Unikaj błędów podczas zimowania narzędzi ogrodniczych. To przedłuży jego żywotność

,

Sezon ogrodniczy się kończy, nadchodzi okres przygotowania ogrodu na zimę. Przechowuj cebulki kwiatowe, przycinaj żywopłot i rośliny drzewiaste, grab opadłe liście i odżywiaj trawnik. Czas przygotować sprzęt i narzędzia ogrodowe na zimę. Regularna konserwacja sprzętu ogrodowego wydłuży jego żywotność i obniży koszty napraw. Na czym się skupić?

 

Kontrola i czyszczenie

Przed zimą umyć metalowe części narzędzia i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Tępe krawędzie należy naostrzyć, a elementy drewniane naoliwić. Sprawdź, czy uchwyty dobrze pasują, skoryguj ewentualne luzy lub wymień cały i przechowuj w odpowiednim miejscu.W pomieszczeniu, w którym przechowujesz narzędzia, powinieneś mieć wieszaki na ścianie lub różne organizery. Możesz użyć organizera ściennego na drobne narzędzia. Narzędzia rzucane na siebie są mylące, jego krawędzie są zaostrzone i cierpi na tym jego żywotność.

 

Narzędzia elektryczne

Przed przechowywaniem dokładnie wyczyść każdą maszynę ogrodniczą, nie tylko na powierzchni, ale także wewnątrz. Po oczyszczeniu części roboczych maszyny sprawdź ruchome części maszyny, takie jak różne dyszle, linki, łożyska itp. W razie potrzeby nasmaruj je lub dokręć ich połączenia. We wszystkich maszynach silnikowych wymień olej, sprawdź iw razie potrzeby wymień filtry i świece zapłonowe oraz przechowuj wszystko w bezpiecznym i suchym miejscu. Kosiarki i inny sprzęt ogrodniczy powinny być poddawane serwisowi gwarancyjnemu lub pogwarancyjnemu nie rzadziej niż raz na dwa lata.

 

Zimno niszczy baterie

Niskie temperatury uszkadzają akumulatory, ich pojemność może spaść nawet o połowę w przypadku niewłaściwego przechowywania, a uszkodzenie może nastąpić przez długi czas. Odpowiednia temperatura do przechowywania baterii wynosi od 15 do 20 stopni Celsjusza. Nieogrzewany warsztat lub szopa nie ma takiej temperatury. Przechowuj baterie w suchym i zabezpieczonym przed mrozem miejscu, nowa bateria może kosztować kilka tysięcy koron.

 

Możesz używać narzędzi b

ezprzewodowych nawet zimą, ale nadal przechowuj je w domu

Wielu majsterkowiczów potrzebuje narzędzi bezprzewodowych nawet zimą, ale nadal dobrze jest przechowywać je w suchym i ciepłym miejscu. Narzędzia akumulatorowe są zwykle mniej wymagające w konserwacji niż na przykład narzędzia benzynowe. Aby narzędzia bezprzewodowe działały jak najdłużej, należy zadbać o ich prawidłowe przechowywanie. Należy zwrócić uwagę na sam akumulator. Baterie litowo-jonowe są wrażliwe na temperaturę. Akumulator przechowywany w szopie może stracić pojemność z powodu zimna, ale też ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu. Schłodzone akumulatory NiHM, które podczas pracy nagle się nagrzewają, są bardziej podatne na awarie, ponieważ nagła zmiana temperatury mocno obciąża części metalowe. Jeśli jakiekolwiek narzędzie bezprzewodowe nie będzie używane przez dłuższy czas, wyjmij baterie i przechowuj je w suchym miejscu w temperaturze pokojowej.

Nie zapomnij o wózkach elektrycznych

Pojazdy elektryczne są często coraz bardziej zaniedbywane przez grupę – najczęściej rowery elektryczne, hulajnogi elektryczne lub hulajnogi elektryczne. Często przechowuje się je w garażach lub różnych schronach, a na wiosnę ich właściciele nie uruchamiają ich. Jeśli nie jesteś w stanie przechowywać tych pojazdów w ogrzewanym garażu, daj akumulatorom przynajmniej ciepło w domu.

 

Baterie znajdują się nie tylko w narzędziu

Baterie, które mogą ulec uszkodzeniu w okresie zimowym, są również częścią różnych akcesoriów solarnych od lamp LED, fontann, zraszaczy czy różnych dekoracyjnych artykułów ogrodowych. Przed zimą wszystkie te urządzenia należy wyczyścić, wysuszyć i sprawdzić stan baterii, odłączyć je od urządzeń i przechowywać w ogrzewanym pomieszczeniu.

Oprócz narzędzi pomyśl także o meblach ogrodowych, które również trzeba przechowywać przed mrozem.

Ludzie najczęściej przechowują narzędzia w nieogrzewanym garażu lub piwnicy, czasem na zewnątrz. Jednak obszary te nie nadają się do zimowania narzędzi, ponieważ znajdują się w wilgotnym środowisku. Dotyczy to również sytuacji, gdy narzędzie jest przechowywane w ogrodzie w drewnianej szopie, bez wentylacji, w której narzędzie może ulegać korozji.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

18 października 2021