Wskazówki, jak chronić komputer i nie tracić poufnych danych

Wskazówki, jak chronić komputer i nie tracić poufnych danych

Wirusy komputerowe i złośliwe oprogramowanie, zwane złośliwym oprogramowaniem, są zwykle tworzone dla zysku. Złośliwe oprogramowanie może wykraść Twoje prywatne dane, hasła i numery kart bankowych. Większości problemów z bezpieczeństwem komputera można zapobiec. Ważne jest, aby przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa komputera i chronić system operacyjny różnymi programami antywirusowymi.

 

Zapora

Firewall jest absolutnie niezbędną ochroną przed atakami z Internetu. W sieci komputerowej blokuje lub zezwala na nawiązaną komunikację w oparciu o predefiniowane lub dynamiczne reguły. Chroni urządzenia przed różnego rodzaju atakami, w tym takimi, które pozwalają napastnikowi przejąć kontrolę nad urządzeniem. W tłumaczeniu jest to ściana ognioodporna, co w świecie IT jest analogią do urządzeń programowych lub sprzętowych filtrujących komunikację przychodzącą i wychodzącą do sieci wewnętrznej. Mówiąc najprościej, zapora monitoruje różne wejścia do twojego komputera, a także decyduje, kto wpuści i jakie informacje z niektórych programów mogą wyjść.
Ochrona interfejsu sieciowego jest teraz naturalną częścią systemu operacyjnego Windows. Zapora pojawiła się po raz pierwszy w systemie Windows XP jako integralna część systemu operacyjnego i jest częścią nowszego systemu Windows. Jego użytkowanie nie jest skomplikowane i nie trzeba go długo konfigurować. Po prostu zezwól lub zabroń niektórym programom dostępu do Internetu. Rozważ zaufanie do programu na tyle, aby umożliwić mu komunikację z innymi serwerami.

Na rynku istnieje wiele zapór sieciowych innych firm, można z nich również korzystać, ale czasami są one trudniejsze w obsłudze. Jeśli nie będzie korzystał z żadnej innej zapory, nie wyłączaj jej w systemie Windows. I odwrotnie, podczas instalowania nowej zapory należy wyłączyć zaporę internetową systemu Windows.
Zainstalowanie firewalla zwiększy ogólne bezpieczeństwo firmowej lub domowej infrastruktury IT. Jeśli zapora jest dobrze skonfigurowana, jest to jedyny punkt wejścia, przez który musi przejść cały ruch. Zapora następnie chroni wszystkie urządzenia przed złośliwym ruchem przychodzącym.
Może jednak również blokować złośliwy lub niechciany ruch wychodzący spowodowany aktywnością złośliwego oprogramowania. Na przykład, gdy zainfekowany komputer próbuje połączyć się z botnetem lub serwerem kontrolnym pod kontrolą osoby atakującej.

 

Antywirus

Antywirus to kolejny program, którego nie powinno zabraknąć na twoim komputerze. Program antywirusowy monitoruje wszystkie najważniejsze punkty wejścia i wyjścia, przez które wirusy mogą dostać się do systemu komputerowego. Prosty, zintegrowany program antywirusowy trafił do systemu Windows 8. Użytkownicy mają do wyboru wiele komercyjnych programów antywirusowych, w tym te bezpłatne.
Program antywirusowy wyszukuje i skanuje dane na podstawie bazy wirusów, która dla wielu typów jest automatycznie aktualizowana kilka razy dziennie. Wiele typów jest aktualizowanych automatycznie, musisz zainstalować nowe definicje, podłączając komputer do Internetu i aktualizując program antywirusowy.
Ochrona odbywa się automatycznie po uruchomieniu systemu Windows, tak zwana Ochrona rezydentna sprawdza otwarte dokumenty, uruchomione programy, pliki, płyty CD, DVD lub USB. Dlatego antywirus powinien działać nieprzerwanie.
Istnieje kilka wysokiej jakości antywirusów do pobrania za darmo i często nie mówią po czesku. Wśród wysokiej jakości antywirusów możemy zaliczyć na przykład Avast! Antivirus Home Edition, który jest darmowy do użytku domowego. Obejmuje również ochronę przed rootkitami i oprogramowaniem szpiegującym.

