Najlepsze telefony komórkowe do robienia selfie

, ,

Smartfon powinien zapewniać doskonałą jakość niezależnie od warunków atmosferycznych. Jeśli szukasz dobrego telefonu do robienia sobie selfie, przygotowaliśmy poradnik, w którym podpowiemy, na co zwrócić uwagę i jakie telefony warto polecić.

 

Co powinien mieć dobry smartfon do selfie?

Selfie to termin używany do robienia sobie zdjęć za pomocą przedniego aparatu. Choć termin ten istnieje dopiero od kilku lat, zyskał już ogromną popularność, co zauważyli nawet producenci telefonów. Jakość przednich aparatów w starszych generacjach smartfonów odbiegała znacząco od aparatów zastosowanych z tyłu. Zrobienie zdjęcia bez widoku ekranu może być trudne, dlatego większość ludzi dla wygody korzysta z przedniego aparatu.

Co musisz wiedzieć przy wyborze?

Po pierwsze, nie polegaj na liczbie megapikseli. To, że smartfon ma matrycę o rozdzielczości 32 Mpix, nie musi oznaczać, że jakość zdjęć będzie zadowalająca. Na fotografię wpływa kilka czynników. Bardzo ważne jest, aby soczewka była świetlista, czyli przepuszczała jak najwięcej światła. Wartości f/1.8, f/1.9 i f/2.0 wskazują, że mamy do czynienia z dobrymi przysłonami, dzięki czemu można robić lepsze zdjęcia w warunkach słabego oświetlenia.
Ogromny wpływ na ostateczny wygląd zdjęcia ma także obróbka obrazu za pomocą algorytmów zastosowanych przez producenta. Dlatego warto przyjrzeć się wcześniej zrobionym zdjęciom, nawet jeśli nie masz możliwości samodzielnego przetestowania modelu.
Wybierając telefon do selfie, nie zapomnij o pozostałych aparatach. W końcu są to aparaty, którymi będziesz robić zdjęcia przez większość czasu. Jeśli lubisz fotografię mobilną, szukaj modelu z trzema aparatami. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie standardowego aparatu z obiektywem szerokokątnym i teleobiektywem. Choć coraz częściej możemy spotkać aparaty makro lub teleobiektywy peryskopowe z bardzo dużym zoomem.
Aparaty z tyłu powinny mieć dużą matrycę, która jest w stanie pochłonąć więcej światła, a co za tym idzie, generować mniej szumów i bardziej szczegółowy obraz. Nakrętki 1-calowe najlepiej sprawdzają się w smartfonach, chociaż nakrętki 1/1,28 lub 1/1,3-calowe są całkiem dobrej jakości. Podobnie jak w przypadku aparatu do selfie, w przypadku tylnego aparatu liczba megapikseli nie jest aż tak istotna. Współczesne telefony mają jednak dużą liczbę megapikseli – od 12 Mpix do nawet 200 Mpix. Im więcej megapikseli, tym bardziej szczegółowy będzie obraz.

Smartfon do selfie – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Aparaty to jedno, ale przy wyborze należy zwrócić uwagę na inne parametry. Nawet najlepszy telefon do zdjęć bez dobrego procesora nie będzie w stanie wydajnie pracować, przetwarzać zdjęć i uruchamiać programów do edycji. Ośmiordzeniowa jednostka z co najmniej 4 GB RAM-u powinna bardzo dobrze poradzić sobie w codziennym użytkowaniu. Najlepiej szukać procesorów wykonanych w procesie technologicznym 6 nm lub 4 nm. Bardzo ważna jest duża bateria, aby telefon długo działał na jednym ładowaniu. Najlepiej sprawdzają się ogniwa o pojemności 4000 mAh lub większe. Nieodłącznym elementem każdego smartfona jest oczywiście ekran. Jego wielkość jest kwestią indywidualną, jednak w przypadku selfie opłaca się wybierać telefony o przekątnej od 6,1 cala do 6,5 cala. Większe projekty trudniej mieszczą się w dłoni, dlatego może się okazać, że będziesz potrzebować solidnego kijka do selfie, aby zrobić dobre zdjęcia z przyjaciółmi lub rodziną.

Najlepsze smartfony do selfie

Apple iPhone 14 Pro Max 1TB Złoty recenzja

Samsung Galaxy S23 Ultra 5G SM-S918 12GB/1TB Zielony recenzja

Huawei P60 Pro 8/256GB Perłowy recenzja

ASUS ZenFone 8 FLIP 8/256GB Czarny recenzja

 

Umiejętności

Opublikowano w dniu

23 października 2023