacyjnych oferują i na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Kluczową cechą robotów odkurzających jest ich zdolność do poruszania się w przestrzeni. Nawigacja pomaga mu się poruszać. I to od sposobu nawigacji zależy, jak odkurzacz automatyczny będzie sprzątał, jak rozłoży sprzątanie pomieszczenia, czy będzie wpadał na przeszkody i czy po naładowaniu będzie mógł wrócić do miejsca, w którym przerwał bateria.
Prostsze modele poruszają się za pomocą losowych lub zaprogramowanych ruchów. Mają amortyzowany zderzak, który zapobiega ostrym uderzeniom w ściany i przedmioty. Jeśli natkną się na przeszkodę, zderzakiem „wyczuwają” przestrzeń, omijają ją i kontynuują swoją pierwotną trasę. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, odkurzacz automatyczny powinien zapobiegać uderzeniom.
Odkurzacze wyposażone są w czujniki podczerwieni na spodzie, które zapobiegają upadkowi ze schodów. Dodatkowe czujniki dbają o wykrycie ściany i powrót do stacji ładującej. Ważny jest sam sposób prowadzenia przestrzeni.

Metoda nawigacji

Nawigacja według algorytmu

Najtańsze roboty odkurzające poruszają się za pomocą czujników uderzenia lub własnych algorytmów. Korzystając z algorytmu opartego na wykrywaniu przeszkód, zmienia kierunek, aby odkurzyć całe pomieszczenie, zmieniając kierunek. Ruch jest w dużej mierze przypadkowy i odkurzacz nie rozpoznaje, gdzie już sprzątał, a wręcz przeciwnie, niektóre miejsca omija. Po uderzeniu w przeszkodę odkurzacz skręca w prawo i próbuje jechać dalej. Kontynuuje czyszczenie w ten sposób, dopóki wystarcza pojemność baterii i nie musi wracać do stacji ładującej. Zależy to od zastosowanego algorytmu i sposobu poruszania się odkurzacza w przestrzeni. Najtańsze modele stawiają bardziej na ruch losowy, ale są też modele takie jak iRobot, którego kombinacja czujników pozwala robotowi przejść kilka razy to samo miejsce i tym samym zapewnić wysoką jakość sprzątania.
Odkurzacze z tej kategorii z algorytmem jakościowym nadają się tylko do prostych pomieszczeń, w których nie ma zbyt wielu przeszkód.

Nawigacja żyroskopowa

Odkurzacze z nawigacją żyroskopową umożliwiają inteligentniejsze poruszanie się w przestrzeni. Nawigacja żyroskopowa jest najbardziej podstawowym rodzajem nawigacji i są w nią wyposażone przystępne cenowo produkty. Dzięki tej nawigacji odkurzacz mapuje pomieszczenie po pierwszym sprzątaniu, rejestruje jego ruchy i uderzenia i na ich podstawie tworzy mapę pomieszczenia. W ten sposób ma wyobrażenie o tym, jak rozmieszczone są meble i gdzie znajdują się inne przeszkody.
Odkurzacze te często komunikują się z inteligentną aplikacją producenta, gdzie użytkownik znajduje zeskanowany plan pomieszczenia i może śledzić, gdzie odkurzacz się porusza i co już wyczyścił.
Odkurzacze z nawigacją żyroskopową nadają się do prostszych pomieszczeń, ponieważ wykrywają dotykiem przeszkody i czują rzeczy wokół nich. Z drugiej strony mogą przejść przez całe pomieszczenie i nie przegapić miejsc.

 

Nawigacja z kamery (vSLAM)

Bardziej zaawansowaną, ale też droższą opcją jest nawigacja w aparacie. System kamer vSLAM (Visual Simultaneous Localization and Mapping) wykorzystuje kamery zamiast laserów. Potrafi rozpoznawać przeszkody optycznie, czyli bez konieczności kontaktu fizycznego. Kamery znajdują się na górze i z przodu odkurzacza. Kamera w górnej części pomaga odkurzaczowi w orientacji w przestrzeni. Przednia kamera służy do omijania przeszkód. Dzięki kamerom algorytm może skanować pomieszczenie, rozpoznawać przeszkody i generalnie lepiej dostosowywać się do otoczenia. Ich czyszczenie jest wydajniejsze i szybsze niż w przypadku czujników czy żyroskopu. Tutaj jednak wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się kamera, czy tylko na górze odkurzacza, czy też z przodu.

Podobny system vSLAM jest używany przez niektóre systemy kontroli samochodów Tesla. To bardzo precyzyjny sposób poruszania się po pomieszczeniu, który w połączeniu z przednią kamerą bezdotykowo wykrywa również różnego rodzaju przeszkody, takie jak kable. W aplikacji mobilnej możesz ustawić strefy, do których odkurzacz nie ma wstępu lub odwrotnie, które pomieszczenie ma odkurzyć.
Odkurzacz automatyczny z systemem kamer potrzebuje światła do prawidłowego działania, nie może poruszać się w ciemności.
Odkurzacze automatyczne nie zawsze muszą być związane z nawigacją vSLAM. iRobot nazywa nawigację odkurzaczem Roomba iAdapt oraz nawigację kamerą Xiaomi 3D.
Odkurzacze z nawigacją za pomocą kamery nadają się do pomieszczeń o nietypowych kształtach, a pomieszczenia bardzo rozdrobnione i posiadające dużą liczbę przeszkód można kupić już od 5000 CZK.

Nawigacja laserowa LiDAR

Nawigacja LiDAR – dzięki tej nawigacji robot sam mapuje całą przestrzeń. Działa na zasadzie wysyłania wiązek laserowych i wychwytywania ich odbić. Robi to wszystko kilka razy na sekundę, dzięki czemu ma wgląd w to, gdzie się znajduje w przestrzeni i jakie przeszkody są wokół. Rysuje mapy w aplikacji Sencor HOME i może z nimi pracować podczas kolejnego sprzątania. Za pomocą żyroskopu, czujników podczerwieni oraz czujników wykrywających przeszkody i schody doskonale nawiguje po pomieszczeniach. Odkurzacz inteligentnie planuje najlepszą trasę i nie wraca niepotrzebnie do już posprzątanych miejsc. Czujnik nawigacyjny w razie potrzeby automatycznie kieruje odkurzacz z powrotem do stacji ładującej. Zaletą nawigacji laserowej jest to, że do działania nie potrzebuje światła, dzięki czemu z odkurzacza można korzystać nawet w ciemności. Jest rzeczą oczywistą, że można nim sterować za pomocą aplikacji, ustawiając strefy zabronione i czas czyszczenia. Ceny odkurzaczy laserowych zaczynają się od około 6000 CZK.

Połączenie nawigacji laserowej i kamery

Połączenie typu kamery i lasera to szczyt w dziedzinie nawigacji. Nawigacja LiDAR z kamerą jest optymalna. Robot doskonale orientuje się w przestrzeni i jednocześnie sprawnie omija przeszkody. Wpasowuje się w rozdrobnione przestrzenie z wieloma przeszkodami, skutecznie czyści i nie przechodzi niepotrzebnie kilka razy w to samo miejsce. Modele z tą nawigacją można znaleźć na wyższym poziomie cenowym, zaczynając od 8 000 CZK, ceny około 15 000 CZK i wyższe są powszechne.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

6 czerwca 2023