 

Oprogramowanie antyszpiegowskie

Oprogramowanie szpiegujące monitoruje aktywność komputera użytkownika, a następnie wysyła uzyskane informacje do strony trzeciej. Ponadto może zakłócać działanie samego urządzenia. W większości przypadków oprogramowanie szpiegujące gromadzi dane o odwiedzanych witrynach, aby wyświetlać bardziej ukierunkowane reklamy. Istnieją jednak również programy szpiegujące, które mogą uzyskać hasła i inne informacje z komputera. Najczęściej używane bezpłatne programy antyszpiegowskie to Spybot Search & Destroy i Spyware Terminator, oba programy mogą mówić po czesku.

 

Jak zachowywać się w Internecie – dla bezpieczniejszej pracy w Internecie postaraj się zachować kilka punktów.

Upewnij się, że Twoja przeglądarka jest jak najbardziej aktualna. Regularnie aktualizuj system Windows i inne programy. Używaj tylko licencjonowanych programów i odwiedzaj zaufane witryny. Nie otwieraj wiadomości e-mail od nieznanych nadawców ani niechcianych załączników wiadomości e-mail. Do wiadomości e-mail dołączana jest duża liczba wirusów, które po otwarciu załącznika mogą rozprzestrzenić się po całym systemie. Jeśli otrzymasz wiadomość e-mail napisaną w obcym języku, nie otwieraj zawartych w niej linków, często prowadzą one do zainfekowanych stron internetowych.

Nie pobieraj nieznanych programów z Internetu. Przeglądarka internetowa może zaoferować niezbędne do uruchomienia pobieranie, zwykle w obcym języku, zwłaszcza na kuszących stronach. Nie dopuszczaj do instalacji bez zastanowienia. Narzędzia do przeglądania, takie jak wtyczka Windows Media Video lub Flash Player są już zawarte w systemie, zostaniesz poproszony w języku czeskim o ich ewentualną instalację. Śledź, która witryna jest zaufana, np. Windows Update, CT online, a która nie.
Unikaj pobierania crackowanych programów, warez, te wersje nie zawsze są czyste, mogą zawierać wirusy, trojany i inne złośliwe oprogramowanie, które może powodować problemy w systemie. Niezależnie od tego, czy jest to oprogramowanie biurowe, narzędzia do nagrywania lub edycji obrazów, możesz również znaleźć bezpłatną alternatywę, która jest oficjalnie bezpłatna i gwarantuje, że jest wolna od wirusów. Lepiej skonsultuj się z doświadczonymi użytkownikami przy wyborze.

Sprawdź szyfrowanie. Robiąc zakupy online i płacąc kartą kredytową, upewnij się, że Twoja witryna zawiera szyfrowanie. Możesz to rozpoznać po adresie w pasku adresu, „https: //” zamiast http: // w pasku adresu. Ponadto przeglądarka ma obraz blokady, co jest oznaką szyfrowania.
Używaj silnych haseł. Aby uzyskać dostęp do różnych usług internetowych, musisz wybrać najlepsze możliwe hasło. Błędem jest utworzenie zbyt prostego hasła lub takiego, które zawiera dane osobowe. Nigdy nie twórz haseł, takich jak 12345 lub jakikolwiek inny ciąg liczbowy, dla atakującego nie jest problemem złamanie takiego hasła w jednej chwili. Podobnie nie używaj haseł, które są łatwe do odgadnięcia, na przykład podobnych do nazwy użytkownika. (Petr Novák – hasło petrnovak).
Dobre hasło powinno zawierać co najmniej 8 znaków. Powinien zawierać co najmniej jedną wielką literę, cyfrę i znaki specjalne (np.!,?, _, # itp.)

Umiejętności

Opublikowano w dniu

3 sierpnia 2021

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *